REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pijanemu pracownikowi można wymierzyć karę porządkową lub zwolnić go dyscyplinarnie

Jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki pod wpływem alkoholu, pracodawca może ukarać go jedną z kar porządkowych. Może również wypowiedzieć mu z tego powodu umowę lub zwolnić z pracy nawet bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jakim ubezpieczeniom podlegają wspólnicy spółek

Wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej czy jednoosobowej spółki z o.o. jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Jeśli działalność w ramach spółki stanowi dla niego jedyny tytuł do ubezpieczeń, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Jak pozyskać środki bez kredytu

Dla małych zachodnioeuropejskich przedsiębiorstw faktoring jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania działalności. Są szanse, żeby tak samo było w Polsce.

Informacja o walnym zgromadzeniu w internecie zamiast w Monitorze

Strony internetowe spółek zastąpią Monitor Sądowy i Gospodarczy, wzmocnieniu ulegnie też pozycja prawna rad nadzorczych i akcjonariuszy mniejszościowych.

REKLAMA

Nocna podróż skróci czas pracy kierowców

Jeśli kierowcy będą pracować zaledwie kilka minut między godz. 21 a 7 rano, ich czas pracy nie będzie mógł przekraczać 10 godzin w ciągu doby.

Potrzebna jest jedna ustawa o partnerstwie

Samorządowcy obawiają się, że przeszkodą w stosowaniu przepisów nowej ustawy o PPP będą rozwiązania nowej ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi.

Firmom opłaca się utrudniać kontrole inspektorów

Prokuratura wnosi akty oskarżenia przeciw firmom tylko w 10 proc. spraw skierowanych do niej przez inspektorów pracy. Sądy orzekają niskie kary, choć górna granica sankcji to trzy lata pozbawienia wolności. Pracodawcy czują się bezkarni, bo ignorowanie wezwań inspektorów pracy nie jest przestępstwem.

Kupując maszynę od przedsiębiorcy, można odpowiadać za jego zobowiązania podatkowe

Kupując od przedsiębiorcy niektóre składniki majątku związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej, możemy narazić się na odpowiedzialność za jego zobowiązania podatkowe. Aby tego uniknąć, warto pozyskać informacje o zaległościach podatkowych sprzedającego.

REKLAMA

Po zawieszeniu wykonywania działalności przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać składek

Od 20 września można zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od jednego miesiąca do dwóch lat. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tego uprawnienia, będą zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Niższa dynamika sprzedaży detalicznej, PKB może spaść poniżej 5 proc.

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła tylko o 7,7 proc., znacznie poniżej oczekiwań. Wzrost PKB w II połowie 2008 r. może być niższy niż 5 proc. - ostrzegają ekonomiści.

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii

Rynek hiszpański jest rynkiem dostępnym i przyjaznym dla polskich inwestorów. Charakteryzują go stosunkowo niskie koszty inwestycji, niższe niż na przykład w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji2. Istotne znaczenie mają też podobieństwa łączące oba kraje i narody, które ułatwiają wzajemne zrozumienie i współpracę.

Dotacje na założenie firmy bez podatku

Ministerstwo Finansów pracuje nad zwolnieniem z podatku dochodowego unijnych dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej w programie Kapitał Ludzki.

Jakie obowiązki podatkowe mają prowadzący małe winnice

Podatnik, który chce zająć się produkcją wina w ilości ponad 1000 hl rocznie, będzie musiał wystąpić o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Kolejne dotacje dla firm będą dostępne w styczniu

Resort rozwoju regionalnego opublikował harmonogram konkursów na dotacje dla firm w przyszłym roku.

Firma wypożyczy pracownika nawet na półtora roku

Posłowie zamierzają zliberalizować zasady zatrudniania pracowników tymczasowych. Proponują, aby pracodawcy, którzy dokonali zwolnień grupowych, mogli wypożyczać pracowników z agencji. Ponadto pracownicy tymczasowi będą mogli pracować u pracodawców do 18 miesięcy.

Informacja nie tylko na opakowaniu

Informacje o firmie i adresie przedsiębiorcy mogą być dostarczane konsumentowi w inny sposób niż przez zamieszczenie na etykiecie, instrukcji lub opakowaniu towaru.

Rząd chce ograniczyć odliczanie VAT

Rząd: podatnik korygujący fakturę musi mieć potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta. Wymóg taki jest niezgodny z prawem wspólnotowym, co potwierdziły sądy. Aby odliczyć VAT, podatnik będzie musiał uzyskać korzystny wyrok sądu.

Można podpisać dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem

Pracownik podpisał umowę o pracę, jednak w dniu, w którym miał rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków, nie stawił się w zakładzie pracy. Co w tej sytuacji powinien zrobić pracodawca?

Zaciągamy zbyt drogie kredyty mieszkaniowe

Według analizy firmy Expandera, przeciętny kredyt na cele mieszkaniowe zaciągnięty w czerwcu miał o 138 zł wyższą ratę miesięczną od najlepszych ofert na rynku. W całym okresie kredytowania, klient przepłaci prawie 50 tys. zł.

Firma otrzyma unijną pomoc

Firmy dzięki pieniądzom unijnym na szkolenia będą mogły podnosić kwalifikacje swoich pracowników.

Czy kasę fiskalną należy wykazać w remanencie likwidacyjnym i opodatkować VAT

Podatnik kupił kasę fiskalną w 1997 r. Skorzystał z przysługującej mu ulgi z tytułu nabycia kasy oraz z prawa odliczenia podatku naliczonego przy jej zakupie. W grudniu 2007 r. zakończył działalność. Podatnicy, którzy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania dokonali likwidacji działalności, mają obowiązek zwrotu odliczonej ulgi. Podatnik używał kasy powyżej 3 lat, ulgi więc nie zwraca. Moje pytanie: czy ma obowiązek opodatkowania kasy w remanencie likwidacyjnym i zwrotu podatku naliczonego, mimo że użytkował kasę ponad 3 lata?

Koniec bezkarności wykonawców robót budowlanych

Projektant, inwestor lub wykonawca robót budowlanych będzie mógł trafić nawet na dwa lata do więzienia za wykonanie prac niezgodnie z przepisami lub normami technicznymi - zakłada nowelizacja prawa budowlanego. Postępowanie dyscyplinarne będzie mogło być wszczęte w ciągu trzech lat od chwili popełnienia wykroczenia.

Będą punkty za współpracę z uczelniami wyższymi

Znikną budzące kontrowersje wśród firm kryteria oceny inwestycji, decydujące o przyznawaniu unijnych dotacji w programie Innowacyjna Gospodarka - dowiedziała się GP.

Czy osoba prowadząca działalność, która zatrudni swoje dziecko, musi je zgłosić do ubezpieczeń jako osobę współpracującą

Do pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej zamierzam zatrudnić syna. Syn ma 22 lata, jest studentem II roku informatyki i nadal jest na moim utrzymaniu. Powierzone mu obowiązki będą zgodne z kierunkiem jego studiów. Dzięki temu syn odbędzie praktykę zawodową. Jakie w związku z tym mam obowiązki wobec ZUS? Czy powinienem zgłosić syna do ubezpieczeń jako osobę współpracującą?

Na przełomie roku czeka nas megadługi wolny weekend

Jeśli posłowie poprą projekt ustanawiający 6 stycznia dniem wolnym od pracy, pracownik, który na przełomie tego roku skorzysta z pięciu dni urlopu wypoczynkowego, będzie miał 13 dni wolnych.

Transakcje spółek z ograniczoną odpowiedzialnością narażone na nieważność

Regulacje kodeksu spółek handlowych poświęcone funkcjonowaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zawierają liczne przepisy, które mają chronić interesy wspólników. Najczęstszą konstrukcją tego rodzaju jest konieczność uzyskiwania przez zarząd zgody zgromadzenia wspólników na istotne dla bytu spółki czynności.

Co czwarty pracodawca zamierza w przyszłym kwartale zatrudniać nowych pracowników

Najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazuje, że co czwarty przedsiębiorca zamierza w IV kwartale tego roku zatrudnić nowe osoby. Z czego wynika taki optymizm?

Fiskus opodatkowuje dopłaty do kapitału zakładowego

Przy konwersji dopłat na kapitał zakładowy fiskus twierdzi, że transakcja ta wiązać się może z powstaniem przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dla udziałowca spółki dokonującej konwersji.

Wzrośnie limit obrotów dla małych podatników

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zakończyła prace nad obszerną nowelizacją ustawy o VAT.

Jaka jest odpowiedzialność majątkowa spółki za przestępstwa pracowników

Jeżeli podmiot gospodarczy uzyskał korzyść majątkową z przestępstwa popełnionego np. przez swojego pracownika lub prezesa, to sąd może zobowiązać go do zwrotu tej korzyści Skarbowi Państwa. W takiej sytuacji przedstawiciel podmiotu gospodarczego może brać udział w toczącym się postępowaniu i np. zadawać pytania przesłuchiwanym osobom oraz składać własne wnioski dowodowe. Przysługuje mu także prawo do zaskarżenia niekorzystnego dla siebie wyroku.

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów - sierpień 2008

Poznaj najbardziej charakterystyczne szkodniki sierpnia 2008 r..

Cyberprzestępczy wyścig zbrojeń

Przestępczość zadomowiła się równiez w internecie. Stała się dochodowym "biznesem" prowadzonym przez wykwalifikowanych "profesjonalistów". Musimy mieć świadomość metod jakie stosują cyberprzestępcy.

Firmy bezkarnie zwalniają osoby w wieku emerytalnym

Sądy nie pomagają osobom, które skarżą się, że ich firma zwolniła je tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Rząd nie zamierza wprowadzić przepisów zabraniających dyskryminujących praktyk firm wobec starszych pracowników. Eksperci i pracodawcy postulują skrócenie z czterech do dwóch lat okresu ochronnego osób przed emeryturą.

Żadna polska firma nie ma świadectwa Upoważnionego Przedsiębiorcy

Do końca sierpnia w całej Wspólnocie wydano 193 świadectwa Upoważnionego Przedsiębiorcy, z tego 172 w zaledwie pięciu krajach (Szwecja - 61, Niemcy - 46, Holandia - 24, Austria - 21, Wielka Brytania - 20). Polska należy do grupy 13 krajów, w których do tej pory świadectw nie wydano. Dlaczego?

Ochrona danych osobowych podczas zatrudniania

Przepisy o ochronie danych osobowych wiążą pracodawcę już na etapie rekrutacji pracowników. Zakres możliwych do pozyskania danych jest węższy w porównaniu z osobami zatrudnionymi.

Czas na zapłatę II raty na fundusz socjalny

Tylko do końca września, pracodawcy, którzy tworzą fundusz socjalny, mają czas na wpłacenie na jego konto drugiej raty odpisów podstawowych.

Karty płatnicze pomagają zarządzać finansami domowymi i firmowymi

Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno z punktu widzenia budżetu domowego, jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy.

Składanie deklaracji VAT jest konieczne

Podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje VAT. Jeśli tego nie zrobią, naczelnik urzędu oraz organ kontroli określi wysokość zobowiązania w prawidłowej wysokości. Podatnik narazi się także na inne konsekwencje.

Firmy obawiają się utraty wadium

Uzupełniane przez przedsiębiorców dokumenty będą musiały potwierdzać spełnianie wymagań najpóźniej na dzień składania wniosków lub ofert.

Produkcja niespodziewanie spadła

Produkcja przemysłowa spadła w sierpniu o 3,7 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 5,9 proc. w lipcu. Częściowo za słaby wynik odpowiadają różnice w dniach roboczych.

Przedsiębiorca zawiesi firmę na dwa lata

W czasie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie zapłaci składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie też zwolniony z opłacania zaliczek na podatek dochodowy i składania deklaracji. Urząd wyda interpretację przepisów w ciągu 30 dni i przyjmie niekompletne wnioski.

Rachunek karty

Rachunek karty - rachunek prowadzony przez bank, służący do rozliczania transakcji dokonanych przy użyciu karty płatniczej.

POS

POS (ang. Point of sale) - urzędzenie do elektronicznej autoryzacji i rejestracji transakcji dokonanych przy użyciu kart płatniczych z paskiem magnetycznym lub mikroprocesorowych.

Imprinter

Imprinter - powielacz ręczny, żelazko, maszynka ręczna

PINpad

Polski nie stać na kolejny wolny dzień

Polski nie stać na kolejny wolny dzień - uważają przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i koła SdPl-NL, które opowiedziały się w piątek w Sejmie za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Pozostałe kluby chcą skierowania go do dalszych prac w komisjach.

Czy wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów ma wpływ na odliczenie VAT

Czy ograniczenie możliwości zaliczenia wydatku do kosztów (limity lub wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów) ma wpływ na odliczenie VAT naliczonego?

Fiskus od premii pobiera VAT

Premie pieniężne przyznawane przy pewnym progu obrotów to powszechna praktyka. Zdaniem Ministerstwa Finansów premie pieniężne są opodatkowane, według NSA nie mogą być objęte VAT. Przedsiębiorcy mają problemy z rozliczaniem premii i oczekują interpretacji ministra finansów.

Jak założyć oddział, przedstawicielstwo lub filię przedsiębiorstwa w krajach UE

Dzięki wstąpieniu naszego kraju do UE polskie przedsiębiorstwa mogą zakładać oddziały za granicą. Należy jednak pamiętać, że w każdym państwie obowiązują inne zasady rejestracji i prowadzenia tej formy działalności.

Nadpłata powstanie z chwilą zapłaty podatku nienależnego lub za wysokiego

Nie będzie już różnic przy powstaniu nadpłaty w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług.

REKLAMA