REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są typy oprogramowania?

Kamil Rogala
Jakie są typy oprogramowania?
Jakie są typy oprogramowania?

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejszy świat przemysłu i usług ukierunkowany jest na konsumenta wykorzystując przy tym innowacyjne technologie. Klienci wszelkich branży przywykli do obsługi na najwyższym poziomie oraz do indywidualnie konstruowanych ofert produktów i usług. Aby móc w pełni zaspokoić te potrzeby, należy dokładniej poznać wymagania użytkowników i reagować na nie szybciej, niż dotychczas. Organizacja pracy i czasu w przypadku dużych firm to sprawa kluczowa. Stale rosnąca konkurencja sprawia, że także utrzymanie dotychczasowych klientów staje się dużym wyzwaniem dla wszystkich przedsiębiorstw. Bardzo często w pośpiechu podczas wybierania oprogramowania zapominamy o prostej rzeczy - wymogi licencyjne.

Oprogramowanie dla firmy

REKLAMA

Ze względu na wspomnianą wcześniej pogoń za czasem oraz wyścig z konkurencją, jak nigdy dotąd zmuszone są do ustawicznego poszukiwania nowych sposobów na pozyskanie, a co ważne utrzymanie istniejącego klienta. W związku z tym niezbędne są dobrze dopasowane narzędzia informatyczne i najnowsze technologie, między innymi oprogramowanie zarządzające czasem oraz przepływem informacji w firmie.

REKLAMA

Najpopularniejszy kanał dystrybucji oprogramowania, jakim jest Internet, jest praktycznie zasypany najróżniejszymi programami. Przy tej ilości programów nie trudno zagubić się w takich pojęciach jak: demo, trial, shareware, freeware etc. A przecież to te pojęcia regulują prawo korzystania z programów, pobierania ich ze stron producentów i innych portali. Dlatego też zanim zakupimy lub ściągniemy jakikolwiek program z sieci, warto wcześniej dowiedzieć się o możliwość sprawdzenia wersji testowej. Na początku warto zapoznać się i zrozumieć poszczególne licencje na program, by móc w pełni legalnie i bez zbędnych niespodzianek z niego korzystać.

Zobacz również: Jak powinien wyglądać dobry newsletter?

Demo

Demo, lub wersja demonstracyjna, zazwyczaj dotyczy komercyjnego programu. Zazwyczaj wersja demonstracyjna charakteryzuje się ograniczoną funkcjonalnością w stosunku do pełnej wersji programu. Może to być ograniczenie lub wyłączenie większości funkcji oprogramowania. Bywa jednak, iż stanowi pełną wersję programu o ograniczonej czasowo możliwości korzystania z niego.

Trial

Wersja trial, zwana także wersją próbną, to licencjonowana w pełni funkcjonalna wersja oprogramowania nakładająca ograniczenia czasowe na pracę programu. Zazwyczaj jest to okres od 7 do nawet 90 dni. Bywa również, że producent wprowadza ilościową, w odniesieniu do liczby uruchomień, blokadę programu. Tak czy inaczej, wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia nie wpływa na jego funkcjonalność. Programy na licencji trialowej pozwalają użytkownikowi możliwość poznania i sprawdzenia wszystkich funkcji oprogramowania, jednak po wykorzystaniu limitu czasu lub ilości uruchomień program przestaje działać i należy go odinstalować. Jednak jeśli użytkownik chce nadal korzystać z oprogramowania, musi wówczas wykupić licencję na program.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Organizery i kalendarze - recepta na słabą pamięć?

Shareware

Shareware to rodzaj licencji na program, który jest rozpowszechniany bez opłat. Mimo to, na program nałożone są pewne ograniczenia lub do jego użytkowania wymagane jest wniesienie niewielkich opłat. Zazwyczaj po okresie próbnym, w przypadku wersji trial, lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego. Oprogramowanie typu shareware z założenia jest rozpowszechniane w celu zapoznania się użytkownika z programem. Po zapoznaniu się z programem, użytkownik decyduje czy warto nabyć pełna legalną wersję.

Freeware

Freeware, jak już wiemy to tak zwane darmowe oprogramowanie. Licencja tego typu pozwala na nieodpłatne rozprowadzanie aplikacji bez ujawniania kodu źródłowego. W związku z tym jakiekolwiek modyfikacje programu na potrzeby własne są niemożliwe. Programy na licencji freeware można jednak nieodpłatnie wykorzystywać na potrzeby własne, jednak czerpanie korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie jest zabronione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA