REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informatyka śledcza - Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Jak?

Kroll Ontrack
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na czym polega informatyka śledcza? Kiedy się ją stosuje? Co można dzięki niej udowodnić? Jakie czynności składają się na jej proces? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Informatyka śledcza (ang. Computer Forensics) to proces dostarczania elektronicznych środków dowodowych, czyli zespół działań i czynności, które polegają na zabezpieczeniu, przeszukiwaniu i wykrywaniu dowodów nadużyć i przestępstw dokonanych z użyciem komputera lub innych urządzeń elektronicznych. Dzięki informatyce śledczej można odtworzyć kolejność zdarzeń użytkownika urządzenia elektronicznego w czasie (Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Jak?), na podstawie informacji niedostępnych dla użytkowników i administratorów systemu. Ważne jest aby procedura ta była przeprowadzona w odpowiedni sposób, zgodny z wymogami prawa.

REKLAMA

Co można udowodnić?

Dzięki informatyce śledczej można udowodnić szereg przestępstw: defraudację środków finansowych, łamanie prawa pracy, kradzież danych, celowe niszczenie danych, szpiegostwo przemysłowe, łamanie praw autorskich, ujawnienie tajemnicy handlowej, kradzież i użycie danych osobowych, sprawy kryminalne (handel narkotykami, terroryzm, morderstwa, samobójstwa, zorganizowana przestępczość, pedofilia).

Opis procesu informatyki śledczej

Na cykl czynności związanych z informatyką śledczą składają się:

  • zebranie danych z dostępnych nośników;
  • przygotowanie kopii, na której pracują specjaliści (oryginalny nośnik zostaje zabezpieczony)
  • odfiltrowanie nieistotnych danych (pliki należące do systemu operacyjnego oraz typowych programów czy powtarzające się pliki);
  • analiza zebranych dowodów pod kątem prowadzonej sprawy;
  • przedstawienie raportu;
  • udostępnianie i prezentacja danych oraz opiniowanie w sprawie sądowej.

Graficzny przebieg procesu informatyki śledczej

REKLAMA

Zgromadzenie dowodów polega m.in. na zabezpieczeniu nośników danych i stworzeniu dwóch obrazów każdego nośnika. Jeden z wykonanych obrazów nośnika używany jest do analizy danych pod kątem poszukiwania określonych z góry kryteriów, drugi obraz nośnika zostaje zabezpieczony. W przypadku wystąpienia poszukiwanych danych stanowi on materiał dowodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy z etapów pracy musi być udokumentowany tak, aby przedstawiony materiał nie utracił wartości dowodowej. Jednym ze sposobów zachowania wartości dowodowej materiałów jest oznaczenie ich unikalną sumą kontrolną gwarantującą identyczność materiału źródłowego i kopii.

Raport stanowi podsumowanie i zestawienie znalezionych materiałów dowodowych. Odnalezione w ten sposób elektroniczne dowody przestępczości mogą być wykorzystane jako materiały dowodowe w sądzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA