REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik powinien być karany za porzucenie pracy

REKLAMA

Sejmowa Komisja "Przyjazne Państwo" proponuje wprowadzenie do Kodeksu pracy kar za porzucenie pracy. Pracodawcy popierają tę zmianę, związkowcy ją krytykują.

Jak dowiedział się dziennikarz PAP, komisja, którą kieruje poseł Janusz Palikot, deklaruje przygotowanie odpowiednich zapisów już za kilka tygodni.

REKLAMA

Pracownik, którzy samowolnie porzuca pracę, miałby płacić pracodawcy odszkodowanie do 5 tys. zł. O wysokości kary miałby decydować sąd. Pracodawca będzie musiał przed nim udowodnić, że z powodu niespodziewanej utraty pracownika poniósł konkretne straty finansowe. Zmiana przepisów miałaby wejść w życie w połowie 2009 r.

REKLAMA

Zdaniem eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich Henryka Michałowicza, "uregulowanie kwestii dochodzenia od pracownika rekompensaty za szkody spowodowane jego działaniem będzie przejawem równego traktowania pracodawców i pracowników". Ekspert nie zgadza się z tezą, że przedsiębiorcy będą tę możliwość wykorzystywać nagminnie.

"Wiele polskich firm to podmioty małe, które nie dysponują zapleczem prawników. Wiedzą, że jeżeli zechcą korzystać z obrony swoich praw, to będą musieli ponieść znaczne koszty. Nie będą więc nowego prawa nadużywać" - twierdzi Michałowicz.

REKLAMA

Podkreśla również, że pracodawca, od którego zatrudniony odszedł bez usprawiedliwienia, musi podjąć czasochłonne działania, aby ustał wiążący ich stosunek pracy. Bowiem mimo faktu, że pracownik przestał świadczyć pracę, przez pewien czas nadal jest formalnie zatrudniony i może z tego tytułu czerpać profity. "Np. za czas takiej nieobecności (jeżeli nie przekroczy on 30 dni) należy mu się ekwiwalent za urlop, a jeśli w tym czasie umrze, jego rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna"- wyjaśnia ekspert KPP. Jego zdaniem obecne sankcje dla pracowników porzucających pracę są zbyt łagodne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polegają one na tym, że przez 180 dni od zarejestrowania się w urzędzie pracy nie zostanie wypłacony zasiłek, jeśli w okresie 6 miesięcy przed tym zarejestrowaniem pracownik spowodował rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia - ze swojej winy. Jest to możliwe ponieważ Kodeks pracy przewiduje, że ustanie stosunku pracy może nastąpić jedynie poprzez jego rozwiązanie bądź wygaśnięcie. Zaniechanie wykonywania pracy w inny sposób może skutkować rozwiązaniem umowy z pracownikiem bez wypowiedzenia.

Przeciw propozycji komisji Palikota zdecydowania wypowiadają się związkowcy.

"Nie zgadzamy się na wprowadzenie odpowiedzialności finansowej za porzucenie pracy, tak samo jak na żadną zmianę prowadzącą do zmniejszenia praw pracowników" - powiedziała PAP rzeczniczka NSZZ "Solidarność" Marta Pióro. Dodała, że polskie przepisy i tak faworyzują przedsiębiorców, co jest nie do pomyślenia w Unii Europejskiej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA