reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Najpopularniejsze szkodliwe programy września 2008

Najpopularniejsze szkodliwe programy września 2008

Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników we wrześniu 2008 r.

Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe. W oparciu o aktywność systemu KSN we wrześniu analitycy z Kaspersky Lab opracowali dwa rankingi wirusów.

W oparciu o aktywność systemu KSN we wrześniu analitycy z Kaspersky Lab opracowali dwa rankingi wirusów.

Pierwszy z rankingów przedstawia najbardziej rozpowszechnione szkodliwe programy adware i potencjalnie niechciane programy według liczby komputerów, na których zostały wykryte.

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1

Nowość

Rootkit.Win32.Agent.cvx

2

Powrót

Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n

3

Nowość

Packed.Win32.Black.a

4

+8

Trojan.Win32.Agent.abt

5

Nowość

Trojan-Downloader.HTML.IFrame.sz

6

Nowość

Trojan-Downloader.Win32.VB.eql

7

Nowość

Trojan-Downloader.JS.IstBar.cx

8

+1

Trojan.Win32.Agent.tfc

9

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.ca

10

Nowość

Trojan-Downloader.Win32.Small.aacq

11

Bez zmian

not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.cp

12

Nowość

Trojan.Win32.Obfuscated.gen

13

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.sc

14

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.vp

15

+3

Trojan.Win32.Chifrax.a

16

-3

Trojan-Dropper.Win32.Agent.tbd

17

+2

Trojan.RAR.Qfavorites.a

18

Nowość

Email-Worm.Win32.Brontok.q

19

Nowość

Trojan-Downloader.JS.Agent.cme

20

-12

Trojan-Downloader.JS.Agent.chk

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, wrzesień 2008

System KSN odnotował zmianę w czołówce rankingów najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych i niechcianych programów we wrześniu. Z zestawienia zniknął nagle poprzedni lider, Trojan.Win32.DNSChanger.ech, a prowadzenie objął zupełnie niespodziewany szkodliwy kod. Nowym liderem okazał się Rootkit.Win32.Agent.cvx

Szkodnik ten został wykryty przez ekspertów z Kaspersky Lab 28 sierpnia i przez cały miesiąc rozprzestrzeniał się aktywnie w całym Internecie. Niepokój budzą dwie kwestie: po pierwsze, rootkity są tradycyjnie bardzo trudne do wykrycia przez programy antywirusowe, po drugie na razie bardzo niewiele takich programów potrafi wykrywać tego określonego szkodnika.

Na drugie miejsce powrócił kolejny nietypowy szkodliwy program, Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n. Ten multimedialny plik wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach odtwarzacza Windows Media Player w celu pobierania różnych trojanów.

Znaczna część ataków przeprowadzana jest przez różne downloadery skryptów - wrześniowy ranking zawiera w sumie cztery takie programy. Skrypty te aktywują większość ataków typu "drive-by download" (proces instalacji szkodliwego oprogramowania bez wiedzy użytkownika odbywa się podczas odwiedzania witryn internetowych, bądź odbierania e-maili). Również działanie szkodnika Wimad.n opiera się na wykorzystywaniu takich typów trojanów downloaderów.

Co ciekawe, oprócz tego, że w rankingu utrzymały się wszystkie programy adware z zeszłego miesiąca, niektóre z nich nawet umocniły swoje pozycje.

Wrześniowy ranking zawiera tylko 9 nowości (dla porównania, w sierpniu było ich aż 16). Przykładem może być znajdujący się na osiemnastym miejscu weteran - robak Brontok.q. Uważni czytelnicy, którzy od dłuższego czasu śledzą miesięczne raporty Kaspersky Lab, będą pamiętali tego robaka, który nieustannie gości w rankingach, nawet jeśli są sporządzane przy pomocy różnych źródeł danych i metodologii.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama