REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoby prowadzące firmy są zainteresowane zawieszaniem działalności gospodarczej

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Do niektórych oddziałów ZUS wpłynęło już nawet kilkaset wniosków od przedsiębiorców chcących zawiesić prowadzenie firmy.

Firmy niezatrudniające pracowników mogą od 20 września zawieszać działalność gospodarczą. Jak sprawdziliśmy, chętnie to robią. Choć zainteresowanie jest różne. Są oddziały i inspektoraty ZUS, do których nie wpłynął żaden wniosek albo kilka, ale są i takie, gdzie jest ich decydowanie więcej.

REKLAMA

- Do naszego oddziału z wnioskami zgłosiło się już około 600 przedsiębiorców - mówi Anna Krysiewicz z oddziału ZUS w Białymstoku.

Jak wskazuje Agnieszka Prajsnar z oddziału ZUS w Jaśle, do ich oddziału wpłynęło 81 wniosków. Ale na przykład w Szczecinie jest ich już 160.

- Na terenie inspektoratów obejmujących powiaty nadmorskie wygląda to jednak bardzo różnie - mówi Piotr Tolko, rzecznik prasowy z oddziału ZUS w Szczecinie.

W Świnoujściu przedsiębiorcy złożyli około 30 wniosków. W Stargardzie - pięć, w Gryfinie - trzy. Ale już w Gryficach nie było żadnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Żaden wniosek do tej pory do nas nie wpłynął - mówi z kolei Jolanta Pajączkowska, kierownik inspektoratu ZUS w Lęborku.

Tak samo jest w Chojnicach.

- Ludzie pytają czasami o nowe przepisy dotyczące zasad zawieszenia działalności. Jednak do tej pory nikt nie złożył wniosku o zawieszenie - mówi Barbara Podolska, zastępca kierownika inspektoratu ZUS w Chojnicach.

Jej zdaniem brak wniosków może być skutkiem tego, że przedsiębiorcy często nie muszą zawieszać działalności.

- Wystarczy, że zrezygnują na przykład z działalności sezonowej - mówi.

Na przykład sami wykonują usługi remontowe i jednocześnie mają dochody z wynajmu pokoi i sprzedaży piwa. Po sezonie, jesienią, zajmują się tylko remontami.

Przedsiębiorcy zawieszający działalność reprezentują bardzo różne branże, co najlepiej widać na przykładzie Szczecina. Tutaj swoje firmy zawieszali handlowcy, przedstawiciele branży transportowej, budowlanej czy gastronomicznej. Z kolei w Stargardzie na pięć firm, które zawiesiły działalność, trzy to zakłady budowlane.

- Być może przedsiębiorcy z branży budowanej zaczynają odczuwać oznaki dekoniunktury i z tym należy wiązać ich decyzje o zawieszeniu działalności - mówi Piotr Tolko.

Przedsiębiorca może od 20 września zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej na okres od jednego do 24 miesięcy. Musi złożyć do ewidencji działalności gospodarczej wniosek na piśmie w tej sprawie. O zawieszeniu musi też poinformować ZUS. Przepisy wskazują, że zawieszenie będzie wywierało skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonał zgłoszenia wznowienia wykonywania działalności. W tym czasie właściciel firmy nie musi opłacać składek do ZUS, NFZ i Funduszu Pracy. Ustawodawca zastrzegł jednak, że dobrowolnie będzie mógł opłacać składki emerytalno-rentowe i zdrowotne. Nie będzie mu wolno opłacać składek chorobowych i wypadkowych.

lata to maksymalny okres zawieszenia działalności gospodarczej

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA