REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzętowe metody kasowania danych

Kroll Ontrack
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją dwie metody bezpowrotnego kasowania danych: programowa i sprzętowa. Pierwsza wykorzystuje aplikacje przeznaczone do bezpowrotnego usuwania danych. Choć programowe kasowanie danych jest pewną i bezpieczną metodą ich usuwania, w pewnych warunkach wykorzystanie jej jest niestety niemożliwe i trzeba wybrać drugą metodę.

Sytuacje takie mogą dotyczyć np. uszkodzonych nośników danych. O ile uszkodzenie nośnika powoduje niemożność bezpośredniego skorzystania z danych na nim zgromadzonych, o tyle nie można wykluczyć, że osoby nieuprawnione doprowadzą do naprawy nośnika i uzyskają dostęp do danych.

REKLAMA

REKLAMA

Inna grupa przypadków, kiedy programowe kasowanie danych nie jest metodą gwarantującą absolutne bezpieczeństwo, dotyczy zaawansowanych technologicznie nośników, które są zdolne do tzw. remapowania sektorów dysku, które zawiodły. Dane z sektorów, które zostały (przez elektronikę sterującą nośnika) uznane za uszkodzone, nie mogą zostać usunięte poprzez odpowiedni program. Jednak dysponując zaawansowaną techniką laboratoryjną, można uzyskać do nich dostęp, a co za tym idzie, również dostęp do zapisanych tam danych.

Do zastosowania innych metod niż programowe kasowanie danych, czasami skłaniają również bardziej prozaiczne przyczyny. Jeśli mamy do czynienia z dużą liczbą nośników, a jednocześnie czas którym dysponujemy jest ograniczony, należy rozważyć metody szybsze od programowego nadpisywania danych.

Bity powyciągane za uszy

Jedną z takich metod jest demagnetyzacja (ang. degaussing) nośników magnetycznych, polegająca na poddaniu nośnika działaniu silnego impulsu magnetycznego, który niszczy bezpowrotnie wszelkie zapisy dokonane w warstwie magnetycznej nośnika. W przypadku dysków twardych metoda ta pozwala usunąć również dane niezbędne do prawidłowej pracy dysku, co daje gwarancję, że po demagnetyzacji nośnik nie nadaje się do dalszego użytku.

Jednym z najmocniejszych demagnetyzerów, jakie obecnie dostępne są w ofercie firm kasujących dane, jest pracujący w katowickim laboratorium firmy Kroll Ontrack Degausser DG.02. Urządzenie to, które wymiarami nie różni się od przenośnej lodówki, dzięki ogromnej mocy 11 500 Gausów w niecałe cztery sekundy bezpowrotnie usuwa dane z każdego nośnika, niezależnie od jego pojemności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Demagnetyzer Ibas Degausser DG.02

Moc działającego demagnetyzera jest tak duża, że z większości pozostawionych w odległości dwóch metrów od niego urządzeń, takich jak telefony komórkowe, komputery, czy cyfrowe aparaty fotograficzne, mogą przypadkowo zostać usunięte wszystkie dane. Dlatego też, ze względów bezpieczeństwa, obsługa urządzenia odbywa się zdalnie przy pomocy pilota i możliwa jest jedynie z udziałem specjalnie przeszkolonych pracowników.

Rozdrabnianie, nagrzewanie, wysadzanie

W przypadku metod sprzętowych możliwych jest sześć sposobów usuwania danych. Oprócz opisanego wyżej oddziaływania polem magnetycznym stosowane są:

  • metody mechaniczne (rozdrobnienie nośnika);
  • metody termiczne (nagrzewanie do temperatury topnienia podstawy lub do temperatury punktu Curie, w której dane zostają usunięte z nośnika magnetycznego);
  • metody pirotechniczne (zniszczenie nośnika wybuchem);
  • metody chemiczne (używa się środowisk agresywnych chemicznie);
  • metody radioaktywne (oddziaływanie na nośnik promieniami jonizującymi).

Ze względu na trudności techniczne związane z wykorzystaniem niektórych metod sprzętowych usuwania danych, jedną z najpopularniejszych technik pozostaje namagnesowanie nośnika danych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

    Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

    Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

    Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

    Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

    Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    REKLAMA

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    REKLAMA