| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Windykacja długu to ostateczność

Windykacja długu to ostateczność

Działania hybrydowe redukują ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym partnerem i podnoszą skuteczność procesu odzyskiwania należności.


Prawdziwym przebojem rynkowym stają się nowoczesne rozwiązania łączące prewencję z windykacją.

- Większość przedsiębiorców wie, że dochodzenie płatności od nierzetelnego klienta po sprzedaży usługi jest często żmudne i skomplikowane. Dlatego coraz chętniej korzystają z narzędzi, które mogą zabezpieczyć ich przed nieuczciwym partnerem - mówi Urszula Okarma, dyrektor pionu relacji z klientami firmy Kruk.

Niedawno częstym źródłem danych o potencjalnych klientach były nieformalne informacje zdobywane przez samych przedsiębiorców. Dziś firma może skorzystać z usług wywiadowni gospodarczych, detektywów czy biur informacji gospodarczej. Zwłaszcza te ostatnie zyskują na popularności, a firmy odkrywają, że są one cennym źródłem wiedzy o zobowiązaniach konsumentów i przedsiębiorców.

Nie ma jednak pewności, że nawet sprawdzony i solidny klient zawsze będzie terminowo wywiązywał się ze zobowiązań. Dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek zwłoki w płatnościach. Przedsiębiorcy coraz poważniej podchodzą do ryzyka opóźnień. Z jednej strony świadczy to o tym, że wraz z rozwojem gospodarki i ilości transakcji proporcjonalnie coraz więcej podmiotów nie płaci w terminie, z drugiej zaś wierzyciele nie są już bierni, tylko szybko reagują na potencjalne i pojawiające się kłopoty finansowe, wyjaśnia Urszula Okarma.

Powierzenie działań prewencyjnych z windykacyjnych wyspecjalizowanym firmom zdejmuje z przedsiębiorcy konieczność rozbudowy własnych struktur operacyjnych, obniża koszty i zapewnia wyższą skuteczność działań.

- Wprowadzając takie rozwiązanie, spodziewaliśmy się jedynie wyższej skuteczności odzyskiwania należności. Szybko jednak okazało się, że wierzyciele potrzebowali właśnie takiego narzędzia - komentuje Urszula Okarma.

Działania hybrydowe są rozwiązaniem uniwersalnym, z którego mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, jak też banki, pośrednicy kredytowi czy leasingodawcy. Mają one zastosowanie i w sektorze consumer finanse i w B2B. Najważniejsze zaś, że spełniają warunki stawiane przez wierzycieli - redukują ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym partnerem i znacząco podnoszą skuteczność procesu odzyskiwania należności.

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK