REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy chcą konkurencji przy uzyskiwaniu koncesji na roboty budowlane

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Spółki komunalne będą mogły uzyskiwać koncesje z pominięciem procedur konkursowych - alarmują przedsiębiorcy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Resort infrastruktury chce odformalizować możliwość korzystania z koncesji przez samorządy. Nowe, prostsze procedury proponowane w projekcie ustawy koncesyjnej mają zachęcić przedsiębiorców do inwestowania własnych środków w wykonywanie zadań publicznych. Zdaniem ekspertów, zaproponowane zmiany poszły za daleko. Według Rady Legislacyjnej większość przepisów nie nadaje się do prac legislacyjnych.

- Rada Legislacyjna miała wiele poważnych zarzutów do projektu ustawy koncesyjnej. Z tego powodu sejmowa podkomisja ds. budownictwa rekomendowała odrzucenie projektu w formie zaproponowanej przez resort. Nie jesteśmy przeciwni instytucji koncesji, ale projekt wymaga gruntownych zmian - mówi poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS), zastępca przewodniczącego podkomisji ds. budownictwa.

Wczoraj posłowie z Komisji Infrastruktury skierowali projekt ustawy o koncesji na roboty budowlane i usługi do nadzwyczajnej podkomisji.

- Mimo zastrzeżeń Rady Legislacyjnej i organizacji przedsiębiorców Komisja Infrastruktury zadecydowała, że rządowym projektem zajmie się nadzwyczajna podkomisja. Trudno przesądzić, co będzie efektem jej prac, bo zarzuty dotyczą kwestii fundamentalnych - mówi poseł Jacek Tomczak (PiS) z Komisji Infrastruktury

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niespójne przepisy

Zastrzeżenia Rady wzbudza tryb rozpatrywania skarg przedsiębiorców.

- Prawo do skarg zostało ograniczone ze względu na wartość koncesji. Co oznacza, że niektórzy ubiegający się o koncesję przedsiębiorcy zostaną pozbawieni konstytucyjnego prawa do drogi sądowej - wskazuje Rada.

Dodaje, że niezrozumiałe jest także wprowadzenie sądownictwa administracyjnego orzekającego w sprawach dotyczących koncesji.

- Brak jest również przepisów dotyczących kontroli wykonywania koncesji, możliwości jej wstrzymania, cofnięcia i wygaśnięcia w przypadku naruszeń zasad i warunków związanych z jej przyznaniem - alarmuje Rada.

Omijanie rygorów

Wątpliwości prawników wzbudza także przepis umożliwiający zawarcie z koncesjonariuszem (przedsiębiorcą) dodatkowej umowy na roboty budowlane do wartości 50 proc. pierwotnie udzielonej koncesji.

- W istocie rzeczy to jest zakamuflowane ukrycie możliwości obejścia w tym wypadku przetargu - wynika ze stanowiska Rady.

Rada negatywnie ocenia także liczne wyłączenia stosowania rygorów ustawy koncesyjnej. Według niej nieprecyzyjne i uznaniowe przepisy mogą doprowadzić do omijania stosowania ustawy i prawa zamówień publicznych.

Spółki komunalne

Zastrzeżenia mają także przedsiębiorcy. Według nich projekt umożliwi zlecanie koncesji spółkom komunalnym z pominięciem procedur konkursowych. Podobny pomysł odrzucono podczas tegorocznej nowelizacji prawa zamówień publicznych

REKLAMA

- Powraca pomysł wyłączenia stosowania procedur konkursowych w przypadku spółek komunalnych. To stawia pod znakiem zapytania celowość ustawy koncesyjnej jako instrumentu wspomagającego współpracę partnerów publicznych i prywatnych - wskazuje Dariusz Matlak, prezes zarządu Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.

- Proponowane rozwiązania prowadzą do uprzywilejowania spółek kontrolowanych przez samorząd, wyeliminowania konkurencji na rynku usług komunalnych poprzez stworzenie instrumentu prawnego zezwalającego na podejmowanie przez gminy arbitralnych decyzji o zawieraniu umów koncesji z własnymi spółkami - uważa Witold Zińczuk, przewodniczący Rady Programowej Związku Pracodawców.

Nieprecyzyjne i uznaniowe przepisy mogą doprowadzić do omijania stosowania przepisów projektowanej ustawy i prawa zamówień publicznych

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA