REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński wyniesie nawet 45 tygodni

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk
Artur Radwan
Artur Radwan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Matki rodzące więcej niż jedno dziecko będą mieć prawo nawet do 45 tygodni urlopu macierzyńskiego. Tylko 12 miesięcy będą chronieni przed zwolnieniem rodzice obniżający swój wymiar czasu pracy. Ojcowie nabędą prawo do urlopu ojcowskiego, który chcą wprowadzić zarówno posłowie koalicji, jak i opozycji.

W tym tygodniu posłowie mogą zdecydować o ostatecznym kształcie tzw. ustawy rodzinnej.

REKLAMA

- Działająca w ramach komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach podkomisja nadzwyczajna zajmie się poprawkami do tej ustawy - mówi poseł Wojciech Wilk (PO), członek podkomisji.

Poprawki posłów koalicji, do których dotarliśmy, mają poparcie resortu pracy i dlatego wszystko wskazuje na to, że zostaną przyjęte. Co więcej, także opozycja domaga się podobnych zmian. Chce m.in. wprowadzenia urlopu ojcowskiego.

Krótsza ochrona w pracy

Obecnie osoba mająca prawo do urlopu wychowawczego i niekorzystająca z niego ma prawo do obniżenia obowiązującego wymiaru czasu pracy, nawet do połowy etatu. W tym czasie nie jest jednak chroniona przed zwolnieniem jak osoby przebywające na urlopie wychowawczym. Pracodawcy, aby zniechęcić pracowników do występowania z wnioskami o obniżenie wymiaru czasu pracy, mogą więc grozić im, że w takiej sytuacji, jako nie w pełni dyspozycyjni, będą musieli odejść z firmy. Dlatego rząd zaproponował (druk nr 885) objęcie także takich pracowników trzyletnią (tyle ile wymiar urlopu wychowawczego) ochroną przed zwolnieniem. Osoba niekorzystająca z tego urlopu, a chcąca pracować w niepełnym wymiarze, ma być chroniona przed zwolnieniem. Rozwiązanie przez firmę umowy w tym czasie ma być dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia jej upadłości lub likwidacji oraz zwolnienia dyscyplinarnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poselskie poprawki zakładają skrócenie okresu tej ochrony nie będzie trwał trzy lata, ale rok.

- Ta poprawka zyska nasze poparcie, bo wyeliminuje zbyt długi okres ochrony pracownika, który mógłby działać przeciw niemu - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Podobnie uważa Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich. Wskazuje, że już samo wprowadzenie tego przepisu może powodować nadużycia polegające na tym, że pracownicy będą o ułamki etatu obniżać swój wymiar czasu pracy, aby zyskać ochronę. Dodaje, że może się okazać, że młode osoby będą postrzegane przez pracodawców jako osoby mogące nadużywać tego uprawnienia. Wtedy trudniej będzie znaleźć im pracę.

Dłużej na macierzyńskim

REKLAMA

Rządowy projekt przewiduje, że urlop macierzyński wyniesie 20 tygodni, jeśli matka urodzi jedno dziecko, i może zostać wydłużony o sześć tygodni. Dla matek rodzących więcej niż jedno dziecko miał wynosić 31 tygodni plus 8 tygodni urlopu fakultatywnego.

Poselska poprawka zakłada, że urlop ten będzie rósł wraz z liczbą dzieci urodzonych w trakcie porodu (patrz infografika). Wyniesie nawet 45 tygodni w przypadku kobiet, które urodzą pięcioro lub więcej dzieci.

- Wydłużenie urlopu macierzyńskiego ułatwi prawidłowy rozwój dziecka - przekonuje Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Wskazuje, że społeczeństwo się starzeje i wszelkie ułatwienia skierowane dla rodziców posiadających dzieci są potrzebne.

Choroba matki

Posłowie chcą też, aby ojciec dziecka mógł korzystać z urlopu macierzyńskiego już po ośmiu tygodniach od urodzenia dziecka. Takie rozwiązanie byłoby dopuszczalne, jeśli matka, ze względu na stan zdrowia, będzie przebywać w szpitalu. Obecnie ojciec może korzystać z tego urlopu po wykorzystaniu przez matkę 14 tygodni. Po wprowadzeniu tych zmian urlop macierzyński matki zostanie przerwany. Ojcu ma w tym czasie przysługiwać zarówno zasiłek macierzyński, jak i opiekuńczy na dziecko (do ośmiu tygodni). Świadczenia te mają być wypłacane niezależnie od zasiłku związanego z chorobą matki.

- To dobre rozwiązanie, bo gdy matka jest chora, to dziecko musi być pod stałą opieką ojca - mówi Monika Rościszewska-Woźniak.

Dodaje, że trudno sobie wyobrazić, aby ojciec w takiej sytuacji brał urlop wypoczynkowy lub bezpłatny.

Ojciec na urlopie

Zarówno posłowie koalicji, jak i opozycji domagają się wprowadzenia tzw. urlopu ojcowskiego. Posłowie PO proponują, aby wynosił on docelowo (od 2011 r.) dwa tygodnie. W 2010 roku trwać ma jeden tydzień.

- Popieramy stopniowe wprowadzenie tych zmian, bo dzięki temu będzie można monitorować na bieżąco, jak działają - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak.

REKLAMA

Ojciec będzie mógł skorzystać z takiego urlopu do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Firma udzieli go (nie będzie mogła odmówić) na jego wniosek, składany nie później niż siedem dni przed zamiarem skorzystania z urlopu. Za okres przebywania na takim urlopie ojcu będzie wypłacany zasiłek macierzyński. Zostanie wypłacony zarówno pracownikowi, jak i osobie opłacającej składkę chorobową do ZUS (m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą).

Może się jednak okazać, że urlop ten będzie obowiązywać szybciej i w dłuższym wymiarze. Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS, była minister pracy i polityki społecznej, deklaruje, że jej ugrupowanie będzie domagać się wprowadzenia czterotygodniowego urlopu już od 2009 roku.

Zdaniem pracodawców nie jest to dobre rozwiązanie. Urlop macierzyński powinien przysługiwać kobiecie, ponieważ kobieta musi mieć siłę na dojście do siebie po porodzie.

Niektóre propozycje polityki rodzinnej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ARTUR RADWAN, BARTOSZ MARCZUK

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA