Utracone dokumenty należy zastrzec
REKLAMA
REKLAMA
Nasz dowód osobisty lub paszport w niepowołanych rękach może przysporzyć nam wielu kłopotów. Po kilku dniach możemy w skrzynce pocztowej znaleźć harmonogram spłat kredytu, o którym nie mamy pojęcia. Aby tego uniknąć najlepiej zastrzec utracone dokumenty w banku.
REKLAMA
Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Związek Banków Polskich razem z policją rozpoczął kampanię edukacyjną dotyczącą zastrzegania dokumentów w banku.
Do najważniejszych dokumentów, które należy zastrzec zalicza się:
- dowód osobisty,
- dowód osobisty tymczasowy,
- paszport,
- prawo jazdy,
- książeczka marynarska,
- książeczka wojskowa.
Zastrzegać należy także karty płatnicze i dowody rejestracyjne
W obronie przed realizacją transakcji oszukańczej oraz chroniąc interesy swoich klientów banki utworzyły elektroniczny system wymiany informacji o nazwie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Do akcji zainicjowanej przez banki włączyli się także m.in. poczta, policja i operatorzy telefonii komórkowej.
W przypadku utraty dokumentów należy:
- natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE,
- powiadomić policję (gdy utracono je w wyniku kradzieży),
- wyrobić nowy dokument.
Dokumenty najlepiej zastrzec w dowolnej placówce własnego banku. Osoba nieposiadająca rachunku bankowego powinna zgłosić się do jednego z banków przyjmujących zastrzeżenia od wszystkich osób:
- Bank Zachodni WBK SA,
- GETIN Bank SA,
- Gospodarczy Bank Wielkopolski SA,
- Invest-Bank SA,
- Societe Generale.
zobacz też:www.dokumentyzastrzezone.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.