reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić w firmie obcokrajowca, musi najpierw sprawdzić, czy potrzebne będzie zezwolenie na pracę. Jeśli tak, powinien złożyć w urzędzie pracy odpowiedni wniosek.


Zanim przedsiębiorca zdecyduje się zatrudnić cudzoziemca w firmie, powinien pamiętać, że jest to forma uzupełniająca w stosunku do zatrudnienia obywateli polskich. Oznacza to, że w trakcie wymaganej procedury będzie musiał wykazać, że nie udało mu się znaleźć na dane stanowisko obywatela Polski lub innego kraju UE i jedynym rozwiązaniem jest zatrudnienie obcokrajowca. Ponadto powinien dowiedzieć się, czy w danym przypadku wymagane jest zezwolenie na pracę, czy przepisy przewidują inną formę legalizacji zatrudnienia. Przykładowo obywatele państw członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw korzystających ze swobody przepływu osób mogą swobodnie podejmować pracę na terenie Polski. Również obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy mogą pracować w Polsce bez potrzeby dodatkowego uzyskiwania zezwolenia, ale tylko przez okres sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Dwa etapy procedury

Jeśli jednak zezwolenie na pracę będzie wymagane, trzeba pamiętać, że jest to proces dwuetapowy. Najpierw przedsiębiorca powinien uzyskać tzw. przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę. Ważna przy tym jest legalizacja pobytu obcokrajowca. W kolejnym etapie przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zezwolenie na pracę. Jeśli jednak okaże się, że w chwili zatrudniania cudzoziemiec będzie już posiadał dokumenty legalizujące jego pobyt w Polsce (np. wizę), przedsiębiorca może wystąpić o zezwolenie bez konieczności uzyskiwania przyrzeczenia.

Informacje we wniosku

Zasady uzyskiwania zezwolenia na pracę obcokrajowców na terenie Polski reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie trybu i warunków wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemców. W rozporządzeniu tym zamieszczony został wzór formularza wniosku, jaki trzeba wypełnić.

Wniosek podzielony jest na trzy części: pierwsza dotyczy cudzoziemca, druga - pracodawcy, a ostatnia zawiera pozostałe dane. Wśród danych dotyczących cudzoziemca przedsiębiorca będzie musiał podać m.in. zawód wyuczony, jak i wykonywany przez zatrudnianego, jego kwalifikacje, ewentualne uprawnienia wymagane podczas wykonywania powierzanej funkcji, informacje o dokumencie podróży, którym posługuje się cudzoziemiec. Podając informacje o pracodawcy, przedsiębiorca musi wymienić m.in. adres, nazwę firmy, podstawę prawną i rodzaj wykonywanej działalności.

Wyciąg z rejestru i opłata

Do wniosku przedsiębiorca powinien załączyć w szczególności wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, potwierdzający uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców, oraz dowód wpłaty. Obecnie w przypadku wniosku o zezwolenie na pracę cudzoziemca opłata wynosi:

l 50 zł - gdy praca będzie wykonywana przez okres do trzech miesięcy,

l 100 zł - gdy praca będzie wykonywana przez okres dłuższy niż trzy miesiące.

W przypadku złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca opłata będzie wynosiła połowę wskazanej powyżej kwoty.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zawsze wydawane jest na czas określony, zatem zawsze będzie on wykonywał w Polsce pracę na podstawie umów zawartych na czas określony. Zezwolenie wydaje wojewoda właściwy dla siedziby pracodawcy. Wyjątek od tej zasady występuje w województwie mazowieckim, gdzie uprawnienia wojewody mazowieckiego do wydawania przyrzeczeń i zezwoleń w sprawach zatrudniania cudzoziemca ma dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Dokument zezwolenia na pracę zawsze obowiązuje konkretnego cudzoziemca i konkretnego pracodawcę oraz zezwala na pracę na określonym stanowisku lub określa rodzaj wykonywanej pracy. Wydawany jest w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden zatrzymuje organ właściwy do wydania zezwolenia, dwa egzemplarze otrzymuje pracodawca, który przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi.

Ważne!

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zawsze wydawane jest na czas określony, zatem zawsze będzie on wykonywał w Polsce pracę na podstawie umów zawartych na czas określony

JAK TO ZROBIĆ...

Uzyskiwanie zezwolenia na pracę

PROBLEM: Prowadzę sushi-bar i chciałbym zatrudnić w nim Koreańczyka. Z wykształcenia jest on stolarzem, ale kilka lat pracował w kuchni w różnych restauracjach azjatyckich. Czy będę mógł go zatrudnić na stanowisku kucharza?

ROZWIĄZANIE: Pracodawca, składając wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca, musi wykazać, że kandydat posiada umiejętności i kwalifikacje wymagane na danym stanowisku. Dlatego wniosek uwzględnia zarówno zawód wyuczony, jak i rzeczywiście wykonywany przez obcokrajowca. Ponieważ cudzoziemiec będzie wykonywał pracę inną niż zawód wyuczony, konieczne będzie przedstawienie przez przedsiębiorcę dokumentów potwierdzających posiadane przez potencjalnego pracownika kwalifikacje kucharza, np. świadectwa pracy, oświadczenia z poprzednich miejsc pracy.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


OFERTA SPECJALNA Komplet VAT 2021. Komentarz z książką SLIM VAT 2021229.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama