REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Prawidłowo skonstruowana wizja firmy powinna charakteryzować się dwoma cechami.
Prawidłowo skonstruowana wizja firmy powinna charakteryzować się dwoma cechami.

REKLAMA

REKLAMA

Każda występują w obrocie firma posiada wyobrażenie o jej funkcjonowaniu w bliższej i dalszej przyszłości. Obraz ten określany jest mianem wizji firmy.

Wizja może występować w dwojakim ujęciu. Po pierwsze jako kierunkowa wizja firmy, czyli pewien obraz o charakterze ogólnym, nieszczegółowym. Drugim rodzajem jest obraz konkretny nazywany wizją całościową.

REKLAMA

Poprzez swoje istnienie wizja wpływa nie tylko na model zachowań prezentowany przez organy kierownicze danego przedsiębiorstwa, ale także na sposób w jaki podejmowane są decyzje, zasady dobierania kadry, reguły dotyczące komunikowania się między pracownikami, motywowanie pracowników, a pośrednio nawet na wysokość ich wynagrodzenia.

Polecamy: serwis ABC umów

Prawidłowo skonstruowana wizja firmy powinna charakteryzować się dwoma cechami:

- zakreślać możliwe do osiągnięcia cele i kierunki w jakich podejmowane musza być działania do ich uzyskania;
- oddziaływać na emocje, pobudzać, inicjować kreatywne procesy myślowe i motywować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawiane przez wizje firmy cele mogą dotyczyć różnych płaszczyzn, ale jednocześnie powinny skupiać się na określonego rodzaju filarach prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności.

Wyróżnia się trzy podstawowe grupy takich celów:

cele produkcyjne – odnoszą się przede wszystkim do zakresu produkcji oraz sprzedaży wprowadzonych na rynek rzeczy materialnych lub niematerialny oraz świadczonych usług;

cele gospodarcze – określają relacje miedzy kosztami kreowanymi przez cele produkcyjne, a sprzedażą dóbr i usług, stanowiąc różnicę między zyskami a kosztami;

cele kadrowe – postrzegane w płaszczyźnie zatrudnienia pracowników i polityki firmy w stosunku do nich – wyznaczają niezbędny poziom zaspokojenia potrzeb materialnych i duchowych pracowników oraz wymogi dotyczące wdrażanego stopnia motywowania.

Polecamy: serwis Zakladam firmę

REKLAMA

Budowanie celów w ramach wizji firmy wymaga respektowania zasad ich kreowania:
- cele muszą być realne do osiągnięcia;
- cele muszą być zhierarchizowane;
- cele nie mogą być wewnętrznie lub zewnętrznie sprzeczne, rozłączne lub obojętne.
- sposób sformułowania celów nie może powodować, iż staną się nieczytelne dla przeciętnego odbiorcy;
- cele przedsiębiorstwa powinny odpowiadać zasadom współpracy z zatrudnionymi w firmie osobami.

Metodą budowania celów firmy w ramach jej wizji jest metoda SMART, która mówi, że powinny być one konkretne (specific), wymierne (measurable), osiągalne (achievable), odpowiednie (relevant) oraz terminowe (timed).

Zastosowanie wskazanej metody odpowiada jednocześnie wymogom konstruowania celów według wskazanych pięciu zasad. Rezultatem przeprowadzenia działania na tym polegającego jest wykreowanie prawidłowej wizji firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA