Awaria twardego dysku? Jak rozpoznać pierwsze objawy?
REKLAMA
Wymienione poniżej objawy mogą zapowiadać awarię dysku twardego, a w konsekwencji utratę zapisanych na nim informacji. W przypadku wystąpienia przynajmniej jednego z objawów uszkodzenia należy utworzyć kopię zapasową danych zapisanych na dysku.
REKLAMA
- Dysk pracuje wolniej
Dysk zaczyna pracować coraz wolniej co objawia się tym, że operacje wykorzystujące dysk w swojej pracy (np. zapis pliku lub jego odczyt) zajmują coraz więcej czasu; - Dysk wydaje nietypowe hałasy
Z dysku twardego dochodzą nietypowe hałasy, jak na przykład przenikliwe świstanie lub dĽwięki przypominające mielenie, skrzypienie lub stukanie; - Pojawiają się błędy zapisu i odczytu danych
Zaczynają pojawiać się problemy z dostępem do danych na dysku. ScanDisk uruchamia się przed uruchomieniem Windows w trybie skanowania powierzchni dysku.
Straciłeś dane? Nie używaj defragmentacji!
W przypadku utraty danych nie wolno stosować defragmentatora! Jego zadaniem jest scalenie rozrzuconych po dysku części plików tak, aby znajdowały się w kolejnych klastrach dysku. W momencie utraty danych w wyniku uszkodzenia systemu plików, defragmentator uznaje obszary na dysku, na których znajdują się zagubione pliki za wolne i nadpisuje je innymi danymi, uniemożliwiając odzyskanie danych. Dlatego po utracie danych nie stosuj zasady "używaj defragmentacji"!
Straciłeś dane? Nie stosuj programu ScanDisk!
Narzędzie ScanDisk w czasie swojej pracy tworzy nowe pliki, które są zapisywane bezpośrednio na nośniku. W przypadku, kiedy straciliśmy ważne pliki i uruchomiliśmy ScanDisk na ich miejsce mogą zostać zapisane tworzone przez program nowe pliki. To zjawisko nazywamy nadpisaniem danych. Nadpisanie danych często uniemożliwia ich odzyskanie, zarówno poprzez stosowanie programów przeznaczonych do odzyskiwania danych, jak i w wyspecjalizowanych laboratoriach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.