REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są typy oprogramowania?

Kamil Rogala
Jakie są typy oprogramowania?
Jakie są typy oprogramowania?

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejszy świat przemysłu i usług ukierunkowany jest na konsumenta wykorzystując przy tym innowacyjne technologie. Klienci wszelkich branży przywykli do obsługi na najwyższym poziomie oraz do indywidualnie konstruowanych ofert produktów i usług. Aby móc w pełni zaspokoić te potrzeby, należy dokładniej poznać wymagania użytkowników i reagować na nie szybciej, niż dotychczas. Organizacja pracy i czasu w przypadku dużych firm to sprawa kluczowa. Stale rosnąca konkurencja sprawia, że także utrzymanie dotychczasowych klientów staje się dużym wyzwaniem dla wszystkich przedsiębiorstw. Bardzo często w pośpiechu podczas wybierania oprogramowania zapominamy o prostej rzeczy - wymogi licencyjne.

Oprogramowanie dla firmy

REKLAMA

Ze względu na wspomnianą wcześniej pogoń za czasem oraz wyścig z konkurencją, jak nigdy dotąd zmuszone są do ustawicznego poszukiwania nowych sposobów na pozyskanie, a co ważne utrzymanie istniejącego klienta. W związku z tym niezbędne są dobrze dopasowane narzędzia informatyczne i najnowsze technologie, między innymi oprogramowanie zarządzające czasem oraz przepływem informacji w firmie.

REKLAMA

Najpopularniejszy kanał dystrybucji oprogramowania, jakim jest Internet, jest praktycznie zasypany najróżniejszymi programami. Przy tej ilości programów nie trudno zagubić się w takich pojęciach jak: demo, trial, shareware, freeware etc. A przecież to te pojęcia regulują prawo korzystania z programów, pobierania ich ze stron producentów i innych portali. Dlatego też zanim zakupimy lub ściągniemy jakikolwiek program z sieci, warto wcześniej dowiedzieć się o możliwość sprawdzenia wersji testowej. Na początku warto zapoznać się i zrozumieć poszczególne licencje na program, by móc w pełni legalnie i bez zbędnych niespodzianek z niego korzystać.

Zobacz również: Jak powinien wyglądać dobry newsletter?

Demo

Demo, lub wersja demonstracyjna, zazwyczaj dotyczy komercyjnego programu. Zazwyczaj wersja demonstracyjna charakteryzuje się ograniczoną funkcjonalnością w stosunku do pełnej wersji programu. Może to być ograniczenie lub wyłączenie większości funkcji oprogramowania. Bywa jednak, iż stanowi pełną wersję programu o ograniczonej czasowo możliwości korzystania z niego.

Trial

Wersja trial, zwana także wersją próbną, to licencjonowana w pełni funkcjonalna wersja oprogramowania nakładająca ograniczenia czasowe na pracę programu. Zazwyczaj jest to okres od 7 do nawet 90 dni. Bywa również, że producent wprowadza ilościową, w odniesieniu do liczby uruchomień, blokadę programu. Tak czy inaczej, wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia nie wpływa na jego funkcjonalność. Programy na licencji trialowej pozwalają użytkownikowi możliwość poznania i sprawdzenia wszystkich funkcji oprogramowania, jednak po wykorzystaniu limitu czasu lub ilości uruchomień program przestaje działać i należy go odinstalować. Jednak jeśli użytkownik chce nadal korzystać z oprogramowania, musi wówczas wykupić licencję na program.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Organizery i kalendarze - recepta na słabą pamięć?

Shareware

Shareware to rodzaj licencji na program, który jest rozpowszechniany bez opłat. Mimo to, na program nałożone są pewne ograniczenia lub do jego użytkowania wymagane jest wniesienie niewielkich opłat. Zazwyczaj po okresie próbnym, w przypadku wersji trial, lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego. Oprogramowanie typu shareware z założenia jest rozpowszechniane w celu zapoznania się użytkownika z programem. Po zapoznaniu się z programem, użytkownik decyduje czy warto nabyć pełna legalną wersję.

Freeware

Freeware, jak już wiemy to tak zwane darmowe oprogramowanie. Licencja tego typu pozwala na nieodpłatne rozprowadzanie aplikacji bez ujawniania kodu źródłowego. W związku z tym jakiekolwiek modyfikacje programu na potrzeby własne są niemożliwe. Programy na licencji freeware można jednak nieodpłatnie wykorzystywać na potrzeby własne, jednak czerpanie korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie jest zabronione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA