REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie kapitału bez pokrzywdzenia wierzycieli

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Zarząd spółki akcyjnej może odstąpić od zbadania przez biegłego rewidenta wniesionych aportem wkładów niepieniężnych.

Nowe przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), które weszły w życie 5 października 2008 r., regulują sposób zawierania przez spółkę zależną umowy pożyczki, poręczenia lub innej podobnej z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej. Taka umowa wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dominującej jeszcze przed zawarciem umowy albo w ciągu dwóch miesięcy od złożenia oświadczenia przez spółkę.

REKLAMA

Natomiast w pewnych przypadkach zarząd będzie mógł odstąpić od badania przez biegłego rewidenta wkładów niepieniężnych, które zostały wniesione aportem, natomiast spółka może sama obniżyć kapitał zakładowy.

- Powodem nowelizacji kodeksu spółek handlowych była Dyrektywa 2006/68/ Parlamentu Europejskiego i Rady z 6 września 2006 r., która reguluje sprawę uproszczenia i unowocześnienia instytucji kapitału zakładowego - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Nie zbada raportów

REKLAMA

Nowela k.s.h. umożliwia zarządowi odstąpienie od badania przez biegłego rewidenta wniesionych aportem zbywalnych papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego, których wartość została ustalona według średniej ceny ważonej. Można będzie odstąpić również od badania innych aktywów, wówczas gdy biegły rewident wyda opinię na temat ich wartości godziwej. Jest to wartość ustalona na dzień przypadający nie wcześniej niż sześć miesięcy przed wniesieniem wkładu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast trzecia możliwość odstąpienia od badania innych aktywów wystąpi wówczas, gdy wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy zbadanego przez biegłego rewidenta.

- Nowe przepisy upraszczają wnoszenie wkładów niepieniężnych, a co za tym idzie, również tworzenie spółki akcyjnej i podwyższenie jej kapitału - ocenia adwokat Maciej Lipiec z Kancelarii Adwokackich.

Spółka sfinansuje nabycie akcji

Nabycie lub objęcie emitowanych przez siebie akcji spółka może sfinansować, udzielając na ten cel pożyczek, dokonując zaliczkowych wpłat lub ustanawiając zabezpieczenia.

- Umożliwienie finansowania własnych akcji prowadzi do likwidowania bieżących nadwyżek pieniężnych, a nawet wpływa na cenę tych akcji - twierdzi Wojciech Biernacki. Jego zdaniem, ułatwi też tworzenie programów motywacyjnych dla osób ważnych dla spółki (opcje menedżerskie).

Finansowanie nabycia lub objęcia emitowanych akcji musi nastąpić w zamian za godziwą cenę i pod warunkiem że spółka wcześniej utworzyła na ten cel kapitał rezerwowy.

REKLAMA

Cała operacja może odbywać się w granicach wcześniej określonych przez walne zgromadzenie w uchwale. Podejmowana jest ona większością dwóch trzecich głosów, natomiast bezwzględna większość głosów wystarczy, wówczas gdy na walnym zgromadzeniu reprezentowana jest co najmniej połowa kapitału zakładowego.

Zanim podjęta zostanie uchwała, zarząd musi przygotować na piśmie sprawozdanie i określić w nim, jaki spółka ma interes w finansowaniu nabycia swoich akcji, czy ponosi ryzyko w zakresie płynności finansowej i wypłacalności, a także, jakie są przyczyny i cel finansowania. Sprawozdanie musi zawierać też cenę nabycia albo objęcia akcji spółki z uzasadnieniem, że jest ona godziwa.

Wezwanie wierzycieli

W przypadku podjęcia uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego zarząd powinien wezwać wierzycieli do zgłoszenia roszczeń wobec spółki w ciągu trzech miesięcy. Gdyby w tym czasie zostały zgłoszone jakieś roszczenia, spółka powinna je zaspokoić. Oprócz tego wierzyciele mogą domagać się zaspokojenia roszczeń niewymagalnych, które powstały jeszcze przed obniżeniem kapitału zakładowego. Muszą jednak wówczas uprawdopodobnić, że nie otrzymali od spółki zabezpieczenia, a obniżenie kapitału zagraża zaspokojeniu ich. W ramach realizacji zabezpieczenia spółka powinna wówczas złożyć określoną kwotę do depozytu sądowego. Natomiast roszczenia akcjonariuszy będzie mogła zaspokoić dopiero po upływie sześciu miesięcy od zgłoszenia wpisu o obniżeniu kapitału zakładowego do rejestru.

- Przyjęcie takiej procedury spowoduje, że spółka nabędzie akcje bez uszczerbku dla zaspokojenia roszczeń wierzycieli - komentuje adwokat Maciej Lipiec.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA