Zamknięcie konta osobistego
REKLAMA
REKLAMA
Duża konkurencja banków powoduje, że w ostatnich czasach dostajemy dużo propozycji przeniesienia rachunku osobistego do innego banku. Bank przejmujący rachunek, proponuje nam zazwyczaj lepsze warunki: wyższe oprocentowanie depozytów, większe saldo debetowe lub niższe oprocentowanie debetu na koncie. Nowy bank uznaje zazwyczaj wszystkie nabyte przywileje klienta, zobowiązuje się do przejęcia ewentualnego zadłużenia i uznania jego historii kredytowej.
REKLAMA
Przeniesienie rachunku w rzeczywistości polega na rozwiązaniu starej umowy i podpisaniu nowej, w innym banku. Często jednak nowy bank bierze na siebie wszystkie formalności, maksymalnie pomagając klientowi w przeniesieniu rachunku.
REKLAMA
W przypadku, gdy osoba przenosząca rachunek korzysta z salda debetowego, nowy bank, otwierając klientowi rachunek w swoim oddziale automatycznie udostępnia mu taki sam lub wyższy kredyt odnawialny i przejmuje zadłużenie spłacając debet w starym banku.
Zdarza się również, że z różnych powodów przestajemy korzystać z rachunku bankowego. Wtedy właśnie, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku, powinniśmy rozwiązać umowę na piśmie.
Zgodnie z art. 60 prawa bankowego jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie.
Aby uniknąć kłopotów, najlepiej jest rozwiązać umowę z bankiem na zasadach regulaminowych i uzyskać potwierdzenie rozwiązania umowy o prowadzenie rachunku na piśmie.
Porównaj oferty banków
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.