reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca będzie mógł wybrać rodzaj postępowania

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać rodzaj postępowania

Tylko od decyzji przedsiębiorcy w sprawie przeciwko konsumentowi będzie zależeć dochodzenie roszczeń w odrębnym europejskim postępowaniu nakazowym. Gdy nie zgodzi się on na wniesienie sprzeciwu, sprawa będzie umorzona.


ZMIANA PRAWA

Powód może wybrać, w jakim postępowaniu będzie dochodził swoich roszczeń. Może zdecydować się na dotychczas obowiązujący tryb lub wybrać odrębne europejskie postępowanie nakazowe - przewiduje rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie. Europejski tryb postępowania nakazowego ułatwi w przyszłości wyegzekwowanie roszczeń w krajach UE.

Proponowana reforma procedury cywilnej przewiduje, że w europejskim postępowaniu nakazowym sędziowie sądów rejonowych i okręgowych będą mogli rozpoznawać sprawy wówczas, gdy przewidują to warunki określone w rozporządzeniu WE nr 861/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r.

Europejski nakaz zapłaty będzie mógł wydać nawet referendarz sądowy. Jeżeli przedsiębiorca wybierze europejskie postępowanie nakazowe, to wówczas w pozwie powinien oświadczyć, że podał informacje zgodne ze swoją najlepszą wiedzą. Musi dodać też, że jest przekonany o tym, że są one prawdziwe oraz wie o sankcjach zgodnych z prawem krajowym, które grożą za podanie nieprawdziwych danych.

Gdy nakaz zapłaty zostanie wydany tylko co do części roszczenia objętego pozwem, sąd musi o tym poinformować powoda. Projekt przewiduje, że to samo roszczenie może zostać rozpoznane w dwóch postępowaniach, wówczas gdy jego część nie spełnia warunków wymaganych przez procedurę europejskiego nakazu zapłaty. Powód musi jednak wyrazić zgodę na prowadzenie sprawy w dwóch trybach i wydanie europejskiego nakazu zapłaty tylko w zakresie części roszczenia. W takiej sytuacji pozostałą część sąd rozpozna we właściwym trybie. W razie braku zgody powoda na podział roszczenia pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty zostaje w całości załatwiony negatywnie.

- Takie rozbicie roszczenia na części może występować na przykład wówczas, gdy jedną z nich należy potraktować jako gospodarczą - tłumaczy radca prawny Helena Markowska z kancelarii radców prawnych Biernaccy. Spory między przedsiębiorcami rozpoznawane są przez sądy gospodarcze przy zastosowaniu procedury znacznie różniącej się od stosowanej w wydziałach cywilnych podczas rozpatrywania spraw dwóch osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. Całe roszczenie nie mogłoby wówczas zostać osądzone w europejskim postępowaniu nakazowym. Projekt przewiduje, że procedura musi być jednolita - dodaje Helena Markowska.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama