reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezrobocie najniższe od 18 lat

Bezrobocie najniższe od 18 lat

We wrześniu wskaźnik bezrobocia zmalał do 9,1 proc. To najniższy jego poziom od 1991 roku.


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało, że we wrześniu tego roku bez pracy pozostawało 1,38 mln osób. To o prawie 26 tys. osób mniej niż miesiąc wcześniej i o 368 tys. mniej niż na początku roku. Wskaźnik bezrobocia obniżył się w ubiegłym miesiącu do 9,1 proc. Ostatnio wskaźnik ten na tak niskim poziomie był notowany w lipcu 1991 r. Wyniósł wtedy 9,4 proc.

Był to jednak początek transformacji gospodarki i zmiany na rynku pracy dopiero się zaczynały. W ich efekcie wskaźnik bezrobocia w kolejnych latach bardzo szybko rósł, aby w lutym 2003 r. osiągnąć rekordowy poziom 20,7 proc. Tegoroczny, wrześniowy wynik oznacza, że poziom bezrobocia w Polsce jest najniższy od 18 lat.

Jak wskazuje resort pracy poprawa sytuacji wynika m.in. z tego, że na rynku pracy wciąż utrzymuje się ożywienie i firmy poszukują nowych pracowników. W okresie styczeń-wrzesień tego roku do urzędów pracy zgłosiły zapotrzebowanie na 943 tys. pracowników. Wiele osób znalazło też pracę o charakterze subsydiowanym - ze środków Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dynamiczną poprawę na polskim rynku pracy odnotowuje też unijny urząd statystyczny Eurostat. Z najnowszych jego danych (nieco inaczej wylicza wskaźnik bezrobocia) wynika, że Polska jest krajem, w którym bezrobocie maleje najszybciej ze wszystkich krajów UE. Co więcej Polska nie jest już też na szarym końcu jeśli chodzi o wskaźnik bezrobocia. W sierpniu tego roku wyniósł on 6,7 proc. i wyprzedziliśmy pod tym względem osiem krajów UE.

Bartosz Marczuk

bartosz.marczuk@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama