REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemca pracodawca może zapłacić grzywnę

Cudzoziemiec, aby legalnie wykonywać pracę w Polsce, musi najpierw uzyskać zezwolenie na pracę. Jakie obowiązki musi spełnić firma, która chce go zatrudnić?

Kiedy abonament medyczny stanowi przychód

Pracodawca powinien doliczać do dochodu pracownika podlegającego opodatkowaniu wyłącznie wartość świadczeń medycznych faktycznie otrzymanych przez pracownika.

Firmy nie będą musiały organizować palarni

Firmy, które zdecydują się na dobrowolne utworzenie palarni, będą musiały spełnić wymogi bardziej rygorystyczne niż w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP.

Ochrona inwestora przed podwójną zapłatą

Inwestor nie musi ograniczyć się do zawarcia umowy z generalnym wykonawcą. Może sam podpisać umowy z podwykonawcami, a wykonawcy powierzyć jedynie obowiązki związane z koordynowaniem prac.

REKLAMA

Etyka pracy pomaga w walce z konkurencją

Co trzeci pracodawca w Polsce nie przestrzega zasad etyki w swojej polityce kadrowej. Tymczasem dobrze zmotywowani i lojalni pracownicy to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod w walce z konkurencją.

200 mln zł dla nowych firm

Do końca roku Krajowy Fundusz Kapitałowy ogłosi konkurs na dotacje dla funduszy wysokiego ryzyka chcących inwestować w małe i średnie firmy.

Cięcie stóp nie obniży kosztów kredytów

Największe banki centralne świata w wyniku skoordynowanej akcji obniżyły w środę główne stopy procentowe. Niestety, według analityków koszty kredytów walutowych w najbliższym czasie nie spadną. Nerwowa sytuacja na rynku walutowym źle wpływa na rynkowe stopy procentowe.

Przez cały rok firmy zapłacą do ZUS takie same składki

Od stycznia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli przekazywać pracownikom druki ZUS RMUA w formie elektronicznej. Właściciele małych firm będą musieli tylko raz w roku sprawdzać wysokości składek, jakie muszą wpłacać do ZUS. Ministerstwo Zdrowia ma przygotować przepisy, umożliwiające opłacanie składek przez cały rok, także do NFZ.

REKLAMA

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może podlegać ubezpieczeniom


Od 20 września możliwe jest zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej. W okresie tym przedsiębiorcy mogą opłacać za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny albo zawarciu umowy z NFZ zachowają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej.

Po podniesieniu limitu przychodów na księgę podatkową wróciło kilkuset podatników

Tylko kilkuset przedsiębiorców powróciło z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów - wynika z sondy GP.

Jak rozliczać dowóz pracowników do pracy

Sfinansowanie dojazdu do pracy pracownika jest jego przychodem. Świadczenia pozapłacowe pracownicy muszą rozliczyć w zeznaniu rocznym. Pracodawca wydatki na przewóz pracowników może zaliczyć do kosztów. 

Ceny sprzętu w sklepach nie będą wykazywać kosztów recyklingu

Koszt recyklingu nie będzie uwidaczniany w cenie urządzenia AGD. Dzięki temu sklepy zaoszczędzą 450 mln zł.

Może się zmienić sposób rozliczania nadgodzin

Rząd chce uzyskać opinię pracodawców i związków o zmianach w definicji godzin nadliczbowych i wydłużeniu tygodniowego czasu pracy.

Przedsiębiorcy będą uczyć zawodu

Naukę zawodu w szkołach częściej będą prowadzić osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające specjalistyczne przygotowanie zawodowe.

Biznes chce reform emerytalnych

Organizacje przedsiębiorców uważają za sukces przyjęcie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która pozwala zawiesić działalność nawet na dwa lata i zwalnia przedsiębiorcę z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Podkreślają jednak konieczność szybkiej nowelizacji tej ustawy, m.in. w celu uporządkowania przepisów regulujących kontrole przedsiębiorców.

Wysokość kar dla firm nie może zależeć od kursu euro

Przedsiębiorcy domagają się zmiany 20 ustaw, które przewidują sankcje karne i karne administracyjne za naruszanie norm prawnych przy działalności gospodarczej.

Wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS

Mamy następujący problem. W czerwcu 2008 r. zawiązaliśmy spółkę z o.o. Obecnie dokonaliśmy już zakupu sprzętu i wynajęliśmy lokal na działalność. Kto powinien złożyć i podpisać wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru?

Pokaż swoje konto, a powiem Ci kim jesteś...

Bez wątpienia serwisy społecznościowe przeżywają teraz w Polsce swoje pięć minut. Nie ma w tym nic dziwnego - w końcu pozwalają na łatwe i szybkie nawiązywanie nowych znajomości, odnajdywanie starych znajomych, których nie widzieliśmy od wielu lat. Pod tym względem są o wiele efektywniejsze od forów internetowych czy komunikatorów. Musimy jednak pamiętać, że dla nieświadomych użytkowników mogą być równie niebezpieczne.

Ad-Aware Anniversary Edition - rocznicowy antyspyware

Mija właśnie okrągła 10. rocznica działalności firmy Lavasoft, znanej szerzej użytkownikom komputerów dzięki narzędziu o nazwie Ad-Aware. Jeden z najpopularniejszych programów antyspyware ukazał się właśnie w nowej, specjalnej edycji. 

Ubezpieczyciel pomoże uniknąć strat

Odroczenie terminu płatności to powszechnie stosowana forma rozliczeń między firmami. Dla odbiorcy oznacza wygodę, dla sprzedającego jednak może stać się początkiem finansowych kłopotów.

Wspólnikom nowych spółek pieniędzy wystarczy na tydzień

Ceną rezygnacji z uznawania holdingu za związek przestępczy, jak to niekiedy przyjmuje prokuratura, powinno być wprowadzenie odpowiedzialności spółki holdingowej za szkodę wyrządzoną spółkom-córkom z tytułu wydawanych poleceń lub zawartych umów.

Raty składek ZUS

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą odprowadzającą składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. Jednakże moja sytuacja finansowa nie pozwala mi na ich opłacanie w wymaganej wysokości. Czy i kiedy mogę domagać się od ZUS rozłożenia moich zaległości lub także przyszłych jeszcze nieopłaconych składek na raty?

Pracownicy wciąż nie są chronieni przed azbestem

Firmy budowlane nadal nielegalnie usuwają azbest. Mimo to resort gospodarki odmówił zaostrzenia przepisów bhp dotyczących takiej działalności.

Umorzenie zaległości podatkowych

 Czy przedsiębiorca niekorzystający z pomocy publicznej lub pomocy publicznej de minimis może się domagać od właściwego organu podatkowego ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego poprzez umorzenie jego zaległości podatkowej w całości lub w części?

Rachunkowa metoda na podatkowe różnice kursowe

Przy rozliczaniu różnic kursowych dla wyniku podatkowego należy rozpoznawać jedynie te różnice kursowe, które powstają na gruncie przepisów o rachunkowości - potwierdza minister finansów w najnowszych interpretacjach. To przełom, który uprości rozliczenia podatkowe.

Promocja firmy w internecie jest coraz skuteczniejsza

Promocja w internecie jest obecnie jednym z podstawowych działań marketingowych każdej firmy. Statystyki potwierdzają skuteczność sieci jako kanału komunikacji na linii klient - firma.

Bezrobocie najniższe od 18 lat

We wrześniu wskaźnik bezrobocia zmalał do 9,1 proc. To najniższy jego poziom od 1991 roku.

Koszty podwyższenia kapitału

W przypadku gdy spółka podwyższa kapitał zakładowy, wydatki z tym związane można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - orzekł WSA w Warszawie.

Jak rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej we Włoszech

Podjęcie pracy we Włoszech przez obywateli polskich w formie samozatrudnienia odbywa się na zasadach obowiązujących wszystkich obywateli UE.

Dłuższe urlopy już od stycznia

W najbliższym czasie może być uchwalonych aż pięć różnych projektów nowelizacji kodeksu pracy. Urlopy macierzyńskie będą dłuższe, a odszkodowania za bezprawne zwolnienia wyższe. Prawo pracy jest coraz bardziej niespójne i sprawia kłopoty interpretacyjne firmom i pracownikom.

Nieuczciwi producenci zapłacą za fałszowanie żywności

Łatwiej będzie podać do publicznej wiadomości informacje o producentach fałszujących żywność.

Wydatki na zakup kasy fiskalnej można odliczyć

Przedsiębiorca, który w obowiązujących terminach rozpoczął ewidencję sprzedaży przez kasę fiskalną, skorzysta z odliczenia części jej zakupu. By nie zwracać odliczonej kwoty, musi jednak prowadzić działalność co najmniej przez trzy lata.

Przedsiębiorcy mniej zapłacą za kontrolę produktów spożywczych

Kontrola produktów spożywczych będzie znacznie tańsza, a kryteria, które muszą być spełnione przy staraniu się o wpis na listę produktów tradycyjnych, zostaną uściślone.

Przychód u wspólników powstaje w momencie wypłaty

Spółka kapitałowa, która chce przekształcić się w spółkę osobową, powinna się pospieszyć. Od nowego roku niepodzielony zysk będzie opodatkowanym przychodem wspólników.

40 proc. firm korzysta już z bezpiecznego e-podpisu

Coraz więcej niekwalifikowanych podpisów wydanych przedsiębiorcom przez ZUS traci swoją ważność. W tym miesiącu będzie to dotyczyć prawie 13 tys. firm.

Przerwy w pracy

Płatne przerwy w pracy są jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych.

Zmiany w kodeksie spółek handlowych od 5 października

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych ma przyspieszyć w spółkach akcyjnych czynności dotyczące kapitału zakładowego - wnoszenie wkładów niepieniężnych, nabywanie akcji własnych, finansowanie ich kupowania, obniżanie kapitału zakładowego czy umarzanie akcji. Po zmianach powinny też spaść koszty działalności. Przy czym żadne z tych udogodnień nie spowoduje pogorszenia sytuacji akcjonariuszy i wierzycieli spółek - obiecują twórcy ustawy.

Ponad 2 tys. przedsiębiorców przeszkolonych z oznakowania CE

Ponad 2 tys. przedsiębiorców zostało przeszkolonych w ramach bezpieczeństwa produktów oraz ich oznakowania unijnym symbolem CE - poinformowała w poniedziałek prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Danuta Jabłońska.

Od stycznia 2009 r. firmy zapłacą mniej za publikację w Monitorze Polskim B

W 2009 roku do Monitora Polskiego B firmy będą mogły przesyłać sprawozdania finansowe drogą elektroniczną. Niezbędny będzie do tego podpis elektroniczny.

Firma nie może narzucać terminu utworzenia rady

Pracodawca nie może narzucać pracownikom terminu zgłoszenia wniosku o utworzenie rady pracowników. Nie może też bez zgody rady zwolnić z pracy jej przewodniczącego.

Uprawnienia pracodawcy, gdy pracownik porzuci pracę

Nowym zjawiskiem, które pojawiło się w ostatnim czasie na rynku pracy, jest porzucanie pracy przez pracowników, którzy otrzymali lepszą ofertę. Takie zachowania mogą spowodować u pracodawcy poważne szkody. Może on jednak podjąć działania, które je zminimalizują. Przede wszystkim ma możliwość uzyskania odszkodowania od pracownika, który porzucił pracę, nie dotrzymując okresów wypowiedzenia umowy o pracę.

O wykluczeniu wykonawcy zadecyduje prawomocne orzeczenie sądu

Od 24 października jedyną podstawą wykluczenia wykonawcy z powodu szkody wyrządzonej nienależytym wykonaniem zamówienia będzie prawomocne orzeczenie sądu.

Będzie trudniej o kredyt dla firmy

Niewykluczone, że banki będą weryfikować przyznane przedsiębiorcom linie kredytowe. Można się spodziewać wzrostu oprocentowania kredytów i wyższych marż bankowych. Gwarancji BFG nie mają lokaty bankowe zakładane przez firmy prowadzące pełną księgowość.

Warunki najmu lokalu użytkowego dla przedsiębiorcy

Lokal użytkowy na prowadzenie działalności przedsiębiorca może wynająć na czas nieokreślony albo określony na okres do 10 lat. Sejm chce wydłużyć czas trwania umowy na czas określony do 30 lat.

Podatnicy, którzy zawieszą działalność, będą mogli nie składać deklaracji VAT

Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888) wprowadza możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Jest to nowość w polskich przepisach. Ustawa ta wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. 

Nie będzie pozwoleń na budowę

Zostanie zniesiony obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę i zgłaszania budowy. Zastąpi je uproszczona procedura wpisów do rejestru robót budowlanych.

Od nowego roku bony zwolnione z podatku

Bony, talony oraz refundacja poniesionych przez pracownika wydatków będą objęte limitowanym zwolnieniem podatkowym.

Obniżenie kapitału bez pokrzywdzenia wierzycieli

Zarząd spółki akcyjnej może odstąpić od zbadania przez biegłego rewidenta wniesionych aportem wkładów niepieniężnych.

Winiety na razie zostają

Przewoźnicy nadal będą kupować winiety, czyli uiszczać ryczałty. Opłaty za przejechany każdy kilometr po drogach krajowych wejdą w życie dopiero w połowie 2011 roku.

Wkład własny

 Wkład własny - środki własne, które kredytobiorca przeznacza na zakup nieruchomości.

REKLAMA