REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie mniej małych podatników

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Limit VAT dla małych podatników wyniesie w 2009 roku 2 702 000 zł, co stanowi o 312 tys. zł mniej niż w 2008 roku. W konsekwencji krąg małych podatników VAT zostanie ograniczony.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. limity dla potrzeb VAT (z wyjątkiem limitu zwolnienia podmiotowego, który jest stały) będą znacznie mniejsze niż obecnie. To spowoduje, że krąg małych podatników zostanie ograniczony. W efekcie rozliczenia VAT staną się mniej korzystne.

REKLAMA

Małym podatnikiem może być podatnik VAT, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty odpowiadającej w złotych polskich kwocie 800 tys. euro. Jak tłumaczy Paweł Satkiewicz, prawnik w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, przeliczenie kwot limitów uprawniających podatników VAT do preferencyjnego, kasowego, rozliczania VAT w 2009 roku dokonuje się według kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy roboczy dzień października. Różnice pomiędzy kursem euro w 2007 i 2008 spowodowały, że w nadchodzącym roku limity wielkości sprzedaży (kwot prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi) wyrażone w złotych polskich będą niższe niż dotychczas obowiązujące.

REKLAMA

- W praktyce oznacza to, że mniejsza liczba podatników VAT spełni kryterium małego podatnika. Niektórzy podatnicy nie będą, z powodu niższych limitów, uprawnieni do rozliczeń VAT metodą kasową. Będą zmuszeni rozliczać się według zasad ogólnych, co z pewnością będzie dla większości z nich mniej korzystnym rozwiązaniem - twierdzi Paweł Satkiewicz.

Jeżeli limity podatkowe nie zostały ustalone w złotych, wahania kursu walut mogą wpływać na obowiązki firm w zakresie podatków - tak jak w przypadku małych podatników w rozumieniu ustawy o VAT. Na ten aspekt zwraca uwagę Joanna Perzanowska, menedżer Ernst & Young, która podkreśla, że pomiędzy październikiem 2007 a 2008 euro osłabiło się w stosunku do złotego, co wpłynęło na znaczne obniżenie limitu wartości sprzedaży dla małych podatników, który został określony na kwotę w złotych odpowiadającą 800 tys. euro przeliczoną według średniego kursu NBP na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku.

- W rezultacie, mniej podmiotów uzyska status małego podatnika i będzie uprawnionych do skorzystania z uproszczeń w 2009 roku. Podatnicy, którzy przekroczą limit, będą zobowiązani do raportowania VAT na zasadach ogólnych, co zwiększy stopień trudności przy przygotowaniu rozliczeń - podsumowuje Joanna Perzanowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Limity na 2009 rok

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA