REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej we Włoszech

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podjęcie pracy we Włoszech przez obywateli polskich w formie samozatrudnienia odbywa się na zasadach obowiązujących wszystkich obywateli UE.

Polak może podjąć na terenie Włoch pracę na zasadzie samozatrudnienia, na takich samych warunkach jak Włoch. Pozwala mu na to dekret z mocą ustawy DL 185/2000. Przez samozatrudnienie (lavoro autonomo) włoskie prawo rozumie działalność na własny rachunek. W tej formie można prowadzić działalność przemysłową, rzemieślniczą, handlową, a także zawodową, czyli tzw. wolne zawody regulowane i nieregulowane. Cechami samozatrudnienia są stałość i ciągłość świadczonej pracy. Włoskie prawo zalicza do takiej działalności także umowy o dzieło (contratti a progetto).

REKLAMA

Wymogi prawne

REKLAMA

Obywatel polski może zarejestrować działalność osobiście lub za pośrednictwem doradcy ds. handlowych i podatkowych (commercialista). Na terenie Włoch działa Krajowa Konfederacja Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców (CNA). Świadczy ona pomoc dla osób chcących zarejestrować działalność gospodarczą. Zanim przystąpi się do rejestracji firmy, należy sprawdzić, jakie wymogi stawia ustawodawstwo włoskie w odniesieniu do wybranego rodzaju działalności. Chodzi o posiadanie odpowiedniego przygotowania zawodowego oraz wymaganego wykształcenia.

Przy prowadzeniu pewnych rodzajów działalności konieczne będzie spełnienie odpowiednich wymogów sanitarnych, a także posiadanie określonego rodzaju lokalu. Takich informacji należy szukać w przepisach gminy (regolamento comunale) lub przepisach dotyczących wymogów sanitarnych (regolamento d'igiene) odpowiedniego urzędu do spraw zdrowia (ASL). W gminie (Comune), właściwej terytorialnie ze względu na siedzibę firmy, trzeba uzyskać zezwolenie na wykorzystywanie lokalu użytkowego, w którym będzie wykonywana działalność.

W przypadku niektórych rodzajów działalności gospodarczej istnieje wymóg uzyskania zezwolenia bezpieczeństwa publicznego (autorizzazione di Pubblica Sicurezza), np. wykonywanie zawodu fotografa. Po spełnieniu wymaganych prawem wymogów uzyskuje się licencję, upoważniającą do wykonywania określonej działalności. Jest kilka organów kompetentnych do wydania tego dokumentu. O tym, który jest właściwy, decyduje rodzaj zakładanej działalności. Dla przykładu - w przypadku działalności handlowej, która wymaga tylko zarejestrowania w gminie, organem tym będzie urząd gminy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja przedsiębiorstwa

REKLAMA

Jeżeli planowana działalność ma charakter działalności przedsiębiorczej, trzeba ją zarejestrować w rejestrze przedsiębiorstw właściwej terytorialnie Izby Handlowej (Registro delle Impresje). Rejestry dla wszystkich rodzajów przedsiębiorstw prowadzą izby handlowe (Camera di Commercio Industria Artigianata Agricoltura - CCIAA). O ich właściwości terytorialnej decyduje siedziba danej firmy.

Składanie wszystkich dokumentów związanych z wpisem firmy do rejestru przedsiębiorstw jest możliwe wyłącznie drogą elektroniczną lub na nośniku elektronicznym (system TELEMACO), po potwierdzeniu podpisem elektronicznym. W celu zarejestrowania działalności gospodarczej w tym systemie konieczne jest posiadanie specjalnej karty SMART, umożliwiającej składanie podpisu elektronicznego.

Karty takie można otrzymać w biurach Izb Handlowych. Obowiązek rejestracji przedsiębiorstwa drogą elektroniczną nie obowiązuje jednak przedsiębiorców indywidualnych. Kolejnym etapem jest uzyskanie we właściwym terytorialnie urzędzie skarbowym (Agenzia delle Entrate) numeru identyfikacji podatkowej (codice fiscale) oraz numeru dla celów podatku VAT (partita IVA). Zgłoszenie do urzędu skarbowego powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty rozpoczęcia działalności. Trzeba również dokonać rejestracji dla celów ubezpieczeniowych w INPS, którego polskim odpowiednikiem jest ZUS.

WAŻNE ADRESY

www.cna.it - strona Krajowej Konfederacji Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorców (CNA)

www.camcom.it - zawiera wykaz wszystkich izb handlowych (CCIAA)

www.rm.camcom.it - zawiera Vademecum korzystania z rejestracji firm drogą elektroniczną (TELEMACO)

87 tys. Polaków przebywało we Włoszech ponad 3 miesiące w 2007 roku

Źródło: GUS

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA