REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Ewa Ciechanowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić w firmie obcokrajowca, musi najpierw sprawdzić, czy potrzebne będzie zezwolenie na pracę. Jeśli tak, powinien złożyć w urzędzie pracy odpowiedni wniosek.

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się zatrudnić cudzoziemca w firmie, powinien pamiętać, że jest to forma uzupełniająca w stosunku do zatrudnienia obywateli polskich. Oznacza to, że w trakcie wymaganej procedury będzie musiał wykazać, że nie udało mu się znaleźć na dane stanowisko obywatela Polski lub innego kraju UE i jedynym rozwiązaniem jest zatrudnienie obcokrajowca. Ponadto powinien dowiedzieć się, czy w danym przypadku wymagane jest zezwolenie na pracę, czy przepisy przewidują inną formę legalizacji zatrudnienia. Przykładowo obywatele państw członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw korzystających ze swobody przepływu osób mogą swobodnie podejmować pracę na terenie Polski. Również obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy mogą pracować w Polsce bez potrzeby dodatkowego uzyskiwania zezwolenia, ale tylko przez okres sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Dwa etapy procedury

Jeśli jednak zezwolenie na pracę będzie wymagane, trzeba pamiętać, że jest to proces dwuetapowy. Najpierw przedsiębiorca powinien uzyskać tzw. przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę. Ważna przy tym jest legalizacja pobytu obcokrajowca. W kolejnym etapie przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zezwolenie na pracę. Jeśli jednak okaże się, że w chwili zatrudniania cudzoziemiec będzie już posiadał dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce (np. wizę), przedsiębiorca może wystąpić o zezwolenie bez konieczności uzyskiwania przyrzeczenia.

Informacje we wniosku

Zasady uzyskiwania zezwolenia na pracę obcokrajowców na terenie Polski reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemców. W rozporządzeniu tym zamieszczony został wzór formularza wniosku, jaki trzeba wypełnić.

Wniosek podzielony jest na trzy części: pierwsza dotyczy cudzoziemca, druga - pracodawcy, a ostatnia zawiera pozostałe dane. Wśród danych dotyczących cudzoziemca przedsiębiorca będzie musiał podać m.in. zawód wyuczony, jak i wykonywany przez zatrudnianego, jego kwalifikacje, ewentualne uprawnienia wymagane podczas wykonywania powierzanej funkcji, informacje o dokumencie podróży, którym posługuje się cudzoziemiec. Podając informacje o pracodawcy, przedsiębiorca musi wymienić m.in. adres, nazwę firmy, podstawę prawną i rodzaj wykonywanej działalności.

Wyciąg z rejestru i opłata

Do wniosku przedsiębiorca powinien załączyć w szczególności wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, potwierdzający uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców, oraz dowód wpłaty. Obecnie w przypadku wniosku o zezwolenie na pracę cudzoziemca opłata wynosi:

l 50 zł - gdy praca będzie wykonywana przez okres do trzech miesięcy,

l 100 zł - gdy praca będzie wykonywana przez okres dłuższy niż trzy miesiące.

W przypadku złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca opłata będzie wynosiła połowę wskazanej powyżej kwoty.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zawsze wydawane jest na czas określony, zatem zawsze będzie on wykonywał w Polsce pracę na podstawie umów zawartych na czas określony. Zezwolenie wydaje wojewoda właściwy dla siedziby pracodawcy. Wyjątek od tej zasady występuje w województwie mazowieckim, gdzie uprawnienia wojewody mazowieckiego do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemca ma dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Dokument zezwolenia na pracę zawsze obowiązuje konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcę oraz zezwala na pracę na określonym stanowisku lub określa rodzaj wykonywanej pracy. Wydawany jest w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden zatrzymuje organ właściwy do wydania zezwolenia, dwa egzemplarze otrzymuje pracodawca, który przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi.

Ważne!

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zawsze wydawane jest na czas określony, zatem zawsze będzie on wykonywał w Polsce pracę na podstawie umów zawartych na czas określony

JAK TO ZROBIĆ...

Uzyskiwanie zezwolenia na pracę

PROBLEM: Prowadzę sushi-bar i chciałbym zatrudnić w nim Koreańczyka. Z wykształcenia jest on stolarzem, ale kilka lat pracował w kuchni w różnych restauracjach azjatyckich. Czy będę mógł go zatrudnić na stanowisku kucharza?

ROZWIĄZANIE: Pracodawca, składając wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca, musi wykazać, że kandydat posiada umiejętności i kwalifikacje wymagane na danym stanowisku. Dlatego wniosek uwzględnia zarówno zawód wyuczony, jak i rzeczywiście wykonywany przez obcokrajowca. Ponieważ cudzoziemiec będzie wykonywał pracę inną niż zawód wyuczony, konieczne będzie przedstawienie przez przedsiębiorcę dokumentów potwierdzających posiadane przez potencjalnego pracownika kwalifikacje kucharza, np. świadectwa pracy, oświadczenia z poprzednich miejsc pracy.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA