REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulepszanie programu bez amortyzacji

Niewielkie wydatki poniesione na aktualizację programu komputerowego księguje się jako koszt.

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Wynagrodzenie przysługuje pracownikom za wykonywaną pracę. Jednak w pewnych sytuacjach pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikom pensję, gdy nie wykonują żadnej pracy.

Od kiedy drobny sprzedawca powinien zainstalować kasę rejestrującą

Prowadzę sklep z artykułami używanymi oraz gospodarstwa domowego. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, nie jestem vatowcem. Czy i kiedy będę musiała zakupić kasę rejestrującą?

Tylko niektóre wydatki będą kosztem

Od 2009 roku będą nowe zasady rozliczania odsetek od kredytów na zakup akcji.

REKLAMA

Czym jest pomoc de minimis i kiedy można ją otrzymać

Jednym z rodzajów pomocy publicznej jest pomoc de minimis. Jest to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom. Zachowanie limitu tej pomocy nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.

Dwa tygodnie więcej na wnioski o dotacje od firm i samorządów na Mazowszu

Dłużej potrwają konkursy o unijne dotacje na Mazowszu. To efekt problemów z systemem informatycznym do składania wniosków, o których pisaliśmy.

W 2008 najem biur zdrożał o 10 proc.

O ile na rynku mieszkaniowym deweloperzy ograniczają inwestycje, o tyle nadal trwa boom na powierzchnie biurowe.

Będzie nowy NIP-1

 Ministerstwo Finansów opracowało nowy wzór zgłoszenia identyfikacyjnego (aktualizacyjnego) dla osób fizycznych samodzielnie prowadzących działalność NIP-1.

REKLAMA

Jak poza państwowym sądem rozstrzygnąć spór z kontrahentem

Arbitraż, czyli postępowanie przed sądem polubownym, to prywatna metoda rozpatrywania sporów. Może być wybrana przez strony zarówno w stosunkach krajowych, jak i międzynarodowych, zamiast procesu przed sądem państwowym. Opiera się na umowie, z której wynika zobowiązanie się stron do współdziałania z sądem arbitrażowym i do dobrowolnego wykonania jego wyroku.

Nabór wniosków o dofinansowanie usług elektronicznych

Od poniedziałku przedsiębiorcy zainteresowani świadczeniem usług elektronicznych lub tworzeniem zintegrowanych systemów informatycznych mogą ubiegać się o wsparcie UE - informuje PARP.

E-sprzedawca odpowiada przez dwa lata

Sprzedawcy internetowi odpowiadają za niezgodność towaru z umową przez dwa lata od jego wydania kupującemu.

Skargę złożymy w swoim województwie

Skargami na interpretacje podatkowe znów będą zajmowały się wszystkie sądy administracyjne.

Fiskus chce zwiększyć limit od 2010 roku

W większości krajów UE zwolnienie podmiotowe VAT jest na wyższym poziomie niż w Polsce. Zwiększenie limitu w Polsce wymaga zgody Komisji Europejskiej.

Czy likwidując działalność, należy ująć maszynę w remanencie likwidacyjnym

Od 2002 r. jako osoba fizyczna prowadzę zakład stolarski. W listopadzie 2003 r. zakupiłem do firmy frezarkę. Od tego zakupu odliczyłem VAT. 30 września 2008 r. chcę zlikwidować stolarnię. Czy w związku z likwidacją działalności powinienem ująć maszynę w remanencie likwidacyjnym i czy powinienem naliczyć podatek VAT?

Za dużo umów na czas określony

NSZZ Solidarność uważa, że umowy na czas określony nie powinny być zawierane łącznie na dłużej niż 18 miesięcy.

Zatrudnienie pracownika tymczasowego

Pracownik tymczasowy zatrudniony jest przez agencję pracy tymczasowej, która jest jego pracodawcą, a wykonuje pracę na rzecz pracodawcy użytkownika. Zachodzi więc tu relacja pomiędzy trzema, a nie dwoma podmiotami.

Sądy administracyjne skontrolują dotacje

Stosowana dla funduszy unijnych procedura odwoławcza kłóci się z zasadą państwa prawa. Przedsiębiorcy, którzy nie dostali dotacji, będą mogli skarżyć się do sądów administracyjnych. Sąd administracyjny w ciągu 30 dni będzie musiał wydać ostateczną decyzję.

Dla rodziny firma bez podatku

Od otrzymanej w spadku firmy nie zawsze trzeba zapłacić podatek. Sposób skorzystania ze zwolnienia podatkowego zależy od daty śmierci spadkodawcy. Po 1 stycznia 2007 r. łatwiej uniknąć podatku od odziedziczonego przedsiębiorstwa.

Gotówka ze sklepowej kasy, Cash Back

Do jednej z najnowszych usług oferowanych przez operatorów kart płatniczych zaliczyć możemy Cash Back. Jest to możliwość zrobienia wypłaty gotówki w kasie sklepu, przy okazji robienia zakupów.

Dług na karcie czy kredyt

Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu niemal dwa miesiące. Potem dług już kosztuje.

Kupowanie obcej waluty przed wyjazdem się nie opłaca

Powszechność kart bankowych skłania do korzystania z nich za granicą. Jest to rozwiązanie wygodniejsze i bezpieczniejsze niż kupowanie walut przed wyjazdem w kantorze.

Zamiana karty kredytowej

Banki coraz częściej oferują karty kredytowe, które przejmują zadłużenie kart konkurencji. Proponowane warunki promocyjnych ofert są dużo lepsze od tych, które mieliśmy na starej karcie.

Nie trać karty z oczu

Korzystanie z kart jest bezpieczne. Jest jednak warunek: przestrzega się kilku prostych reguł, które zabezpieczają nas przed zagrożeniami.

Akceptant

Akceptant - przedsiębiorca, który zawarł z agentem rozliczeniowym umowę o przyjmowanie zapłaty przy użyciu kart płatniczych.

Złote karty są dobre dla wyjeżdżających za granicę

Korzystanie ze złotej karty kosztuje rocznie od 125 do 250 zł (to nawet cztery razy więcej niż opłata za wydanie zwykłej karty kredytowej). Za taką opłatę klient otrzymuje dodatkowe usługi - głównie pakiety ubezpieczeniowe. Jednak nie każdemu posiadanie złotej karty się opłaca.

Bank nie może sam ustalać kursu walut

Regulamin karty kredytowej IKEA HSBC Bank Polska zawarła w regulaminie karty kredytowej IKEA postanowienia niezgodne z prawami konsumentów. Bank nie może w sposób dowolny ustalać kursu, po jakim będzie przeliczał wierzytelności wyrażone w walucie obcej na walutę polską.

Karty platynowe bardziej dostępne

Banki coraz rzadziej pytają o źródło dochodów. Prestiżowe karty złote i platynowe stają się dostępne dla większej liczby Polaków.

Discover odkrywa polski rynek kart

Niepostrzeżenie na polski rynek wszedł jeden z największych na świecie wydawców kart – amerykański Discover. Jest obecnie właścicielem marki Diners Club. I choć na razie nie ma mowy o wydawaniu w Polsce kart Discover, to jednak Visa i MasterCard mają obecnie znacznie silniejszą konkurencję w naszym kraju.

Dzięki płatnościom kartami przedsiębiorca może zwiększyć przychody

Klienci dokonujący transakcji kartami z reguły wykazują skłonność do nabywania większej ilości towarów. Przekłada się to na dochód punktu akceptującego. Przy tego typu płatnościach występuje także sporo usług dodatkowych.

Korzystanie z karty debetowej w Kanadzie nie zawsze jest bezpłatne

Niektóre kanadyjskie sklepy i punkty usługowe pobierają dodatkowe opłaty za transakcje z użyciem karty debetowej. Czasem trzeba też zapłacić za skorzystanie z bankomatu.

Karty w systemie motywacyjnym firmy

Karty płatnicze w przedsiębiorstwie mogą pełnić dodatkową funkcję motywacyjną. Oprócz kart firmowych, motywatorami mogą być również karty podarunkowe.

Kilku posiadaczy karty głównej

W przypadku kart dla osób prywatnych warto rozróżnić karty dodatkowe od kart wydawanych dla współwłaścicieli rachunku. W tym przypadku mamy do czynienia z wydaniem na rzecz każdego ze współposiadaczy rachunku karty głównej.

Wniosek o kartę dodatkową

W przypadku kart płatniczych, których posiadaczami są osoby fizyczne, karty dodatkowe mogą być wydane zarówno na rzecz członków najbliższej rodziny (współmałżonek, rodzice, dzieci), jak i innych osób, których nie łączą z posiadaczem więzi rodzinne.

Wybór terminala dla nowej placówki

W nowej placówce konieczne jest rozważenie przede wszystkim, jak wygląda sytuacja w firmach prowadzących w okolicy działalność o zbliżonym profilu, w sytuacji gdy większość z nich wyposażona jest w terminale, wejście w posiadanie takiego urządzenia jest wręcz czynnością niezbędną.

Posiadacz i użytkownik

Definicje prawne tych podmiotów zawarte są w ustawie z 11 października 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Karty płatnicze bezpieczniejsze od kont internetowych

Banki ponoszą odpowiedzialność tylko za nieautoryzowane korzystanie z elektronicznych kart płatniczych. Prawo nie mówi nic natomiast o odpowiedzialności banków za oszukańcze przelewy w Internecie.

Korzyści i koszty posiadania terminala

Jednym z pierwszych etapów podejmowania decyzji dotyczącej terminala, jest rozważenie korzyści, jakie może nam przynieść instalacja terminala i ocena, czy przewidywana ich skala jest zadowalająca z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Rodzaje systemów lojalnościowych

Zadaniem kart lojalnościowych (tzw. kart klienta) jest z jednej strony zwiększenie obrotu i przyciągnięcie nowych klientów a z drugiej strony danie sieci emitującej karty informacji o zakupach dokonywanych przez stałych klientów.

Co-branded, czyli karty wspólnych marek

Karty wspólnych marek, nazywane też kartami co-branded, to karty wydawane przez banki we współpracy z inną instytucją partnerską, która posiada silną i zakorzenioną pozycję na rynku. Jeszcze kilka lat temu oferta takich kart w Polsce była bardzo uboga. Teraz już prawie każdy bank ma w ofercie kartę co-brandową.

Użytkownik karty płatniczej

Użytkownik karty płatniczej - osoba fizyczna upoważniona przez posiadacza do dokonywania w imieniu i na rzecz posiadacza operacji określonych w umowie, której dane identyfikacyjne są umieszczone na karcie płatniczej.

Posiadacz karty płatniczej

Posiadacz karty płatniczej - osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot, który na podstawie umowy o elektroniczny instrument płatniczy dokonuje w swoim imieniu i na swoją rzecz operacji określonych w umowie.

Kiedy przedsiębiorca powinien zdecydować się na terminal płatniczy

Przy wyborze terminala akceptującego karty płatnicze należy wziąć pod uwagę liczbę klientów, którzy pytają o możliwość dokonania zapłaty w tej formie.

Kredyt bez zgody małżonka

Małżonkowie, którzy posiadają wspólnotę majątkową kredyt zaciągają razem. W przypadku jednak, gdy suma kredytu nie jest zbyt duża lub bank ustanowi dodatkowe zabezpieczenie, zgoda małżonka nie jest konieczna.

Podział kart płatniczych

Bankowe karty płatnicze dzielą się na karty: bankomatowe, debetowe, obciążeniowe, kredytowe i przedpłacone.

Karty chipowe bezpieczniejsze od magnetycznych

Wystawcy kart starają się popularyzować karty z mikroprocesorem, zapewniają one większe bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji niż zwykłe karty płatnicze. Sfałszowanie takiej karty jest praktycznie niemożliwe.

Odzyskaj akcyzę. Wniosek możesz złożyć tylko do 30 września 2008 r.

Wiele osób miało wątpliwą “przyjemność” dopłacenia podatku akcyzowego w związku z odsprzedażą w kraju samochodu, który wcześniej przywieźli z zagranicy. Obecnie istnieje możliwość odzyskania tej dopłaty ale wniosek trzeba złożyć najpóźniej 30 września 2008 r.!

Informacje o kontrahencie warto zbierać jeszcze przed podpisaniem z nim umowy

Nawet prawomocny wyrok sądowy i egzekucja komornicza nie gwarantują odzyskania długu. Skuteczność egzekucji zależy bowiem od wskazania składników majątkowych dłużnika.

Od dotacji na założenie firmy trzeba zapłacić podatek

Nawet 100 tys. osób, które skorzystają z unijnego wsparcia na założenie własnej firmy, będzie musiało zapłacić podatek od otrzymanych pieniędzy - wynika ze stanowiska Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Podpisanie ugody najszybciej zakończy spór

Konflikt pomiędzy pracodawcą a pracownikiem nie musi zostać zakończony wyrokiem sądu. Jeżeli strony chcą uniknąć uciążliwego procesu, powinny zawrzeć ugodę pozasądową lub w razie trwającego już postępowania sądowego zawrzeć ugodę przed sądem.

O unijne dotacje dla firm najtrudniej w Małopolsce

Urzędnicy w województwach wymyślili 190 różnych wymogów dla firm chcących dotacje. Najprostsze kryteria ustalili urzędnicy na Śląsku i Kujawach, najbardziej zawiłe w Małopolsce. Wśród dziwnych wymogów jest np. obowiązek dostarczenia dokumentacji w zaklejonym kartonie.

REKLAMA