Zmiana przepisów usprawni prowadzenie kontroli
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Decyzje organu I instancji nie będą wykonywane z wyjątkiem przypadków nadania rygoru natychmiastowej wykonalności (np. gdy okres do upływu terminu przedawniania będzie krótszy niż trzy miesiące) - przewiduje projekt zmian w Ordynacji podatkowej, którego drugie czytanie odbędzie się dziś w Sejmie.
REKLAMA
Organy podatkowe będą zawiadamiały podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Kontrolę będzie można przeprowadzić nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Obowiązek informowania o kontroli nie będzie dotyczył m.in. zwrotu VAT naliczonego, nieujawnionych źródeł przychodów oraz niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej. Projekt umożliwia także wyznaczenie więcej niż jednej osoby do reprezentowania podatnika w zakresie kontroli podatkowej. Jednakże w takim przypadku kontrolowany będzie zobowiązany do wyznaczenia jednej z tych osób do kontaktów z organem podatkowym.
Nowelizacja obejmuje również niektóre propozycje Komisji Przyjazne Państwo, w tym obniżenie o 1/4 odsetek od zaległości podatkowych. Warunkiem zapłaty niższych odsetek będzie złożenie korekty deklaracji i uiszczenie przez podatnika całości zaległości w ciągu siedmiu dni.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA