REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki najmu lokalu użytkowego dla przedsiębiorcy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lokal użytkowy na prowadzenie działalności przedsiębiorca może wynająć na czas nieokreślony albo określony na okres do 10 lat. Sejm chce wydłużyć czas trwania umowy na czas określony do 30 lat.

Umowy najmu lokali użytkowych przedsiębiorcy zawierają najczęściej na czas określony do dziesięciu lat. Najem zawarty na czas dłuższy niż dziesięć lat po upływie tego terminu poczytuje się za zawarty na czas nieoznaczony. Teraz w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji kodeksu cywilnego wniesiony przez nadzwyczajną Komisję Przyjazne Państwo, który przewiduje możliwość zawierania umowy najmu między przedsiębiorcami na czas nawet do 30 lat. Dopiero po upływie tego terminu uważać się będzie, że umowa została zawarta na czas nieoznaczony.

Sposób wypowiedzenia najmu

Umowę na czas określony każda ze stron może wypowiedzieć przez jednostronną czynność prawną, tylko w terminie określonym w umowie najmu. Umowa nie może więc zostać rozwiązana w każdym czasie bez podania przyczyny.

Taki sposób rozwiązania umowy najmu zawartej na czas oznaczony jest więc korzystny zarówno dla przedsiębiorcy, który chciałby zmienić siedzibę wynajmowanego lokalu użytkowego, jak i dla właściciela lokalu, który go wynajmuje, a chciałby w stosunkowo krótkim czasie uzyskać prawo do dysponowania nim. Natomiast wówczas, gdy czas trwania najmu nie jest oznaczony, to wynajmujący i najemca mogą wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów umownych, a w razie ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Długość terminów ustawowych zależy od sposobu płacenia czynszu. W razie uiszczania go w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc najmu wypowiada się najpóźniej na trzy miesiące naprzód, na koniec kwartału kalendarzowego. Gdyby zaś czynsz był płatny miesięcznie, to wypowiada się go na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Przy krótszych odstępach czasu płacenia czynszu okres wypowiedzenia wynosi trzy dni, zaś przy najmie dziennym - dzień.

Obowiązki najemcy lokalu

Po zakończeniu umowy najmu przedsiębiorca musi zwrócić lokal w stanie niepogorszonym. Natomiast nie ponosi odpowiedzialności za zużycie, które wynika z prawidłowego używania.

W umowie najmu najczęściej określa się, w jakim celu używany będzie lokal użytkowy. Najemca nie może używać go więc w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem. Gdyby zaczął używać lokal w sposób sprzeczny z umową albo przeznaczeniem, to wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Za okres najmu najemca musi zapłacić określony w umowie czynsz. Uiszcza go we wskazanych terminach i ustalonej wysokości w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Gdyby termin płatności nie został w umowie wskazany, to przedsiębiorca powinien go odprowadzać z góry. Przy umowie na czas określony zawartej na dłużej niż miesiąc oraz umowie zawartej na czas nieoznaczony przedsiębiorca musi płacić go miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca. Natomiast wówczas gdyby najem miał trwać nie dłużej niż miesiąc, czynsz powinien zostać zapłacony z góry za cały okres najmu.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

l Art. 559-690 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA