Twarde dyski - uszkodzenia i przyczyny
REKLAMA
Rozróżniamy dwie kategorie uszkodzeń dysków:
REKLAMA
Uszkodzenia software'owe (logiczne): polegają na naruszeniu integralności struktury logicznej danych, a nie na uszkodzeniu samych nośników. Czasem w tego typu przypadkach pomagają standardowe narzędzia, jednak często problem jest na tyle głęboki, iż w celu odzyskania danych z dysku konieczna jest ingerencja specjalisty pracującego w laboratorium data recovery.
Uszkodzenia hardware'owe (fizyczne): w tego typu przypadkach uszkodzeniu ulegają najczęściej elementy nośników takie jak głowice, wewnętrzna i zewnętrzna elektronika dysku, silnik, czy same talerze. Odzyskiwanie danych z dysku twardego w tych przypadkach wymaga zastosowania najnowszych technologii oraz laboratoryjnych warunków pracy specjalistów data recovery.
Co powoduje uszkodzenie dysku twardego?
Lista przyczyn uszkodzenia dysków twardych nie jest stała. Uszkodzenia mogą być spowodowane nagłymi skokami napięcia, działaniami użytkowników, uszkodzeniem struktury danych, uszkodzeniami mechanicznymi, klęskami żywiołowymi, jak i atakami wirusów komputerowych.
W przypadku uszkodzeń fizycznych, odzyskiwanie danych z dysków twardych wykonywane jest w sterylnym środowisku gdzie nośniki są rozmontowywane, testowane i naprawiane.
W przypadku uszkodzeń logicznych zawartość nośnika jest kopiowana a struktury danych odtwarzane na nowy nośnik. Próba dokonania tej operacji samodzielnie bądź też przez niedoświadczonego dostawcę tej usługi grozi postępującym niszczeniem dysku, a w efekcie całkowitej utracie zapisanych danych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.