Strona internetowa firmy
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie nie ma przepisów, które kompleksowo regulowałyby, jak ma wyglądać strona internetowa.
REKLAMA
Podstawowym aktem prawnym w interesującym nas temacie jest ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z nią każdy usługodawca musi podać na swojej stronie internetowej następujące informacje:
- imię i nazwisko (albo nazwę lub firmę) oraz miejsce zamieszkania (albo siedzibę) i adres,
- dotyczące właściwego zezwolenia i organu zezwalającego, w razie gdy świadczenie usługi takiego zezwolenia wymaga; ponieważ przepisy nie precyzują, o jakie konkretnie dane chodzi, wydaje się, że wystarczy podanie jego numeru, daty wydania itp.
- adresy elektroniczne - co oznacza, że przyda się adres poczty elektronicznej; ponieważ ustawa nie wskazuje tu żadnych szczegółów, dla bezpieczeństwa lepiej podać wszystkie adresy.
Obowiązek podawania danych dotyczy tych podmiotów, które świadczą usługi drogą elektroniczną. W rozumieniu ustawy usługa jest świadczona drogą elektroniczną jedynie wtedy, gdy jest dokonywana:
- przez wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów tele-informatycznych za pośrednictwem sieci publicznych w rozumieniu prawa telekomunikacyjnego (tj. standardowe linie telefoniczne, łącza telewizji kablowej, sieć telefonii komórkowej itp.),
- na indywidualne żądanie usługobiorcy,
- bez jednoczesnej obecności stron,
- w ramach działalności zarobkowej lub zawodowej usługodawcy.
Powyższe warunki należy spełnić łącznie, a brak przytoczonych powyżej danych na stronie internetowej jest zagrożony karą grzywny. Taka sama sankcja, zgodnie z art. 23 przedmiotowej ustawy, grozi za podawanie informacji nieprawdziwych albo niepełnych.
Karolina Wąsowska
PODSTAWA PRAWNA
• art. 5 i 23 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA