REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informatyka śledcza, a bezpieczeństwo IT firmy

Kroll Ontrack
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednia polityka bezpieczeństwa staje się coraz bardziej znaczącym elementem w strategii firm. Najlepiej ze wszystkich firm wypadają na tym tle oddziały zachodnich. Tam odpowiednie procedury już są wdrożone.

Według szacunków, w ciągu najbliższych pięciu lat informatyka śledcza stanie się stałym elementem polityki bezpieczeństwa w wielu dużych polskich firmach. Bardzo ważne jest tutaj budowanie świadomości w zakresie wykorzystania elektronicznych środków dowodowych na potrzeby zwalczania nadużyć w biznesie.

REKLAMA

Specjaliści z zewnątrz

REKLAMA

Jeśli chodzi o dane ujmowane przez sądy jako elektroniczne środki dowodowe, z obserwacji ekspertów firmy Kroll Ontrack wynika, że zawsze lepiej postrzegane jest działanie podmiotu niezależnego, który nie będzie czerpał korzyści z ewentualnego postępowania wtedy, gdy dowody rzeczywiście staną się potrzebne.

Sytuacja, w której dane zabezpieczone są przez zewnętrznych specjalistów w obecności odpowiednich osób reprezentujących firmę i ewentualnie prokuraturę lub policję, jest to rozwiązanie optymalne. Rolą procedur firmowych w tym procesie powinno być odpowiednio wczesne wykrycie nadużycia i działania, które będą zmierzały do zabezpieczenia, a nie zatarcia śladów. To właśnie wskutek niewłaściwego postępowania, wielu śladów, często oczywistych, nie można wykorzystać w formie dowodów elektronicznych.

Z wielu względów włączenie procedur informatyki śledczej do polityki bezpieczeństwa stanie się w przyszłości motorem rozwoju w firmach specjalizujących się w tego typu działalności. Po pierwsze firmy te mają już doświadczenie, przeszkolonych specjalistów oraz odpowiednie zaplecze sprzętowe i programowe. Ponadto niektóre firmy wewnętrznie będą w stanie zabezpieczyć dowody, natomiast ich ewentualną analizą będą się zajmować eksperci z dziedziny.

Amerykański wzorzec

Informatyka śledcza najbardziej rozwinięta jest w USA i krajach Europy Zachodniej. Zastosowanie dowodów elektronicznych jest powszechną praktyką stosowaną w przedsiębiorstwach. W tym przypadku mamy do czynienia z wysoką świadomością firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Typowym działaniem w korporacjach działających w krajach najbardziej rozwiniętych jest m.in. zabezpieczanie danych z komputera pracownika, który zmienia pracę. Takie działanie ma na celu zabezpieczenie interesów obu stron, pracownika i firmy. Określa stan faktyczny w momencie zakończenia współpracy pracownika z firmą oraz wiarygodnie dokumentuje jego działania na rzecz organizacji.

W zdecydowanej większości przypadków działania z zakresu informatyki śledczej przeprowadzane są przez zewnętrznych ekspertów. Szczególnie jest to istotne w USA, gdzie każde działanie musi być możliwie najbardziej obiektywne. Rozwiązania amerykańskie często bywają wzorem dla działań z zakresu informatyki śledczej w innych krajach, oczywiście z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych danego kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA