REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Ewa Drzewiecka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest jednym z najczęściej sporządzanych dokumentów kadrowych. Mimo to z prawidłowym wypełnieniem świadectwa wiąże się wiele wątpliwości.

Informacje, które powinny znaleźć się w świadectwie pracy, wymieniono w art. 97 § 2 k.p. oraz w § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).

REKLAMA

W świadectwie pracy podaje się, w jakim okresie pracownik był zatrudniony. Okres zatrudnienia liczy się od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego rozwiązania albo wygaśnięcia. Zgodnie z art. 26 k.p. stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy. Dopiero gdyby w umowie o pracę nie określono terminu rozpoczęcia pracy, należałoby uznać, że stosunek pracy nawiązał się w dniu zawarcia umowy.

Przykład

Umowę o pracę podpisano 20 grudnia, z datą rozpoczęcia pracy od 1 stycznia. W świadectwie pracy po słowach: „był zatrudniony w okresie od...”, należy wpisać 1 stycznia. Nie ma znaczenia, że 1 stycznia jest świętem.

W umowie o pracę jako termin rozpoczęcia pracy wpisano 1 czerwca. Ten dzień przypadał w niedzielę i pierwszym dniem roboczym był 2 czerwca. W świadectwie pracy należy wpisać, że pracownik był zatrudniony od 1 czerwca, mimo że nie był to dzień roboczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tryb rozwiązania umowy

W świadectwie pracy należy podać tryb rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy (art. 97 § 2 k.p.).

W pkt 3 świadectwa pracy (wg wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia) wskazuje się, czy stosunek pracy ustał w wyniku:

a) rozwiązania (tryb i podstawa prawna),

b) szczególnych przypadków rozwiązania stosunku pracy,

c) wygaśnięcia (podstawa prawna).

Przykład

Pracownik został zwolniony z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych - w świadectwie pracy należy wskazać punkt a) w trybie art. 30 § 1 pkt 3 w związku z art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika).

Umowa rozwiązała się na mocy porozumienia stron - w świadectwie pracy należy wskazać punkt a) rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, art. 30 § 1 pkt 1 k.p.

REKLAMA

Pracownikowi w ramach zwolnień grupowych wypowiedziano warunki pracy i płacy, pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków i umowa o pracę rozwiązała się - w świadectwie pracy należy wskazać punkt a) rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, art. 30 § 1 pkt 2 k.p. w związku z art. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę, pracownik rozwiązuje umowę o pracę z 7-dniowym uprzedzeniem - w świadectwie pracy należy wskazać punkt b) w trybie art. 30 § 1 pkt 2 w związku z art. 231§ 4 k.p. (rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika za 7-dniowym uprzedzeniem).

Inne informacje

Często wątpliwości budzi kwalifikacja różnych okresów i miejsce ich umieszczenia w świadectwie.

Przykład

REKLAMA

Pracownica urodziła dziecko podczas korzystania z urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji urlop wychowawczy trwa nadal (wyjątkowo, jeżeli pracownica urodzi dziecko tuż przed końcem urlopu wychowawczego, będzie miała prawo do części urlopu macierzyńskiego). Pracownica nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale przysługuje jej zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie (czyli krótszy o 2 tygodnie). Okres, przez jaki pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński, należy w świadectwie uznać za okres urlopu wychowawczego. Jednocześnie w świadectwie pracy należy wykazać jako okres nieskładkowy okres korzystania z urlopu wychowawczego pomniejszony o okres otrzymywania zasiłku macierzyńskiego, który jest okresem składkowym.

Po zakończeniu korzystania ze zwolnienia lekarskiego pracownik nie stawił się 1 kwietnia do pracy. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. na piśmie z 2 kwietnia, które dotarło do pracownika 10 kwietnia (wynika to ze zwrotu niedoręczonego listu). W świadectwie pracy wpisuje się: okres zatrudnienia do 10 kwietnia (wówczas umowa o pracę rozwiązała się), okres od 1 do 10 kwietnia jako okres nieusprawiedliwionej nieobecności w rubryce pkt 6 jako „informacje uzupełniające”.

Sprostowanie świadectwa pracy

Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o jego sprostowanie. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy (art. 97 § 21 k.p.). Niedotrzymanie tych terminów nie powoduje utraty możliwości sprostowania świadectwa pracy przed sądem pracy. Jeżeli pracownik bez swojej winy nie dokonał w terminie zgłoszenia wniosku do pracodawcy albo do sądu, sąd pracy na jego wniosek postanowi przywrócić termin (art. 265 k.p.). Ponadto pracodawca może z własnej woli sprostować świadectwo mimo przekroczenia terminu przez pracownika.

Sprostowanie świadectwa pracy następuje przez wydanie nowego świadectwa. Jeżeli sąd orzeknie, że pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z naruszeniem przepisów, jest on obowiązany wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy, zawierające informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę (art. 97 § 3 k.p.). Jednak w takiej sytuacji należy wskazać jedynie art. 30 § 1 pkt 2 k.p. Informacja o art. 97 § 3 k.p. nie polepsza sytuacji pracownika, gdyż z treści tego przepisu bezpośrednio wynika, że miało miejsce rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Żądanie wydania lub sprostowania świadectwa pracy nie jest przesłanką dochodzenia przez pracownika naprawienia szkody z tytułu niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy (wyrok SN z 13 października 2004 r., II PK 36/04, OSNP 2005/8/106). Pracownik ma zatem prawo żądać naprawienia szkody wyrządzonej w wyniku wydania błędnego świadectwa pracy także w sytuacji, gdy nie zwrócił się w kodeksowym terminie 7 dni od dnia otrzymania świadectwa o jego sprostowanie.

Ewa Drzewiecka

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA