REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd może nakazać pracodawcy sprostowanie wydanego świadectwa pracy

Rafał Krawczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli świadectwo pracy zawiera błędy lub nieprawdziwe informacje, pracownik może domagać się od pracodawcy sprostowania jego treści. Jeśli pracodawca odmówi lub nie podejmie żadnych działań, pracownik powinien wystąpić do sądu pracy.

W razie wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy wydania mu świadectwa pracy w ostatnim dniu zatrudnienia. Jego otrzymanie nie wymaga złożenia wcześniejszego wniosku, jak również nie może być uzależnione od spełnienia przez pracownika jakichkolwiek warunków. Na żądanie pracownika świadectwo pracy jest wydawane wyłącznie wtedy, gdy dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej. W razie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę (art. 231 k.p.) dotychczasowy pracodawca nie ma obowiązku wydania świadectwa pracy, nie dochodzi bowiem do ustania zatrudnienia.

REKLAMA

Sposoby doręczenia

Najczęściej pracownik odbiera świadectwo pracy osobiście. W razie jego nieobecności w zakładzie pracy świadectwo należy wysłać pocztą w terminie siedmiu dni od dnia ustania stosunku pracy na adres wskazany przez pracownika. Jeżeli adres jest nieaktualny a pracownik nie podał innego, wówczas pracodawca powinien złożyć świadectwo pracy w aktach osobowych pracownika. W sytuacji gdy pracownik odmawia odbioru świadectwa wręczonego mu osobiście, pracodawca nie ma obowiązku wysyłania go na adres pracownika. Wysłanie świadectwa pracy do organu rentowego zamiast wydania go pracownikowi narusza przepisy, choćby pracownik zgłosił pracodawcy zamiar przejścia na rentę inwalidzką (por. wyrok SN z 14 listopada 1996 r., I PKN 15/96, OSNP 1997/11/194).

Treść świadectwa

REKLAMA

Świadectwo pracy powinno zawierać wyłącznie najważniejsze dane dotyczące stosunku pracy, który został rozwiązany lub wygasł. W szczególności w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy wypełnianiu świadectwa pracy pracodawca może popełnić kilka rodzajów błędów. Na przykład może wpisać informacje, które nie powinny się w nim znaleźć. Pracodawca może również nie wypełnić niektórych rubryk, podać nieprawdziwe lub błędne dane.

Sprostowanie

REKLAMA

Pracownik, który uważa, że świadectwo pracy zawiera nieprawidłową treść, może żądać jego sprostowania. Postępowanie w przedmiocie sprostowania świadectwa pracy odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich to postępowanie wewnątrzzakładowe. W ciągu siedmiu dni od otrzymania świadectwa pracy pracownik powinien skierować swój wniosek o sprostowanie do pracodawcy. Dla celów dowodowych najlepiej, aby zrobił to w formie pisemnej, ale dopuszczalne jest także ustne żądanie sprostowania. Pracodawca ma siedem dni na uwzględnienie żądania. Jeżeli pracodawca uwzględni wniosek, wówczas wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy. Jeśli jednak pracodawca odmawia sprostowania jego treści, powinien poinformować o tym pracownika.

Pracownik ma wówczas siedem dni na wniesienie pozwu przeciwko pracodawcy do sądu rejonowego. Pracownik może wnieść również przeciwko pracodawcy powództwo, gdy sprostowane świadectwo pracy w dalszym ciągu nie uwzględnia wszystkich jego zastrzeżeń.

Jeżeli pracownik bez swej winy przekroczy siedmiodniowy termin do złożenia powództwa, może złożyć do sądu pracy wniosek o jego przywrócenie. Wraz z wnioskiem pracownik musi oczywiście złożyć pozew o sprostowanie świadectwa pracy. Złożenie wniosku o przywrócenie terminu nie może nastąpić później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające jego przywrócenie. Jeżeli jednak sąd ustali, że do przekroczenia terminu na złożenie pozwu doszło z winy pracownika, oddali powództwo bez badania merytorycznych żądań pozwu.

W praktyce często zdarza się, że pracodawca nie chce ani sprostować świadectwa pracy, ani poinformować pracownika o odmowie sprostowania jego treści. W takiej sytuacji pracownik powinien wnieść pozew do sądu pracy w terminie siedmiu dni od kiedy upłynął siedmiodniowy termin pracodawcy do sprostowania świadectwa lub zawiadomienia o odmowie jego sprostowania.

Grzywna lub areszt

Postępowanie o sprostowanie świadectwa pracy jest zawsze wolne od opłat sądowych, ponieważ dotyczy roszczenia niemajątkowego. Jeśli powództwo okaże się zasadne, sąd nakaże pracodawcy sprostowanie świadectwa pracy. Od rozstrzygnięcia sądu rejonowego stronom przysługuje prawo wniesienia apelacji do sądu okręgowego. Warto podkreślić, że rozstrzygnięcie tego sądu nie może zostać zaskarżone, ponieważ skarga kasacyjna w sprawie o sprostowanie świadectwa pracy nie przysługuje.

Po uprawomocnieniu się korzystnego dla pracownika wyroku pracodawca powinien niezwłocznie sprostować treść świadectwa pracy, jednak nie później niż w terminie trzech dni od uprawomocnienia się wyroku. Jeżeli nie chce tego zrobić dobrowolnie, pracownik musi wystąpić do sądu pracy o wyegzekwowanie wyroku na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W takim przypadku sąd może wymusić wykonanie wyroku za pomocą grzywien oraz osadzenia osoby odpowiedzialnej za wydanie świadectwa w areszcie.

PRZYKŁAD

NIEDOPUSZCZALNE INFORMACJE

Pracodawca wystawił pracownikowi w terminie świadectwo pracy. W jego treści zawarł wszystkie wymagane przez przepisy prawa informacje. Dodatkowo podał jednak, iż jego zdaniem pracownik nie nadaje się do pracy, ponieważ jest niesumienny i nieobowiązkowy. Pracownik zażądał od pracodawcy usunięcia tej informacji. Pracodawca odmówił sprostowania świadectwa pracy. Pracownik postanowił odwołać się do sądu pracy. Sąd uwzględnił powództwo. Nakazał pracodawcy sprostowanie świadectwa pracy oraz usunięcie dodatkowych informacji mających charakter opinii o pracowniku. Zdaniem sądu niedopuszczalne jest bowiem umieszczanie ich w treści świadectwa pracy. W takiej sytuacji sąd nie będzie badał, czy dodatkowe informacje podane w świadectwie pracy były prawdziwe.

PRZYKŁAD

NIEPRAWIDŁOWE POSTĘPOWANIE

Pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy, w którym wskazał nieprawidłową przyczynę rozwiązania umowy. Następnego dnia pracownik bez kierowania żądania do pracodawcy wniósł pozew do sądu. Jest to postępowanie nieprawidłowe. W tej sytuacji pracownik najpierw powinien wnieść odwołanie do pracowcy. Dopiero jego odmowna decyzja umożliwia wniesienie do sądu pozwu o sprostowanie treści świadectwa pracy.

RAFAŁ KRAWCZYK

sędzia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 97 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Par. 5 ust. 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania (Dz.U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA