REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca na studiach

Krzysztof Rustecki
W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jednak jesteś przedsiębiorcą, to musisz wiedzieć, że wydatki na Twoje dokształcanie (np. studia, nauka języka, kursy dokształcające) możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak tylko wtedy, gdy nabywana wiedza lub umiejętności mogą zostać wykorzystane w Twojej działalności.

Kursy dokształcające

REKLAMA

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust.1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodówkoszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki na kształcenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Kursy dokształcające w zakresie prowadzonej działalności niewątpliwie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. W ramach tych kursów nabywana i pogłębiana jest bowiem wiedza niezbędna w jej prowadzeniu.

Zobacz: Czy badania lekarskie pracowników (okresowe badania lekarskie) są zwolnione z VAT?

Nauka języków obcych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli chodzi o wydatki na kursy językowe, to organy podatkowe wydają się obecnie akceptować zaliczanie ich do kosztów uzyskania przychodu. Trzeba jednak wykazać, że dany język jest konieczny dla uzyskania bądź zwiększenia przychodów, tj. poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Na przykład nauka języka może angielskiego może mieć np. na celu rozszerzenie działalności gospodarczej o usługi świadczone dla kontrahentów zagranicznych. Jest on bowiem niezbędny do komunikowania się z tymi kontrahentami. Język ten często jest niezbędny do czytania literatury fachowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Możliwe jest zatem zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Studia

REKLAMA

W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe stoją one na stanowisku że wydatki na studia (aby mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów) powinny mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. W grę wchodzą zatem studia bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością np. gdy prowadzisz firmę informatyczną studia związane z informatyką, jak i studia związane ogólnie z działalnością gospodarczą np. studia ekonomiczne czy zarządzania.

I tak, podatnikowi świadczącemu usługi informatyczne który podjął studia na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z 24 lipca 2007 r. sygn. I USB I-2/415-38/07 odpowiedział cyt: „wydatek na dokształcenie i podnoszenie kwalifikacji poniesiony na opłatę studiów na Politechnice Łódzkiej jest związany z rodzajem wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej i w świetle przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym może stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zobacz: Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Podobnie odpowiedział Urząd Skarbowy w Łukowie w postanowieniu z 13 listopada 2006 r. sygn. PD 415/128/2006 podatnikowi który rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie doradztwa komputerowego i podjął studia na kierunku informatyka stosowana. Cyt: „poniesione koszty opłat za studia tematyką związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą z całą pewnością nie mają charakteru zbędnego wydatku, ale wydatku racjonalnego i zasadnego oraz podporządkowanego osiągnięciu przychodu. Wiedza zdobywana przez Wnioskodawcę na studiach, pozostaje zdaniem tut. organu podatkowego w związku przyczynowo-skutkowy z prowadzoną obecnie działalnością gospodarczą. Zatem przedstawiony przez Podatnika pogląd, co do uwzględnienia wydatków na studia (po dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej) jako koszty uzyskania przychodów, jest prawidłowy

Wspólniczce spółki prowadzącej salon kosmetyczny, która podjęła naukę na licencjackich studiach na kierunku kosmetologia Urząd Skarbowy w Oświęcimiu w postanowieniu z 21 listopada 2006 r. sygn. PDF I/415-55/06 odpowiedział cyt: „ukończenie przez wspólniczkę spółki studiów podnosi poziom kwalifikacji zawodowych. Studia zgodne są z rodzajem i profilem prowadzonej działalności gospodarczej, a wiedza uzyskana w ich trakcie może być wykorzystana w wykonywanej działalności, a więc zasadnym jest zaliczenie wydatków związanych z kształceniem do kosztów uzyskania przychodów.”

Natomiast Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie w postanowieniu z 27 listopada 2006 r. sygn. P-2/415/26/06 odpowiedział cyt: „Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że ponosi Pan wydatki na podnoszenie kwalifikacji poprzez studia zaoczne o kierunku Ekonomia i specjalności Ekonomika Przedsiębiorstw, które to kwalifikacje są Panu bardzo pomoce w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży okien i drzwi. Dzięki studiom poszerza Pan wiedzę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej tj. zdobywa Pan wiedzę min. w zakresie technik negocjacyjnych wykorzystywanych przez Pana w rozmowach z klientami firmy, jak również poznaje Pan zagadnienia z przedmiotów takich jak zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie małą firmą, które niewątpliwie ułatwiają Panu kierowanie Pańską firmą biorąc pod uwagę fakt, iż zatrudnia Pan w swojej działalności gospodarczej pracowników.

Ponadto z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż dzięki studiom zgłębia Pan wiedzę na temat prawa podatkowego, jak również w zakresie reklamy i podstaw marketingu, którymi się Pan również zajmuje w swojej działalności.

Zatem można przyjąć, że między tematyką podjętych przez Pana studiów a prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą istnieje związek przyczynowo-skutkowy pozwalający zaliczyć poniesione wydatki na studia do kosztów uzyskania przychodów

Podatniczce która prowadzi działalność polegającą na sprzedaży towarów na rzecz i w imieniu kontrahenta oraz usługach sekretarskich i reklamowych, która podjęła studia zaoczne na kierunku Marketing i Zarządzanie; Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w postanowieniu z 28 listopada 2006 r. sygn. 1438/DF2/415-179/297/06/AZ odpowiedział zaś cyt:

zdobyta wiedza na studiach wyższych podnosi jakość świadczonych przez Wnioskodawcę usług, co w konsekwencji wpływa na powstanie lub zwiększenie przychodu z tego źródła. Niewątpliwym jest więc fakt, iż w przedmiotowej sprawie zachodzi związek przyczynowo - skutkowy między wydatkiem a przychodem. Ponadto ponoszone przez Stronę wydatki na kształcenie nie zostały umieszczone w art. 23 powołanej ustawy tj. w katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W świetle powyższego, poniesione wydatki na opłacenie studiów wyższych, stanowią koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zobacz: Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy

Krzysztof Rustecki

Ekspert w zakresie prawa podatkowego


Podstawa prawna:art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA