REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać rodzaj postępowania

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Tylko od decyzji przedsiębiorcy w sprawie przeciwko konsumentowi będzie zależeć dochodzenie roszczeń w odrębnym europejskim postępowaniu nakazowym. Gdy nie zgodzi się on na wniesienie sprzeciwu, sprawa będzie umorzona.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Powód może wybrać, w jakim postępowaniu będzie dochodził swoich roszczeń. Może zdecydować się na dotychczas obowiązujący tryb lub wybrać odrębne europejskie postępowanie nakazowe - przewiduje rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie. Europejski tryb postępowania nakazowego ułatwi w przyszłości wyegzekwowanie roszczeń w krajach UE.

Proponowana reforma procedury cywilnej przewiduje, że w europejskim postępowaniu nakazowym sędziowie sądów rejonowych i okręgowych będą mogli rozpoznawać sprawy wówczas, gdy przewidują to warunki określone w rozporządzeniu WE nr 861/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r.

Osądzi też referendarz

Europejski nakaz zapłaty będzie mógł wydać nawet referendarz sądowy. Jeżeli przedsiębiorca wybierze europejskie postępowanie nakazowe, to wówczas w pozwie powinien oświadczyć, że podał informacje zgodne ze swoją najlepszą wiedzą. Musi dodać też, że jest przekonany o tym, że są one prawdziwe oraz wie o sankcjach zgodnych z prawem krajowym, które grożą za podanie nieprawdziwych danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla części roszczenia

Gdy nakaz zapłaty zostanie wydany tylko co do części roszczenia objętego pozwem, sąd musi o tym poinformować powoda. Projekt przewiduje, że to samo roszczenie może zostać rozpoznane w dwóch postępowaniach, wówczas gdy jego część nie spełnia warunków wymaganych przez procedurę europejskiego nakazu zapłaty. Powód musi jednak wyrazić zgodę na prowadzenie sprawy w dwóch trybach i wydanie europejskiego nakazu zapłaty tylko w zakresie części roszczenia. W takiej sytuacji pozostałą część sąd rozpozna we właściwym trybie. W razie braku zgody powoda na podział roszczenia pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty zostaje w całości załatwiony negatywnie.

Część gospodarcza

- Takie rozbicie roszczenia na części może występować na przykład wówczas, gdy jedną z nich należy potraktować jako gospodarczą - tłumaczy radca prawny Helena Markowska z kancelarii radców prawnych Biernaccy. Spory między przedsiębiorcami rozpoznawane są przez sądy gospodarcze przy zastosowaniu procedury znacznie różniącej się od stosowanej w wydziałach cywilnych podczas rozpatrywania spraw dwóch osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. Całe roszczenie nie mogłoby wówczas zostać osądzone w europejskim postępowaniu nakazowym. Projekt przewiduje, że procedura musi być jednolita - dodaje Helena Markowska.

Dodatkowe obowiązki sądu

Gdy sprawa o część roszczenia trafi do sądu gospodarczego, przewodniczący musi wyznaczyć powodowi termin do podania w piśmie procesowym wszystkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Wyjątek od tej zasady może mieć miejsce wówczas, gdy powód wykaże, że powołanie dowodów w wyznaczonym terminie nie było możliwe albo potrzeba ich powołania zaistniała później. Zobowiązanie sądu do wyznaczenia terminu powodowi do spełnienia procedury stosowanej przed sądami gospodarczymi potrzebne jest po to, aby nie nastąpiła prekluzja dowodowa. Gdy występował o europejski nakaz zapłaty, nie musiał spełniać tych wymogów, bo nie musiał liczyć się z prekluzją - wyjaśnia radca prawny, Piotr Olczyk z Kancelarii Olczyk i Kubicki.

Jaki sprzeciw

REKLAMA

Gdy zostanie wniesiony sprzeciw od europejskiego nakazu zapłaty, to wówczas straci on swoją moc. Sąd rozpozna wówczas sprawę we właściwym trybie, według przepisów o postępowaniach odrębnych. Natomiast nie może stosować przy tym przepisów o postępowaniu nakazowym i upominawczym.

Projekt przewiduje, że o wniesieniu sprzeciwu sąd musi zawiadomić przedsiębiorcę, gdy sprawa ma być rozpoznawana według przepisów o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych.

Wyznaczy mu też, w jakim terminie musi podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Podobne zobowiązanie nałoży też na pozwanego przedsiębiorcę. W razie sprzeciwu pozwanego powód będzie mógł również żądać zakończenia postępowania. Wtedy sąd umorzy postępowanie oraz orzeknie o kosztach sądowych w taki sposób, jak przy cofnięciu pozwu.

CECHY POSTĘPOWANIA O WYDANIE NAKAZU ZAPŁATY

• Powód - przedsiębiorca sam decyduje o poddaniu się odrębnemu europejskiemu postępowaniu nakazowemu

• W postępowaniu nie mogą być rozpoznawane sprawy gospodarcze

• Nakaz wydaje sędzia lub referendarz sądowy w sądzie rejonowym lub okręgowym

• Na podstawie nakazu można prowadzić egzekucję roszczenia w państwach Unii Europejskiej

Roszczenie może zostać rozpoznane w dwóch postępowaniach, wówczas gdy jego część nie spełnia warunków wymaganych przez procedurę europejskiego nakazu zapłaty

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA