reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak stworzyć misję firmy?

Jak stworzyć misję firmy?

Kreowanie misji firmy jest procesem składowym szeroko ujętego budowania wizerunku przedsiębiorstwa. Tworząc ją należy uwzględniać określone zasady.

Podczas tworzenia misji firmy należy przede wszystkim uwzględnić charakter jej działalności oraz przewidzieć potrzeby jakie stawia w związku z działalnością obrany cel gospodarczy.

Misja stanowi swoiste połączenie odpowiedzi na pytania stawiane przez klientów, partnerów obrotu gospodarczego oraz pracowników. Podczas procesu jej kreowania nie można pominąć istotnych jej cech, do których należy odpowiednio zapadające w pamięć brzmienie, możliwość swobodnego zrozumienia, szeroki zakres przekazywanego komunikatu pod względem treści, wskazywanie ogólnie pojętego celu, oznaczanie drogi do osiągnięcia tak oznaczonego celu, udzielanie odpowiedzi na ogólne pytania o charakterze rynkowym, konkretność przekazu, stanowczość komunikatu oraz formułowanie sensu istnienia firmy.

Tworząc misję firmy należy także określić, czym ona dokładnie jest. Oznacza ona przecież nie slogan reklamowy, ani hasło działania, a raczej zasadę działalności gospodarczej.

Podmiotem uprawnionym do budowania misji może być zarówno organ kierowniczy jak też specjaliści. Dobrym przykładem jest brak ingerencji w proces kreowania pracowników i klientów przedsiębiorstwa z uwagi na zależne od nich jej brzmienie i kształt.

Polecamy: Czym jest wizja firmy?

Misja firmy powstaje w oparciu o trzy płaszczyzny:

- zewnętrzne otoczenie rynkowe w ramach którego przedsiębiorstwo dokonuje działań – wymusza na podmiotach odpowiedzialnych za proces twórczy uwzględnienie podstawowych jego uwarunkowań;
- wewnętrzne zaplecze kadrowe – nadające budowaniu misji przedsiębiorstwa odpowiednią charakterystykę o cechach wewnątrzfirmowych;
- zasady dotyczące sposobu i formy prawnej prowadzonej działalności.

Nie można pominąć podczas analizowanie tego procesu również faktu wpływu takich na niego takich elementów jak:
- specyficzne dla danego ośrodka działania czynniki zewnętrzne;
- niemożliwe do przewidzenia zdarzenia np. śmierć lub rozwiązanie podmiotu kierującego;
- sytuacja geopolityczna oraz społeczno-ekonomiczna.

Polecamy: serwis Mała firma

Proces budowania misji firmy powinien składać się z etapów takich jak określenie wizji firmy, czyli jej obrazu w przyszłości w formie konkretnej lub ogólnej, a także oznaczenie planu prowadzenia działalności oraz celów, zarówno o charakterze materialnym jak i niematerialnym, do których przedsiębiorstwo dąży, oraz badanie i ustosunkowanie się do funkcjonującej na rynku konkurencji oraz przewagi firmy nad pozostałymi świadczącymi analogiczne usługi lub sprzedającymi podobne produkty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama