Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?
REKLAMA
REKLAMA
Kto jest podatnikiem?
Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani też zdolności prawnej. Nie jest więc samodzielnym podmiotem prawnym i nie jest podatnikiem podatku dochodowego (tylko wyjątkowo spółka cywilna jest samodzielnym podatnikiem VAT). Dlatego też każdy ze wspólników płaci podatek dochodowy we własnym zakresie.
REKLAMA
Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 860 – 875) spółka cywilna jest umową. Wspólnicy spółki cywilnej zobowiązują się w tej umowie dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie może we własnym imieniu zaciągać zobowiązań ani nabywać praw. Nie ma również własnego majątku. Wkłady wniesione do spółki oraz majątek nabyty w trakcie prowadzenia działalności - to współwłasność łączna wspólników.
Jak wybrać formę opodatkowania?
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybierać spośród kilku form opodatkowania. Przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy następującymi formami opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej:
A opodatkowanie na zasadach ogólnych
B. opodatkowanie w formach zryczałtowanych
Wspólnicy tej samej spółki cywilnej mogą mieć więc różne formy opodatkowania. Jednak wybór przez jednego wspólnika formy zryczałtowanej oznacza, że i pozostali wspólnicy muszą rozliczać podatkowo swoje dochody z działalności w ten sam sposób.
Nie jest dopuszczalne, aby część wspólników spółki cywilnej objęta była ryczałtem, a część korzystała z zasad ogólnych lub podatku liniowego.
W przypadku wyboru karty podatkowej w decyzji o wysokości podatku dochodowego wydawanej odrębnie na każdy rok podatkowy przez naczelnika urzędu skarbowego wymienieni są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej.
Przykład
Pani Zofia jest wspólnikiem spółki cywilnej. Spółkę tworzą 3 osoby. Przedmiotowa spółka prowadzi działalność gospodarczą od pięciu lat. W latach 2004-2007 wszyscy wspólnicy opodatkowani byli na zasadach ogólnych. Pani Zofia wybrała opodatkowanie za rok 2008 według stawki liniowej. Oczywiście jest możliwe takie zróżnicowanie formy opodatkowania dochodów poszczególnych wspólników spółki cywilnej – są bowiem odrębnymi wspólnikami. |
Gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w różnych formach (np. prowadzi indywidualnie sklep, a spółka cywilna, w której uczestniczy prowadzi działalność transportową) – wybór formy opodatkowania dochodów z tej działalności dotyczy wszystkich form jej prowadzenia (czyli zarówno dochodu ze sklepu, jak i dochodu z udziału w spółce cywilnej).
Jaki udział w zyskach spółki – taki podatek
REKLAMA
Przychody w spółce cywilnej (jak w każdej spółce osobowej) opodatkowane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku u każdego ze wspólników. Jeżeli nic innego nie wynika z umowy spółki lub innych udokumentowanych ustaleń wspólników - przyjmuje się, że każdy wspólnik ma taki sam udział w zyskach (i stratach) spółki.
Aby ustalić dochody poszczególnych wspólników – najpierw trzeba ustalić dochód spółki, tak jakby to spółka była podatnikiem. Potem dochód spółki dzieli się między wspólników - proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach.
Także koszty uzyskania przychodów u wspólników spółki cywilnej ustala się proporcjonalnie do ich udziałów w zysku. Trzeba tu pamiętać o ogólnych zasadach dotyczących kosztów, o których mowa w art. 22 o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kosztami uzyskania przychodów mogą być zatem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wskazanych w art. 23 ustawy. Przypomnijmy, że kosztów uzyskania przychodów nie mogą uwzględniać podatnicy opodatkowani ryczałtem. W przypadku takiego sposobu rozliczeń podstawę opodatkowania stanowi bowiem przychód. Możliwe jest jednak dokonywanie określonych odliczeń od przychodu, np. zapłaconych składek ZUS.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.