Przedsiębiorca na studiach
REKLAMA
REKLAMA
Kursy dokształcające
REKLAMA
Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust.1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Wydatki na kształcenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Kursy dokształcające w zakresie prowadzonej działalności niewątpliwie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W ramach tych kursów nabywana i pogłębiana jest bowiem wiedza niezbędna w jej prowadzeniu.
Zobacz: Czy badania lekarskie pracowników (okresowe badania lekarskie) są zwolnione z VAT?
Nauka języków obcych
REKLAMA
Jeżeli chodzi o wydatki na kursy językowe, to organy podatkowe wydają się obecnie akceptować zaliczanie ich do kosztów uzyskania przychodu. Trzeba jednak wykazać, że dany język jest konieczny dla uzyskania bądź zwiększenia przychodów, tj. poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Na przykład nauka języka może angielskiego może mieć np. na celu rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi świadczone dla kontrahentów zagranicznych. Jest on bowiem niezbędny do komunikowania się z tymi kontrahentami. Język ten często jest niezbędny do czytania literatury fachowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Możliwe jest zatem zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.
Studia
REKLAMA
W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. W grę wchodzą zatem studia bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością np. gdy prowadzisz firmę informatyczną studia związane z informatyką, jak i studia związane ogólnie z działalnością gospodarczą np. studia ekonomiczne czy zarządzania.
I tak, podatnikowi świadczącemu usługi informatyczne który podjął studia na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z 24 lipca 2007 r. sygn. I USB I-2/415-38/07 odpowiedział cyt: „wydatek na dokształcenie i podnoszenie kwalifikacji poniesiony na opłatę studiów na Politechnice Łódzkiej jest związany z rodzajem wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej i w świetle przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym może stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Zobacz: Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?
Podobnie odpowiedział Urząd Skarbowy w Łukowie w postanowieniu z 13 listopada 2006 r. sygn. PD 415/128/2006 podatnikowi który rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie doradztwa komputerowego i podjął studia na kierunku informatyka stosowana. Cyt: „poniesione koszty opłat za studia tematyką związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą z całą pewnością nie mają charakteru zbędnego wydatku, ale wydatku racjonalnego i zasadnego oraz podporządkowanego osiągnięciu przychodu. Wiedza zdobywana przez Wnioskodawcę na studiach, pozostaje zdaniem tut. organu podatkowego w związku przyczynowo-skutkowy z prowadzoną obecnie działalnością gospodarczą. Zatem przedstawiony przez Podatnika pogląd, co do uwzględnienia wydatków na studia (po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej) jako koszty uzyskania przychodów, jest prawidłowy
Wspólniczce spółki prowadzącej salon kosmetyczny, która podjęła naukę na licencjackich studiach na kierunku kosmetologia Urząd Skarbowy w Oświęcimiu w postanowieniu z 21 listopada 2006 r. sygn. PDF I/415-55/06 odpowiedział cyt: „ukończenie przez wspólniczkę spółki studiów podnosi poziom kwalifikacji zawodowych. Studia zgodne są z rodzajem i profilem prowadzonej działalności gospodarczej, a wiedza uzyskana w ich trakcie może być wykorzystana w wykonywanej działalności, a więc zasadnym jest zaliczenie wydatków związanych z kształceniem do kosztów uzyskania przychodów.”
Natomiast Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie w postanowieniu z 27 listopada 2006 r. sygn. P-2/415/26/06 odpowiedział cyt: „Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że ponosi Pan wydatki na podnoszenie kwalifikacji poprzez studia zaoczne o kierunku Ekonomia i specjalności Ekonomika Przedsiębiorstw, które to kwalifikacje są Panu bardzo pomoce w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży okien i drzwi. Dzięki studiom poszerza Pan wiedzę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej tj. zdobywa Pan wiedzę min. w zakresie technik negocjacyjnych wykorzystywanych przez Pana w rozmowach z klientami firmy, jak również poznaje Pan zagadnienia z przedmiotów takich jak zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie małą firmą, które niewątpliwie ułatwiają Panu kierowanie Pańską firmą biorąc pod uwagę fakt, iż zatrudnia Pan w swojej działalności gospodarczej pracowników.
Ponadto z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż dzięki studiom zgłębia Pan wiedzę na temat prawa podatkowego, jak również w zakresie reklamy i podstaw marketingu, którymi się Pan również zajmuje w swojej działalności.
Zatem można przyjąć, że między tematyką podjętych przez Pana studiów a prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą istnieje związek przyczynowo-skutkowy pozwalający zaliczyć poniesione wydatki na studia do kosztów uzyskania przychodów
Podatniczce która prowadzi działalność polegającą na sprzedaży towarów na rzecz i w imieniu kontrahenta oraz usługach sekretarskich i reklamowych, która podjęła studia zaoczne na kierunku Marketing i Zarządzanie; Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w postanowieniu z 28 listopada 2006 r. sygn. 1438/DF2/415-179/297/06/AZ odpowiedział zaś cyt:
zdobyta wiedza na studiach wyższych podnosi jakość świadczonych przez Wnioskodawcę usług, co w konsekwencji wpływa na powstanie lub zwiększenie przychodu z tego źródła. Niewątpliwym jest więc fakt, iż w przedmiotowej sprawie zachodzi związek przyczynowo - skutkowy między wydatkiem a przychodem. Ponadto ponoszone przez Stronę wydatki na kształcenie nie zostały umieszczone w art. 23 powołanej ustawy tj. w katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W świetle powyższego, poniesione wydatki na opłacenie studiów wyższych, stanowią koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zobacz: Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy
Krzysztof Rustecki
Ekspert w zakresie prawa podatkowego
Podstawa prawna:art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.