Kategorie

Komu opłaca się opodatkowanie wg skali a komu stawką liniową 19%?

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Czy stawka liniowa jest opłacalna?
Czy stawka liniowa jest opłacalna?
Dokonując wyboru pomiędzy opodatkowaniem według skali podatkowej a opodatkowaniem z zastosowaniem stawki liniowej należy indywidualnie ocenić opłacalność każdej z wymienionych form opodatkowania.

Nie jest bowiem możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z tych form się bardziej opłaca, gdyż jest to uzależnione od szeregu czynników.

Należy, zatem wziąć pod uwagę m.in.:

1) wysokość osiąganych dochodów – generalnie ze względu na to kryterium korzystanie ze stawki liniowej jest opłacalne gdy wysokość dochodów z działalności gospodarczej „przekroczy” pierwszy próg skali podatkowej. Jeśli bowiem dochody te są niższe, to niższy podatek zapłacimy opodatkowując je według skali, gdyż przy obliczaniu wysokości podatku uwzględnimy wysokość kwoty wolnej (czego nie wolno zrobić przy stawce liniowej). Zatem pomimo, iż w tym przypadku zarówno przy opodatkowaniu według skali, jak i przy opodatkowaniu stawką liniową nominalnie stawka podatkowa będzie wynosić tyle samo (czyli w 2008 r. - 19%), to opodatkowanie według skali będzie bardziej opłacalne.

2)
możliwość korzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania – czyli rozliczenia wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Preferencje można zastosować opodatkowując dochody według skali, a nie można tego uczynić korzystając ze stawki liniowej.

3)
możliwość korzystania z ulg i odliczeń (również tych, z których korzystanie jest możliwe obecnie na zasadzie praw nabytych) – skorzystanie z ulg przy opodatkowaniu według skali może znacząco zredukować bądź nawet całkowicie wyeliminować konieczność zapłaty podatku za dany rok podatkowy pomimo osiągnięcia nawet znacznych dochodów. Takiej możliwości nie daje natomiast opodatkowanie stawką liniową, przy którym w praktyce nie ma możliwości korzystania z ulg dających największe korzyści podatkowe w postaci obniżenia bądź braku konieczności zapłaty podatku dochodowego.

Zobacz: Czy sprzedaż żywych zwierząt podlega VAT?

Podstawowe różnice pomiędzy opodatkowaniem według skali a opodatkowaniem według stawki liniowej:

Lp.

Kryterium

Skala podatkowa

Stawka liniowa

1.

Podmiot opłacający

Wszyscy podatnicy –brak ograniczeń co do wyboru tej formy opodatkowania

Możliwość wyboru tej formy jest wyłączona w odniesieniu do osób, które świadczą na rzecz byłych lub obecnych pracodawców usługi odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy bądź spółdzielczego stosunku pracy - w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzednim (ograniczenie to ma zatem charakter czasowy)

2.

Stawka podatku

W 2008 r. – 19%, 30% bądź 40% - w zależności od wysokości osiągniętego dochodu

Jednolita 19% stawka bez względu na wysokość osiągniętego dochodu

3.

Korzystanie z ulg i odliczeń

Tak – można korzystać ze wszystkich przewidzianych przepisami ulg i odliczeń

Bardzo ograniczona możliwość korzystania z odliczeń - w 2008 r. została ona ograniczona do odliczania składek ZUS (na bieżąco),odliczenia strat z lat ubiegłych i przekazania 1% podatku w zeznaniu rocznym

4.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem/jako osoba samotnie wychowująca dzieci

Tak

Nie

5.

Odliczenie strat z lat ubiegłych

Tak

Tak

6.

Odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne

Tak

Tak

7.

Odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne

Tak

Tak

8.

Zmniejszenie o kwotę wolną

Tak

Nie

9.

Opłacanie zaliczek – miesięczne/kwartalne

Tak

Tak

10.

Możliwość wyboru zaliczek uproszczonych

Tak

Tak

Poznajmy bliżej obie formy opodatkowania dochodu i ich zasady:

Skala podatkowa

Stawka liniowa

Zasady opłacania zaliczek (w tym kredyt podatkowy )

Anna Welsyng

radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.