REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy będą mogli przedłużyć ważność ofert

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

• Co oznacza wprowadzenie możliwości przedłużenia przez firmy terminu związania ofertą?

- Dotychczas zdarzało się, że zamawiający celowo bądź z przyczyn od siebie niezależnych nie dokonywali wyboru oferty najkorzystniejszej w terminie, w którym wykonawcy byli związani ofertami, a następnie byli zmuszeni unieważnić postępowanie. Działo się tak, mimo że wykonawcy byli gotowi zawrzeć umowę nawet po upływie ustawowych terminów ważności ofert. W doktrynie był spór co do tego, czy wykonawcy mogą skutecznie (bez uprzedniego wezwania zamawiającego) złożyć oświadczenie o przedłużeniu terminu związania ofertą. Dobrze, że nowe przepisy zakończą ten spór. Nowa regulacja zapobiegnie nieuczciwej praktyce zamawiających zmierzającej do unieważnienia postępowania z powodu upływu terminu związania ofertą.

REKLAMA

• Obecnie wiele dobrych ofert przepada z powodu wad pełnomocnictwa do złożenia oferty. Czy ten problemy zniknie, gdy 24 października wejdzie w życie nowela prawa zamówień publicznych?

- Zostanie wprowadzona możliwość uzupełniania pełnomocnictw. Jest to dobre dla wykonawców i zamawiających. Kwestia umocowania podpisujących ofertę była powodem sporów. Zamawiający nie godzili się na potwierdzanie oferty złożonej przez nienależycie umocowanego pełnomocnika, a w konsekwencji często dochodziło do wykluczania wykonawców składających prawidłowe oferty. Nowe brzmienie przepisu art. 26 p.z.p. pozwoli na ratowanie korzystnych ofert, które dziś nie byłyby brane pod uwagę.

• Firmy będą musiały liczyć się z sankcją utraty wadium za celowe nieuzupełnienie dokumentów. Czy to dobry sposób na zmowy?

- Nowe przepisy wprowadzono w celu zapobieżenia wykorzystywania instytucji uzupełniania dokumentów do wywierania wpływu na wynik postępowań. Dotychczas ten, kto złożył najtańszą ofertę, mógł odmówić uzupełnienia brakujących dokumentów i był wykluczany z postępowania, a wadium było mu zwracane. W jego miejsce mógł wejść inny przedsiębiorca, który złożył droższą ofertę. Mogło to stanowić pole do nadużyć. Nowelizacja przewiduje, że wykonawca, który nie uzupełni dokumentów na wezwanie zamawiającego, utraci wadium. Ta sankcja jest zbyt rygorystyczna. Może się zdarzyć, że wykonawca złoży dokument w dobrej wierze. Tymczasem zamawiający błędnie uzna, iż wykonawca powinien złożyć inny dokument, wyznaczając krótki termin. Jeżeli okaże się, że wykonawca nie przedstawi żądanego dokumentu, wówczas nie tylko zostanie wykluczony z postępowania, ale utraci wadium. Stanie się tak, nawet jeśli zamiarem wykonawcy nie było nieuczciwe wpływanie na wynik postępowania, lecz nieświadome błędne działanie. Aby uniknąć utraty wadium, wykonawca będzie musiał udowodnić, że brak dokumentu wynika z okoliczności nieleżących po jego stronie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jan Roliński

adwokat, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

 

Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA