| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Informatyka śledcza - znane przypadki (część I)

Informatyka śledcza - znane przypadki (część I)

Prezentujemy pierwszą część zestawienia najciekawszych przypadków dotyczących informatyki śledczej, zanotowanych przez firmę Kroll Ontrack.

1. Sprawa gdańskiej gimnazjalistki

Działania związane z informatyką śledczą nie dotyczą jedynie danych zamieszczonych na dyskach twardych komputerów, ale również na takich urządzeniach, jak pamięci flash bądź telefony komórkowe.

W związku ze zwiększającą się liczbą funkcji i pojemności telefonów komórkowych, dane z nich pochodzące mogą stać się cennym źródłem dowodowym, wykorzystywanym w informatyce śledczej. Jednym z takich przypadków była udana próba odzyskania filmu zapisanego na telefonie komórkowym jednego z gdańskich uczniów w roku 2006.

Film ten był zapisem napastowania jednej z gimnazjalistek przez grupę jej kolegów, w tym chłopca nagrywającego to zdarzenie, podczas lekcji w szkole. Nagranie to zostało następnie opublikowane w Internecie, co mogło doprowadzić do samobójczej śmierci dziewczynki.

Po tym zdarzeniu i rozgłosie, jaki został mu nadany w mediach, chłopcy skasowali film. Telefon został jednak zabezpieczony przez policję, której przedstawiciele w toku postępowania przekazali aparat do analizy specjalistom firmy Kroll Ontrack. W katowickim laboratorium informatyki śledczej Kroll Ontrack odzyskano wykasowaną zawartość telefonu, w tym nagranie z lekcji. Film został wykorzystany w sprawie.

2. Komputer prezesa portalu wp.pl

Sprawa komputera prezesa Wirtualnej Polskiej jest przykładem straty jaką poniosła jedna ze stron z powodu braku świadomości istnienia usług informatyki śledczej w Polsce.

Większościowy udziałowiec portalu wp.pl zawarł porozumienie z posiadaczami udziałów stanowiącymi mniejszość, w którym zobowiązał się do odkupienia reszty udziałów po określonym czasie. Cena wykupienia udziałów miała zależeć bezpośrednio od ilości użytkowników portalu.

Po upływie terminu, w którym miało nastąpić odkupienie udziałów okazało się, że mniejszościowy pakiet udziałów był droższy niż łączna kapitalizacja dwóch najbardziej konkurencyjnych portali.

Większościowy udziałowiec wycofał się z podjętego zobowiązania. Podjęte zostały działania prowadzące do pogorszenia kondycji finansowej portalu, a w konsekwencji do doprowadzenia portalu do upadłości. Mniejszościowi udziałowcy zdecydowali się na zweryfikowanie zawartości komputera przenośnego jednego z managerów.

Komputer zawierający dane, które miały stanowić materiał dowodowy w sprawie, zdeponowano u notariusza. Zanim to jednak nastąpiło osoby te otwarły pliki, w których znajdowały się strategiczne dla sprawy informacje - materiały mające świadczyć o próbie doprowadzenia portalu do upadłości. Niestety otwierając dokument zmieniono jego atrybuty włącznie z datą utworzenia, pozbawiając dokument wartości dowodowej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK