reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak wpisać osobę zagraniczną do rejestru handlowego

Jak wpisać osobę zagraniczną do rejestru handlowego

Nabycie prawa do prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Czech jest równoważne w odniesieniu do osób zagranicznych z koniecznością wpisu do Rejestru handlowego. Co należy zrobić, aby uzyskać wpis?

Zgodnie z Kodeksem handlowym Republiki Czeskiej, osoby zagraniczne, które nabyły prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Republiki Czeskiej, a więc w większości przypadków uzyskały uprawnienie na podstawie ustawy o działalności gospodarczej, podlegają ewidencji w Rejestrze handlowym (RH), za wyjątkiem osób fizycznych z krajów UE, EOG i Konfederacji Szwajcarskiej oraz członków ich rodzin z prawem pobytu w tym kraju, które mogą prowadzić działalność gospodarczą w RCz (podobnie jak osoby czeskie) jedynie na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Polecamy: Jak uzyskać zwrot podatku VAT - firma w Republice Czeskiej

Osoba zagraniczna wnioskująca o dokonanie wpisu do RH musi udokumentować, że najpóźniej w dniu rejestracji nabędzie prawo do wykonywania czynności, która ma być wpisana w RH jako jej przedmiot działalności. W przypadku czynności, które mogą być wykonywane tylko przez osoby fizyczne (załącznik nr 5 do ustawy o działalności gospodarczej), dokonanie wpisu tej czynności jako przedmiotu działalności spółki lub spółdzielni nastąpi, o ile wnioskodawca udokumentuje, że czynność ta będzie wykonywana za pośrednictwem uprawnionych do tego osób wg odrębnych przepisów.

Do wniosku o rejestrację w RH należy załączyć umowę najmu lokalu, w którym ma być siedziba lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce wystarczy oświadczenie właściciela lub administratora nieruchomości, że wyraża zgodę na lokalizację siedziby lub prowadzenie działalności pod danym adresem.

Osoba zagraniczna zobowiązana jest również do podania Sądowi rejestrowemu adresu korespondencyjnego na terytorium RCz lub adresu pełnomocnika (również na terytorium RCz) do korespondencji urzędowej. Do RH wpisywane są podstawowe dane o osobie zagranicznej wnioskującej o dokonanie wpisu oraz o przedsiębiorstwie, które powołuje na terytorium RCz.

W przypadku osób (prawnych i fizycznych) z siedzibą lub miejscem zamieszkania w jednym z krajów członkowskich UE, do RH wpisuje się:

  •  firmę oraz siedzibę zakładanego przedsiębiorstwa lub jego oddziału, jeżeli jest inna niż przedsiębiorstwa macierzystego, numer identyfikacyjny;
  •  przedmiot działalności przedsiębiorstwa lub jego zakładu;
  •  nazwę oraz nr rejestru, w którym osoba zagraniczna jest zarejestrowana;
  •  firmę oraz formę prawną osoby zagranicznej;
  •  dane nt. organu statutowego lub jej członków w zakresie określonym w przepisach prawnych;
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wpisać osobę zagraniczną do rejestru handlowego
Jak wpisać osobę zagraniczną do rejestru handlowego

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama