REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenia kontroli ZUS

Od dwóch lat prowadzę firmę zajmującą się szyciem odzieży dla dzieci. Zatrudniam w niej 7 pracowników. W zeszłym roku ZUS przeprowadził u mnie kontrolę. W tym roku znowu otrzymałem zawiadomienie o ponownej kontroli. Czy jest to zgodne z przepisami? Jak długo może trwać ta kontrola?

Samsung Solid B2710 – niezniszczalny telefon

To, co wyróżnia nowy model Samsunga z serii Solid to między innymi całkowita ochrona przed błotem, kurzem i upadkiem czy możliwość pracy do 30 minut w zanurzeniu do 1 m. Wniosek jest prosty – Samsung Solid B2710 to telefon przeznaczony do zadań specjalnych, w sam raz dla zarządcy budowy czy biznesmena, który pracuje w ekstremalnych warunkach.

Działalność regulowana – sprawdź jakie są jej rodzaje i co się wiąże z jej prowadzeniem

W Polsce obowiązuje zasada swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak swobody nieograniczonej. Istnieją dziedziny, w których prowadzenia działalności podlega różnym rodzajom reglamentacji ze strony państwa. Wśród nich można wymienić działalność regulowaną.

Działalność regulowana – co warto o niej wiedzieć?

Pomimo że, co do zasady, przedsiębiorcy mogą swobodnie prowadzić działalność gospodarczą, istnieją różne formy ograniczenia tej swobody.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o rozbudowanej strukturze rady administrującej spółki europejskiej?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej pozwoliło na zacieśnienie współpracy między międzynarodowymi przedsiębiorcami. Jedną z możliwości takiej kooperacji jest działanie w formie spółki europejskiej.

Źródła dochodu nieakceptowane przez bank

Rozważając ubieganie się o kredyt jednym z pierwszych i najważniejszych kroków jest określenie zdolności kredytowej. Jej podstawą kalkulacyjną są zarobki, które regularnie zasilają na nasze konto. Nie zawsze jednak to, co wpływa na nasz rachunek, stanowi dochód.

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny bez umowy przedwstępnej

Podpisanie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości najczęściej wiąże się z wpłatą zadatku lub zaliczki. Gdy nie ma pewności czy bank sfinalizuje pozostałą część transakcji warto wybrać mniej ryzykowną ścieżkę, która umożliwia wnioskowanie o kredyt bez angażowania środków pieniężnych.

Czym jest strategia błękitnego oceanu?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą działają zazwyczaj w atmosferze ostrej walki z konkurencją. Jest to proces żmudny, stanowi duże wyzwanie dla firmy, która często ma problem z „przebiciem się na rynku” i odróżnieniem swojej oferty od oferty konkurencji.

REKLAMA

Proces kredytowy krok po kroku

Wszystko wskazuje na to, iż czasy, kiedy zakup mieszkania odbywał się wyłącznie za gotówkę już dawno minęły. Zrozumienie etapów procesu kredytowego staje się w dzisiejszych czasach wiec niezbędne przy zakupie nieruchomości.

Reklamacja klienta – szansą na sukces marketingowy

Niezależnie od tego czy produkujemy, handlujemy czy świadczymy usługi, zawsze wchodzimy w relacje z naszymi klientami. Płacą nam oni za to, co im dostarczamy. Problem w tym, że nie zawsze dostają od nas to, czego oczekiwali. Wtedy spotyka nas ich niezadowolenie. Klienci składają reklamację. Obiegowa opinia jest taka, że reklamacje to nic dobrego dla firmy. Wskaźnik reklamacji powinien dążyć do zera. To prawda, ale to nie jest cała prawda.

Możliwa nadpodaż na rynku nowych mieszkań

Czy rynek jest w stanie wchłonąć taką podaż? Dane Home Broker wskazują na wzrost liczby klientów zainteresowanych zakupem mieszkania w tym roku, jednak skala tego wzrostu jest znacznie mniejsza niż w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Z danych dla dla czterech dużych miast (Warszawa, Wrocław Kraków, Poznań) wynika, że w sierpniu osób zainteresowanych zakupem mieszkań było o 13% więcej niż przed rokiem. W okresie styczeń-wrzesień popyt zwiększył się o niespełna 9% rok do roku.

Czas trwania kontroli – sprawdź koniecznie, ile może on trwać!

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy podlegają kontrolom. Przepisy prawa regulują, ile kontrole powinny trwać, aby minimalizować ich negatywne skutki na prowadzenie działalności oraz aby zapobiegać przewlekłości postępowania.

Jaki wpływ na rynek kredytowy oraz rynek nieruchomości ma program „Rodzina na Swoim”?

Chociaż już ponad 200 lat temu Adam Smith zauważył, że niewidzialna ręka rynku jest w stanie samodzielnie sprawnie regulować rynek dóbr i usług, rządzący krajem wydają się nie zauważać tej obserwacji. Także uważane za liberalne partie polityczne prowadzą politykę, którą prezydent Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagan określiłby słowami: „Jeżeli coś działa, opodatkuj. Jeżeli nadal działa, reguluj. Jeśli przestanie działać, dotuj”. Nikogo nie dziwi zatem fakt, iż szeroko zakrojony program „Rodzina na Swoim” ma swój istotny wpływ zarówno na rynek nieruchomości, jak i na rynek kredytów.

Jak prawidłowo oznaczać cechy produktów i usług

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji precyzuje różnego rodzaju czyny nieuczciwej konkurencji, czyli działania sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, które mogą powodować szkodę u kontrahentów lub klientów.

Jakie nastroje po weekendzie?

Weekendowe spotkania na „szczytach”, czyli posiedzenia ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G-7, a także coroczna konferencja Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, nie przyniosły wielu konkretów. To nieco rozczarowało inwestorów, którzy zareagowali w nocy ponowną wyprzedażą amerykańskiej waluty.

Jak wybrać notebooka biznesowego?

Niemal z dnia na dzień na rynku pojawiają się coraz nowsze komputery przenośne. To, co było nowoczesne miesiąc temu, dziś może być już standardem. Patrząc na komputery z zeszłego roku, porównując je do tych dzisiejszych można dojść do wniosku, że przez ten czas producenci nie próżnowali i wprowadzili do sprzedaży nowe i lepsze modele. Doczekaliśmy się kolejnych platform mobilnych, interesujących rozwiązań technologicznych i dodatków, które uprzyjemniają pracę. Czym kierować się wybierając biznesowego notebooka?

Jubiler w 3D z kodem DNA - minireportaż

Zakup gotowej biżuterii to nie zasługujący na uwagę banał. Być trendy to zamówić świecidełko według własnego projektu z wizualizacją trójwymiarową i intrygującą grawerką. Np. z literowo-cyfrowym kodem DNA. Gdzie? W Krakowie!

Co zrobić, aby nie popełnić czynu nieuczciwej konkurencji

Prowadzenie działalności gospodarczej, choć co do zasady jest swobodne, podlega też różnym ograniczeniom. Jednym z takich ograniczeń jest zakaz działań, które stanowią czyny nieuczciwej konkurencji. O tym, czym są i jakie są ich rodzaje traktuje ustawa o zapobieganiu nieuczciwej konkurencji.

Dolar kluczem dla koniunktury na rynkach

Na rynkach finansowych trwa status quo. Wpływ gorszych wiadomości gospodarczych, takich jak na przykład wrześniowy raport z amerykańskiego pracy, który został opublikowany w piątek, jest rekompensowany przez nadzieje na kolejną rundę poluzowania monetarnego. To skutkuje bardzo wysokimi korelacjami pomiędzy poszczególnymi rynkami.

Sprzeciw w przypadku kontroli, czyli co zrobić gdy kontrola jest sprzeczna z prawem

Prowadzenie działalności gospodarczej musi być zgodnie z przepisami prawa. W związku z tym przedsiębiorca może być kontrolowany, celem sprawdzenia, czy prowadzona przez niego działalność gospodarcza odpowiada wszystkim wymogom stawianym przez prawo. Prawo daje także kontrolowanemu przedsiębiorcy możliwość sprzeciwu wobec podjętych działań.

Pizza z himalajskiego szczytu - minireportaż

Zbigniew i Maria Siwikowie po wycofaniu się z zarządzania dużą firmą handlową, którą zresztą współtworzyli, zastanawiali się, co dalej robić w życiu. - Otwórzmy pizzerię - powiedziała pewnego wieczoru pani Maria do swojego męża. Konkurencja w ich rodzinnej Pile była ogromna, ale oferowana pizza była co najwyżej ze średniej półki. Państwo Siwik postanowili to zmienić.

Jakie są i na czym polegają strategie realizacji logistyki w firmie?

Strategie realizacji logistyki w firmie określają wagę i podejście kierownictwa do kwestii zaopatrzenia, przepływu i transportu. Strategie logistyczne zwykle dopasowuje się do konkretnych klientów – a dokładniej, do ich wartości i opłacalności.

Co warto wiedzieć o skutkach połączenia się spółek?

Kodeks spółek handlowych umożliwia spółkom osobowym i kapitałowym łączenie się. Jednak w wyniku takiej zmiany spółka powstała w wyniku połączenia nie powinna znaleźć się w gorszej sytuacji, niż przed połączeniem. Zapobiec temu ma tzw. zbiór sukcesji oraz przepisy regulujące kwestię ochrony wierzycieli spółek łączących się.

Jaki jest zakres kluczowej a jaki pomocniczej działalności logistycznej?

Znajomość różnicy między tymi dwoma rodzajami działań logistycznych pomoże ci w kilku ważnych momentach istnienia firmy. Na przykład: na początku istnienia firmy, kiedy masz mało pieniędzy, kiedy nie masz ochoty długo pracować.

Jak skutecznie zachęcić Internautę do naszego newsletter'a?

Bardzo często bywa tak, że wielu zarządców i właścicieli stron internetowych źle interpretuje pojęcie i ideę newslettera. Uważają oni, że potencjalny klient, zapisując się do listy subskrybentów newslettera z chęcią zarejestruje się na stronie internetowej. Czy to dobra praktyka?

Rejestracja przedsiębiorców – dualizm systemów. Sprawdź, gdzie masz się zarejestrować!

Przedsiębiorcy mogą funkcjonować w obrocie w różnych formach organizacyjno – prawnych. Najczęściej jednak prowadzą działalność jako spółki prawa handlowego, spółka cywilna oraz indywidualnie, czyli jako przedsiębiorca jednoosobowy. Działanie w tych różnych formach prawnych pod wieloma względami różni się od siebie.

Jakie są organy spółki europejskiej?

Spółka europejska została przyjęta do polskiego prawa w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. To międzynarodowy podmiot, który jest regulowany przepisami rozporządzeń unijnych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej.

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt w walucie obcej?

Aż 11 banków udziela obecnie kredytów hipotecznych w walucie obcej. Oferty różnią się nie tylko pod względem wysokości marży i prowizji, lecz również spreadu walutowego, który ma znaczący wpływ na wysokość raty i koszt całego kredytu. Wybranie najlepszej oferty kredytu walutowego staje się zatem trudnym zadaniem.

Hossa na rynkach wschodzących

Na głównych europejskich parkietach nie działo się dziś zbyt wiele. Inwestorzy nie mieli ochoty na podejmowanie bardziej zdecydowanych działań. Ci zaś, którzy się na to zdobyli, operowali na rynkach wschodzących. Prym we wzrostach wiódł Istambuł, gdzie indeks ustanowił kolejny rekord wszechczasów. Bardzo dobrze radziły sobie także wskaźniki w Atenach, Moskwie i Tallinie. Warszawa niewiele im ustępowała. Początek handlu na Wall Street nie był zbyt emocjonujący. Indeksy zyskiwały symboliczne ułamki procent.

Czym różni się łańcuch logistyczny od sieci logistycznej?

Różnica między tymi dwoma pojęciami wydaje się tak samo istotna jak to, czy w nocy idąc do łazienki (lub kuchni, jak kto woli) włączasz światło czy włanczasz światło.

Unijne dotacje dla emigrantów powracających na stołeczny rynek pracy - część II

Jeśli wróciłeś z zagranicy i trudno Ci się odnaleźć na stołecznym rynku pracy możesz zostać uczestnikiem projektu, w ramach, którego można otrzymać wsparcie szkoleniowo-doradcze w zakresie rozwoju przedsiębiorczości oraz jednorazową dotację na założenie własnej firmy w wysokości 40 tys. złotych.

Unijne dotacje dla emigrantów powracających na stołeczny rynek pracy - część I

Emigranci powracający po długiej nieobecności na polski rynek pracy napotykają tu rozmaite trudności związane począwszy z wymaganiami w zakresie wynagrodzenia, kończąc na często niezrozumiałych dla nich przepisach prawnych. Z pomocą w rozwiązaniu powyższych problemów może przyjść Unia Europejska, która oferuje emigrantom powracającym z zagranicy bezzwrotną dotację w wysokości 40 tys. złotych i na dodatek bez wymaganego wkładu własnego.

Węgiel wychwycimy na nowo

Zapowiedź wdrożenia niskokosztowych technologii wychwytu dwutlenku węgla, a także jego długoterminowego magazynowania - takie obietnice padły podczas październikowej konferencji Carbon Sequestration Leadership Forum.

Nowy argument dla zagranicznych przedsiębiorców

Rząd przygotował projekt rozporządzenia, w którym przewidywane jest zmodernizowanie elektroenergetycznych sieci przesyłowych i stacji energetycznych. Pozwoli to nie tylko na korzystanie w przyszłości ze źródeł odnawialnych, ale także zwiększy atrakcyjność inwestowania w produkcję w Polsce.

Komunikacja wewnętrzna w firmie

W wielu przedsiębiorstwach zdecydowanie nie docenia się znaczenia komunikacji wewnętrznej. Specjaliści ds. komunikacji korporacyjnej są przekonani, iż wysyłka mailowych wiadomości do pracowników w zupełności wystarcza. Tylko gdzie tu dialog?

Karnet ATA paszportem dla towarów

Wejście Polski do Unii Europejskiej znacznie ułatwiło polskim przedsiębiorcom obrót  towarami na obszarze Wspólnoty. Jednakże w przypadku eksportu towarów do krajów spoza UE nadal funkcjonują skomplikowane procedury celne. Doskonałym narzędziem ułatwiającym czasowy wywóz towarów, eliminującym zawiłą procedurę celną, jest karnet ATA.

Więcej przedsiębiorców skorzysta z dopłat do pensji

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, autorstwa PSL. Firmy, których obroty spadły o 10 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Firmy częściej sprawdzają autentyczność CV kandydatów do pracy

Praktyka sprawdzania zgodności CV kandydatów do pracy z rzeczywistością staje się coraz bardziej popularna wśród pracodawców. Firmy chcą wcześniej wiedzieć czy mają do czynienia z osobą kompetentną i godną zaufania.

Określenie właściwej delegatury UOKiK - wskazówki

Określenie właściwości delegatur tylko z pozoru wydaje się łatwe. Oczywiście nie ma problemu, jeśli sprawa i przedsiębiorcy pochodzą z jednego województwa. Jednak co w sytuacji, gdy sprawę można zakwalifikować do kilku delegatur?

Jak określić właściwość delegatur UOKiK

Podział Urzędu na centralę w dziewięć delegatur jest przede wszystkim próbą usprawnienia funkcjonowania organów oraz toczących się postępowań. Większość decyzji w praktyce wydają dyrektorzy delegatur, działający z upoważnienia Prezesa. Dlatego też wiedza, gdzie skierować pismo lub wniosek jest niezwykle pomocna oraz pozwala na zdecydowane skrócenie okresu oczekiwania na decyzję.

Szykują się spore zmiany w podatkach dochodowych dla wspólników różnych typów spółek

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 7 października 2010 r. obszerny projekt zmian w PIT i CIT interesujący zwłaszcza wspólników spółek osobowych, jak również kapitałowych. Poniżej omówienie najważniejszych zmian.

Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec organów państwowych

Obowiązek informacyjny przedsiębiorcy zwykle kojarzy się z koniecznością pełnego informowania konsumenta o wszystkich cechach kupowanego towaru. Okazuje się jednak, że obowiązek ten odnosi się także do Prezesa UOKiK oraz rzecznika konsumentów. Na czym on polega?

W jaki sposób określa się rynki właściwe

Prawidłowe określenie rynku właściwego jest kluczowe dla każdego postępowania przed Prezesem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto określenie rynku jest niezwykle pomocne przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w celu analizy konkurencji.

Jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących koncentracji

Przepisy regulujące możliwość koncentracji przedsiębiorców obejmują przede wszystkim obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji oraz współdziałania z Urzędem w tego typu sprawach. Tak jak każdy obowiązek – i ten podlega określonym sankcjom, które mogą być nakładane w drodze decyzji Prezesa UOKiK.

Jak liczyć obrót na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji – cz. 2

W poprzedniej części omówione zostały kwestie różnicy między obrotem światowym, a krajowym, sposobu liczenia obrotu grupy kapitałowej, a także zostało wyjaśnione pojęcie roku obrotowego. Poniżej kolejne wskazówki.

Jak liczyć obroty na potrzeby zgłoszenia zamiaru koncentracji – cz. 1

Ze względu na to, że spod obowiązku zgłoszenia zamiaru koncentracji zwolnione są podmioty, które nie osiągają określonych zysków na terytorium Polski, niezwykle ważna jest wiedza w jaki sposób liczyć obrót i czy wszystkie przychody podlegają zaliczeniu?

Na razie nie będzie nowych zasad opodatkowania samochodów służbowych

Minister Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 7720/10 wyjaśnił 7 października 2010 r., że prace legislacyjne w zakresie zmiany ustawy o PIT odnośnie opodatkowania używania samochodów służbowych do celów prywatnych zostały wstrzymane. Natomiast trwają prace zmierzające do wyłączenia z VAT takiego wykorzystywania samochodów służbowych.

Naruszanie zbiorowych interesów konsumentów – przykłady

Konsumenci są grupą szczególnie chronioną w polskim porządku prawnym. Są uważani za stronę słabszą i niezorientowaną w praktykach handlowych. Właśnie z tego względu naruszanie zbiorowych interesów konsumentów znalazło się w katalogu najbardziej nieuczciwych zachowań konkurentów.

Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę?

Jesteś przedsiębiorcą i wydaje Ci się, że znasz swoje prawa? Sprawdź jakie obowiązki na Tobie ciążą i jakie nakładane są na Ciebie ograniczenia.

Kogo dotyczy obowiązek założenia rachunku bankowego?

Zakładasz działalność gospodarczą? Sprawdź czy spoczywa na Tobie wymóg utworzenia rachunku bankowego. Jakie konto wybrać i po co się je zakłada? Przeczytaj.

REKLAMA