| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Zamknięcie konta osobistego

Zamknięcie konta osobistego

W ostatnich czasach banki często proponują nam przeniesienie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oferując lepsze warunki. Zamknięcie rachunku powinno się odbyć w formie pisemnego wypowiedzenia umowy.

Duża konkurencja banków powoduje, że w ostatnich czasach dostajemy dużo propozycji przeniesienia rachunku osobistego do innego banku. Bank przejmujący rachunek, proponuje nam zazwyczaj lepsze warunki: wyższe oprocentowanie depozytów, większe saldo debetowe lub niższe oprocentowanie debetu na koncie. Nowy bank uznaje zazwyczaj wszystkie nabyte przywileje klienta, zobowiązuje się do przejęcia ewentualnego zadłużenia i uznania jego historii kredytowej.

Przeniesienie rachunku w rzeczywistości polega na rozwiązaniu starej umowy i podpisaniu nowej, w innym banku. Często jednak nowy bank bierze na siebie wszystkie formalności, maksymalnie pomagając klientowi w przeniesieniu rachunku.

W przypadku, gdy osoba przenosząca rachunek korzysta z salda debetowego, nowy bank, otwierając klientowi rachunek w swoim oddziale automatycznie udostępnia mu taki sam lub wyższy kredyt odnawialny i przejmuje zadłużenie spłacając debet w starym banku.

Zdarza się również, że z różnych powodów przestajemy korzystać z rachunku bankowego. Wtedy właśnie, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku, powinniśmy rozwiązać umowę na piśmie.

Zgodnie z art. 60 prawa bankowego jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie.

Aby uniknąć kłopotów, najlepiej jest rozwiązać umowę z bankiem na zasadach regulaminowych i uzyskać potwierdzenie rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku na piśmie.

Porównaj oferty banków

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »