reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Awaria twardego dysku? Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Awaria twardego dysku? Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Coś niedobrego dzieje się z Twoim komputerem? Twardy dysk zaczyna zachowywać się dziwnie? Jak rozpoznać objawy zbliżającej się awarii? Czego nie robić w takiej sytuacji?

Wymienione poniżej objawy mogą zapowiadać awarię dysku twardego, a w konsekwencji utratę zapisanych na nim informacji. W przypadku wystąpienia przynajmniej jednego z objawów uszkodzenia należy utworzyć kopię zapasową danych zapisanych na dysku.

  • Dysk pracuje wolniej
    Dysk zaczyna pracować coraz wolniej co objawia się tym, że operacje wykorzystujące dysk w swojej pracy (np. zapis pliku lub jego odczyt) zajmują coraz więcej czasu;
  • Dysk wydaje nietypowe hałasy
    Z dysku twardego dochodzą nietypowe hałasy, jak na przykład przenikliwe świstanie lub dĽwięki przypominające mielenie, skrzypienie lub stukanie;
  • Pojawiają się błędy zapisu i odczytu danych
    Zaczynają pojawiać się problemy z dostępem do danych na dysku. ScanDisk uruchamia się przed uruchomieniem Windows w trybie skanowania powierzchni dysku.

Straciłeś dane? Nie używaj defragmentacji!

W przypadku utraty danych nie wolno stosować defragmentatora! Jego zadaniem jest scalenie rozrzuconych po dysku części plików tak, aby znajdowały się w kolejnych klastrach dysku. W momencie utraty danych w wyniku uszkodzenia systemu plików, defragmentator uznaje obszary na dysku, na których znajdują się zagubione pliki za wolne i nadpisuje je innymi danymi, uniemożliwiając odzyskanie danych. Dlatego po utracie danych nie stosuj zasady "używaj defragmentacji"!

Straciłeś dane? Nie stosuj programu ScanDisk!

Narzędzie ScanDisk w czasie swojej pracy tworzy nowe pliki, które są zapisywane bezpośrednio na nośniku. W przypadku, kiedy straciliśmy ważne pliki i uruchomiliśmy ScanDisk na ich miejsce mogą zostać zapisane tworzone przez program nowe pliki. To zjawisko nazywamy nadpisaniem danych. Nadpisanie danych często uniemożliwia ich odzyskanie, zarówno poprzez stosowanie programów przeznaczonych do odzyskiwania danych, jak i w wyspecjalizowanych laboratoriach.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama