REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy będą mogli przedłużyć ważność ofert

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

• Co oznacza wprowadzenie możliwości przedłużenia przez firmy terminu związania ofertą?

- Dotychczas zdarzało się, że zamawiający celowo bądź z przyczyn od siebie niezależnych nie dokonywali wyboru oferty najkorzystniejszej w terminie, w którym wykonawcy byli związani ofertami, a następnie byli zmuszeni unieważnić postępowanie. Działo się tak, mimo że wykonawcy byli gotowi zawrzeć umowę nawet po upływie ustawowych terminów ważności ofert. W doktrynie był spór co do tego, czy wykonawcy mogą skutecznie (bez uprzedniego wezwania zamawiającego) złożyć oświadczenie o przedłużeniu terminu związania ofertą. Dobrze, że nowe przepisy zakończą ten spór. Nowa regulacja zapobiegnie nieuczciwej praktyce zamawiających zmierzającej do unieważnienia postępowania z powodu upływu terminu związania ofertą.

REKLAMA

• Obecnie wiele dobrych ofert przepada z powodu wad pełnomocnictwa do złożenia oferty. Czy ten problemy zniknie, gdy 24 października wejdzie w życie nowela prawa zamówień publicznych?

- Zostanie wprowadzona możliwość uzupełniania pełnomocnictw. Jest to dobre dla wykonawców i zamawiających. Kwestia umocowania podpisujących ofertę była powodem sporów. Zamawiający nie godzili się na potwierdzanie oferty złożonej przez nienależycie umocowanego pełnomocnika, a w konsekwencji często dochodziło do wykluczania wykonawców składających prawidłowe oferty. Nowe brzmienie przepisu art. 26 p.z.p. pozwoli na ratowanie korzystnych ofert, które dziś nie byłyby brane pod uwagę.

• Firmy będą musiały liczyć się z sankcją utraty wadium za celowe nieuzupełnienie dokumentów. Czy to dobry sposób na zmowy?

- Nowe przepisy wprowadzono w celu zapobieżenia wykorzystywania instytucji uzupełniania dokumentów do wywierania wpływu na wynik postępowań. Dotychczas ten, kto złożył najtańszą ofertę, mógł odmówić uzupełnienia brakujących dokumentów i był wykluczany z postępowania, a wadium było mu zwracane. W jego miejsce mógł wejść inny przedsiębiorca, który złożył droższą ofertę. Mogło to stanowić pole do nadużyć. Nowelizacja przewiduje, że wykonawca, który nie uzupełni dokumentów na wezwanie zamawiającego, utraci wadium. Ta sankcja jest zbyt rygorystyczna. Może się zdarzyć, że wykonawca złoży dokument w dobrej wierze. Tymczasem zamawiający błędnie uzna, iż wykonawca powinien złożyć inny dokument, wyznaczając krótki termin. Jeżeli okaże się, że wykonawca nie przedstawi żądanego dokumentu, wówczas nie tylko zostanie wykluczony z postępowania, ale utraci wadium. Stanie się tak, nawet jeśli zamiarem wykonawcy nie było nieuczciwe wpływanie na wynik postępowania, lecz nieświadome błędne działanie. Aby uniknąć utraty wadium, wykonawca będzie musiał udowodnić, że brak dokumentu wynika z okoliczności nieleżących po jego stronie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jan Roliński

adwokat, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

 

Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA