REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychód u wspólników powstaje w momencie wypłaty

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Spółka kapitałowa, która chce przekształcić się w spółkę osobową, powinna się pospieszyć. Od nowego roku niepodzielony zysk będzie opodatkowanym przychodem wspólników.

• Obecnie istnieje rozbieżne orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczące powstania przychodu u wspólników spółki komandytowej. Niektóre sądy twierdzą, że w przypadku gdy w spółce istniał niepodzielony zysk, to po przekształceniu spółki z o.o. w komandytową u wspólników powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Czy zgadza się pan z taką wykładnią?

REKLAMA

- Zdecydowanie nie można zgodzić się z taką wykładnią. W mojej ocenie prawidłowa wykładnia przepisów art. 24. ust. 5 ustawy o PIT i analogicznego art. 10 ust. 1 ustawy o CIT powinna prowadzić do wniosku, że przekazanie zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niepodzielnych zysków z lat ubiegłych na wkłady wspólników spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu w dacie przekształcenia spółki.

• Druga grupa sądów uznaje, że dopiero w momencie wypłaty powstaje przychód. Czy ta argumentacja jest bardziej przekonująca?

- Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową odbywa się zgodnie z regulacjami przepisów kodeksu spółek handlowych (art. 551-574 k.s.h.) i ma charakter sukcesji uniwersalnej, tzn. następuje kontynuacja podmiotowa bytu danej spółki poprzez tożsamość podmiotu przekształcanego i przekształconego, przy zmianie formy prawnej danego podmiotu. Co do zasady, w zakresie prawa cywilnego zmiana taka powinna być neutralna.

• Czy tak jest również w prawie podatkowym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Również na gruncie prawa podatkowego zmiana taka traktowana jest jako sukcesja uniwersalna. Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że wynikające z przepisów k.s.h. przekształcenie kapitału zapasowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na wkłady wspólników spółki osobowej wynika z decyzji o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej, która nie może być interpretowana jako uzyskanie dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Tak słusznie orzekły sądy administracyjne we Wrocławiu i Warszawie w powołanych w pytaniu orzeczeniach.

• Projekt zmian w ustawie o CIT przewiduje jednak takie doprecyzowanie przepisów, na mocy którego po przekształceniu u wspólników będzie powstawał przychód. Czy podatnicy powinni pospieszyć się z przekształceniami?

- Projekt zmian do PIT i CIT zakłada dodanie do katalogu dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wartości niepodzielnych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia. Przyjęcie tego typu rozwiązania uzasadnia się istniejącymi wątpliwościami interpretacyjnymi.

• Co to oznacza dla podatników?

- W mojej ocenie jest to kolejny przykład działań profiskalnych, rozszerzających zakres przedmiotowy opodatkowania z oczywistą stratą dla podatników będących przedsiębiorcami. Niewątpliwie kwestia ewentualnego opodatkowania przekształcenia spółki kapitałowej w osobową ma bardzo duże znaczenie dla wspólników podejmujących decyzję o przekształceniu. Biorąc pod uwagę obecne projekty niekorzystnych zmian, podatnicy planujący tego typu ruch powinni rozważyć dokonanie przekształcenia jeszcze w 2008 roku.

Fot. Wojciech Górski

Marcin Eckert, radca prawny, dyrektor Działu Doradztwa Podatkowego Mazars w Polsce

Rozmawiał ŁUKASZ ZALEWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA