| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wykaz pracowników i ich kwalifikacje mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa

Wykaz pracowników i ich kwalifikacje mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa

Nie stanowi tajemnicy przedsiębiorstwa wykaz usług dostępny na stronie internetowej wykonawcy.


Firma Exatel zażądała od Narodowego Banku Polskiego odtajnienia w ofertach konkurencji wykazu wykonanych usług i wykazu osób. Przetarg dotyczył eksploatacji internetowego portalu NBP. Zamawiający oddalił protest wykonawcy, więc ten wniósł odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie i nakazała NBP odtajnienie wykazu usług. Negatywnie odniosła się natomiast do ujawniania wykazu osób.

Izba wskazała, że przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zapewnienia ich poufności.

Izba ustaliła, że jeden z oferentów utajnił w swej ofercie wykaz wykonanych dotychczas usług, mimo że jednocześnie udostępnił je jednocześnie na swej stronie internetowej Tymczasem tajemnicy przedsiębiorstwa nie może stanowić na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wiadomość ujawniona publicznie.

Natomiast informacje o osobach, które będą wykonywać zamówienie wraz z informacją o ich kwalifikacjach, mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, która w przypadku jej poufności przy składaniu oferty nie może zostać ujawniona przez zamawiającego. Izba podkreśliła, że biorąc pod uwagę specyfikę rynku usług informatycznych, charakteryzującą się szybkim tempem rozwoju, informacje o kwalifikacjach, jak również potencjale kadrowym wykonawców, mają znaczenie gospodarcze. Dla podmiotów świadczących usługi na rynku informatycznym o sile firmy przesądzają przede wszystkim ludzie. Na rynku poszukiwani i cenieni są wysokiej klasy specjaliści, co powoduje konieczność zabezpieczania się firm przed dostępem do danych o jej zasobach kadrowych.

Zatem według KIO informacje na temat kluczowych specjalistów mogą podlegać ochronie przed ich ujawnieniem dla konkurentów, którzy na przykład mogliby próbować pozyskać ich dla własnych potrzeb i prowadzonej działalności, czego na własnym przykładzie doświadczył.

Sygn. akt KIO/UZP 874/08

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »