reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Urlop macierzyński wyniesie nawet 45 tygodni

Urlop macierzyński wyniesie nawet 45 tygodni

Matki rodzące więcej niż jedno dziecko będą mieć prawo nawet do 45 tygodni urlopu macierzyńskiego. Tylko 12 miesięcy będą chronieni przed zwolnieniem rodzice obniżający swój wymiar czasu pracy. Ojcowie nabędą prawo do urlopu ojcowskiego, który chcą wprowadzić zarówno posłowie koalicji, jak i opozycji.


W tym tygodniu posłowie mogą zdecydować o ostatecznym kształcie tzw. ustawy rodzinnej.

- Działająca w ramach komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach podkomisja nadzwyczajna zajmie się poprawkami do tej ustawy - mówi poseł Wojciech Wilk (PO), członek podkomisji.

Poprawki posłów koalicji, do których dotarliśmy, mają poparcie resortu pracy i dlatego wszystko wskazuje na to, że zostaną przyjęte. Co więcej, także opozycja domaga się podobnych zmian. Chce m.in. wprowadzenia urlopu ojcowskiego.

Obecnie osoba mająca prawo do urlopu wychowawczego i niekorzystająca z niego ma prawo do obniżenia obowiązującego wymiaru czasu pracy, nawet do połowy etatu. W tym czasie nie jest jednak chroniona przed zwolnieniem jak osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Pracodawcy, aby zniechęcić pracowników do występowania z wnioskami o obniżenie wymiaru czasu pracy, mogą więc grozić im, że w takiej sytuacji, jako nie w pełni dyspozycyjni, będą musieli odejść z firmy. Dlatego rząd zaproponował (druk nr 885) objęcie także takich pracowników trzyletnią (tyle ile wymiar urlopu wychowawczego) ochroną przed zwolnieniem. Osoba niekorzystająca z tego urlopu, a chcąca pracować w niepełnym wymiarze, ma być chroniona przed zwolnieniem. Rozwiązanie przez firmę umowy w tym czasie ma być dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia jej upadłości lub likwidacji oraz zwolnienia dyscyplinarnego.

Poselskie poprawki zakładają skrócenie okresu tej ochrony nie będzie trwał trzy lata, ale rok.

- Ta poprawka zyska nasze poparcie, bo wyeliminuje zbyt długi okres ochrony pracownika, który mógłby działać przeciw niemu - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Podobnie uważa Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich. Wskazuje, że już samo wprowadzenie tego przepisu może powodować nadużycia polegające na tym, że pracownicy będą o ułamki etatu obniżać swój wymiar czasu pracy, aby zyskać ochronę. Dodaje, że może się okazać, że młode osoby będą postrzegane przez pracodawców jako osoby mogące nadużywać tego uprawnienia. Wtedy trudniej będzie znaleźć im pracę.

Rządowy projekt przewiduje, że urlop macierzyński wyniesie 20 tygodni, jeśli matka urodzi jedno dziecko, i może zostać wydłużony o sześć tygodni. Dla matek rodzących więcej niż jedno dziecko miał wynosić 31 tygodni plus 8 tygodni urlopu fakultatywnego.

Poselska poprawka zakłada, że urlop ten będzie rósł wraz z liczbą dzieci urodzonych w trakcie porodu (patrz infografika). Wyniesie nawet 45 tygodni w przypadku kobiet, które urodzą pięcioro lub więcej dzieci.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama