REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połowa firm zrezygnowała z dotacji na ekologię

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Absurdalne wymagania urzędników spowodowały, że połowa firm, które chciały dostać unijne dotacje na ekologiczne inwestycje, zrezygnowała z nich.

Licząca ponad 2 tysiące stron dokumentacja konkursowa, którą dwóch członków zarządu musiało podpisywać strona po stronie do późnych godzin nocnych - tak wygląda finał procesu aplikowania o środki, z którym musieli borykać się przedsiębiorcy, zainteresowani unijnymi dotacjami na inwestycje w dziedzinie ochrony środowiska z programu Infrastruktura i Środowisko.

REKLAMA

Ponad połowa chętnych nie złożyła ostatecznie wniosków o dotacje. Część firm nie zdążyła, pozostali zrezygnowali. Wnioski zbierał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na początku zgłosiło się ponad 220 firm, jednak końcową dokumentację udało się złożyć tylko 97 przedsiębiorstwom.

- Mówi się o dążeniu do uproszczenia zasad korzystania z funduszy unijnych. Zakończony nabór wniosków wydaje się wskazywać na wprost odwrotną tendencję - ocenia Szymon Żółciński z firmy doradczej Accreo Taxand.

REKLAMA

Przedstawiciele firm skarżą się na absurdalne wymogi, które postawili przed nimi urzędnicy. Najgorzej oceniają wniosek o dotację, który w sporej części nie był dostosowany do inwestycji przedsiębiorstw. Do tego doszły dziwaczne wymagania, jak obowiązek dostarczania pełnych sprawozdań finansowych zależnych i nadrzędnych podmiotów, przedstawienia prognozy finansowej na okres kilkudziesięciu lat.

Z naszych informacji wynika, że winę ponosi resort rozwoju regionalnego, który przygotował wzór wniosku o dotację. I to niezależnie od tego, czy chodzi o dotacje dla firm, czy dla samorządów na oczyszczalnie ścieków lub drogi. Dodatkowo urzędnicy postanowili uprościć sobie pracę i wypełniany przez firmy wniosek był jednocześnie urzędowym zgłoszeniem projektu do akceptacji Komisji Europejskiej. Wymóg akceptacji przez KE istnieje, jeśli wartość projektu w dziedzinie ochrony środowiska przekracza 25 mln euro. Resort rozwoju tłumaczy, że uwzględnił propozycję Komisji Europejskiej, by każdy projekt był traktowany jak duża inwestycja. Podkreśla także, że program IiŚ, w przeciwieństwie do programu Innowacyjna Gospodarka, ma finansować duże inwestycje infrastrukturalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA