REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko podatnik VAT może wystawić fakturę

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Przedsiębiorca, który otrzymał fakturę VAT od podmiotu niezarejestrowanego jako podatnik VAT, ma prawo do odliczenia podatku.

Wydany wyrok potwierdza prawo podatnika, który otrzymuje faktury od podmiotów niezarejestrowanych jako podatnicy VAT do odliczenia podatku naliczonego.

REKLAMA

Skarżącą była spółka, która odliczyła VAT na podstawie faktury wystawionej przez kontrahenta, który nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT. Co więcej kontrahent nie zaewidencjonował tego podatku. Jak wskazywała skarżąca spółka, zrobił to później.

Spór z organem podatkowym powstał w momencie, gdy naczelnik urzędu skarbowego zakwestionował prawo do odliczenia z faktury wystawionej przez podatnika, który nie był zarejestrowany do celów VAT.

REKLAMA

Naczelnik powołał się na art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym nie stanowią podstawy do odliczenia VAT faktury, w przypadku gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur. A zatem jak dowodził naczelnik urzędu skarbowego, podatek wykazany na fakturze wystawionej przez podatnika niezarejestrowanego nie podlega odliczeniu.

Naczelnik powołał także par. 8 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. nr 95, poz. 798), zgodnie z którym faktury oznaczone jako faktury VAT wystawiają podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej. Spółka wskazywała, że faktura spełniała wszystkie wymogi, a więc zawierała również NIP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że spółka miała prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez niezarejestrowanego podatnika VAT. Zdaniem sądu art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT nie miał zastosowania w omawianej sprawie.

Sąd stwierdził, że podmiotu nieuprawnionego, o którym mówi ten przepis, nie można utożsamiać z podmiotem niezarejstrowanym. Co więcej, nie można uznać, że obowiązek wystawiania faktur VAT mają tylko podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT.

Jeśli ktoś dokonuje czynności opodatkowanych VAT (dostawa towaru lub świadczenie usług) i wystawia fakturę VAT, która spełnia wymogi formalne, to nie można uznać - zdaniem sądu - że nie ma on prawa do wystawiania takich faktur. WSA wyjaśnił także, że par. 8 rozporządzenia zawęża krąg podmiotów uprawnionych do wystawiania faktur VAT.

Sygn. akt III SA/Wa 1098/08

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA