reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Zamknięcie konta osobistego

Zamknięcie konta osobistego

W ostatnich czasach banki często proponują nam przeniesienie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oferując lepsze warunki. Zamknięcie rachunku powinno się odbyć w formie pisemnego wypowiedzenia umowy.

Duża konkurencja banków powoduje, że w ostatnich czasach dostajemy dużo propozycji przeniesienia rachunku osobistego do innego banku. Bank przejmujący rachunek, proponuje nam zazwyczaj lepsze warunki: wyższe oprocentowanie depozytów, większe saldo debetowe lub niższe oprocentowanie debetu na koncie. Nowy bank uznaje zazwyczaj wszystkie nabyte przywileje klienta, zobowiązuje się do przejęcia ewentualnego zadłużenia i uznania jego historii kredytowej.

Przeniesienie rachunku w rzeczywistości polega na rozwiązaniu starej umowy i podpisaniu nowej, w innym banku. Często jednak nowy bank bierze na siebie wszystkie formalności, maksymalnie pomagając klientowi w przeniesieniu rachunku.

W przypadku, gdy osoba przenosząca rachunek korzysta z salda debetowego, nowy bank, otwierając klientowi rachunek w swoim oddziale automatycznie udostępnia mu taki sam lub wyższy kredyt odnawialny i przejmuje zadłużenie spłacając debet w starym banku.

Zdarza się również, że z różnych powodów przestajemy korzystać z rachunku bankowego. Wtedy właśnie, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku, powinniśmy rozwiązać umowę na piśmie.

Zgodnie z art. 60 prawa bankowego jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie.

Aby uniknąć kłopotów, najlepiej jest rozwiązać umowę z bankiem na zasadach regulaminowych i uzyskać potwierdzenie rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku na piśmie.

Porównaj oferty banków

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama