| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Będą środki na dotacje w 2011 roku

Będą środki na dotacje w 2011 roku

Województwa osiągnęły poziom wydatków pozwalający uniknąć utraty środków w 2011 roku - wynika z rocznego spotkania Komisji Europejskiej z przedstawicielami Instytucji Zarządzających Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO). Uczestnicy spotkali się w Warszawie w dniu 26 października.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z najnowszymi danymi na temat poziomu wdrażania RPO. Według stanu na 17 października 2010 r. zakontraktowano niemal 58 proc. alokacji. Beneficjenci otrzymali środki w wysokości 20,4 proc. dostępnych funduszy a 10 regionów zawnioskowało do Komisji Europejskiej o refundację wydatków przekraczającą już 20 proc. Oznacza to spełnienie warunku dopuszczającego do podziału środków z krajowej rezerwy wykonania.

– Wciąż liczę na to, że wszystkim województwom uda się przekroczyć ten próg – zaznaczył wiceminister Krzysztof Hetman. Prawie 8 proc. zakontraktowanych funduszy zostało przeznaczonych na inicjatywy JESSICA i JEREMIE - To cieszy, ponieważ pieniądze unijne w formie pożyczek i poręczeń będą pracowały w województwach jeszcze przez długie lata – podkreślił.

- Komisja dobrze ocenia postępy we wdrażaniu programów regionalnych. W najbliższym czasie chcielibyśmy skupić się na jakościowej analizie ich efektów – poinformował przedstawiciel Komisji Europejskiej Pascal Boijmans.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

- Priorytetem dla nas są również te obszary wsparcia, w których kontraktacja przebiega wolniej. Pamiętajmy jednak, że projekty z zakresu społeczeństwa informacyjnego czy energetyki są skomplikowane i wymagają więcej czasu na przygotowanie – powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman.

Obecnie wszystkie regiony przygotowują się do zmiany zapisów programów, w związku z koniecznością zagospodarowania dodatkowych funduszy z krajowej rezerwy wykonania oraz dostosowania technicznego, jak również możliwymi przesunięciami środków w ramach poszczególnych RPO.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Instytucji Koordynującej RPO i NSRO, jak również Departamentu Instytucji Certyfikującej.

Źródło: MRiR

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »