REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy rekord powodem do optymizmu?

W poniedziałek bykom udało się zająć nowe, rekordowe pozycje. Jednak to, czy zdołają utrzymać hossę, nie jest przesądzone. Wczoraj wieczorem gracze na zwyżkę nieznacznie ustąpili niedźwiedziom.

Firmy dostaną zwrot VAT w 30 zamiast 60 dni

Skrócenie terminu zwrotu podatku VAT do 30 zamiast 60 dni to jeden z zapowiadanych przez Ministerstwo Gospodarki pomysłów na redukcję obowiązków informacyjnych. Krótszy okres oczekiwania na zwrot może przyczynić się do poprawy płynność i obniżenia kosztów podatkowych w wielu polskich przedsiębiorstwach.

Ponad 700 milionów na wsparcie Kapitału Ludzkiego

Projekty dotyczące osób szczególnie zagrożonych bezrobociem będą miały priorytet w 2011 r. na dofinansowanie z unijnego programu Kapitał Ludzki - poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Ministerstwo Gospodarki: szybszy zwrot nadpłaconego VAT

Szybszy zwrot nadpłaconego VAT i ułatwienia dla firm w rozliczeniu się z fiskusem to propozycje Ministerstwa Gospodarki, które mają pomóc rodzimym przedsiębiorstwom konkurować na międzynarodowych rynkach - poinformowało biuro prasowe MG.

REKLAMA

Realizacja poniedziałkowych zysków

W poniedziałek kurs eurodolara osiągnął największą wartość od 8 listopada 2010 roku, zdobywając poziom 1,4035. Mimo to nie udało mu się wytrwać do końca dnia powyżej wartości 1,4000. Rynek uległ chęci realizacji zysków.

Realizacja poniedziałkowych zysków

W poniedziałek kurs eurodolara osiągnął największą wartość od 8 listopada 2010 roku, zdobywając poziom 1,4035. Mimo to nie udało mu się wytrwać do końca dnia powyżej wartości 1,4000. Rynek uległ chęci realizacji zysków.

Decyzja o wyborze zwolnienia podmiotowego - porada

Opracowanie w sposób praktyczny przedstawia podstawowe zagadnienia związane z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Poradnik jest wprowadzeniem w podstawowe definicje i pojęcia podatku VAT - co ułatwia posługiwanie się ustawą i innymi aktami prawnymi dotyczącymi tego podatku, stanowi także uzupełnienie części praktycznej opracowania. Tekst podzielony został na dwie zasadnicze części. Osobno zostały przedstawione zagadnienia dotyczące rozliczania podatku VAT w obrocie krajowym, a osobno problemy dotykające podatników dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych.  Zagadnienia zostały przestawione także w formie praktycznych przykładów.

Więcej pracodawców planuje zatrudniać niż zwalniać

Wyniki opublikowanego we wtorek Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazują na przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia w II kwartale 2011 roku.

REKLAMA

Rozpoczęcie dałalności a zakres opodatkowania

Zakres opodatkowania w każdym z podatków wyznaczają dwie granice. Teoria prawa podatkowego mówi o zakresie przedmiotowym i zakresie podmiotowym opodatkowania.

Pomoc dla przedsiębiorców w składaniu wniosków o fundusze unijne

Przedsiębiorcy z Podkarpacia mogą w ośmiu punktach Krajowego Systemu Usług uzyskać pomoc w weryfikacji wniosków składanych w ramach, ogłoszonego w poniedziałek, naboru z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Usługi portowe: VAT bez wad

Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie szybszego zwrotu nadpłaconego podatku VAT i ułatwienia w rozliczeniu się z fiskusem w polskich portach. Krajowe firmy mają dzięki temu stać się bardziej konkurencyjne na międzynarodowych rynkach.

Ile firm należy do kobiet?

Co trzecia firma w kraju należy do kobiety. Polki prowadzące własny biznes to osoby wykształcone i poświęcające pracy więcej czasu niż osoba na etacie.

Pracodawca wysyła pracownika za granicę

Co musi zawierać umowa o pracę z pracownikami wysyłanymi za granicę? Treść umowy o pracę zawieranej z pracownikiem polskiego pracodawcy, w tym również delegowanym do pracy za granicę, reguluje art. 29 § 1 k.p.

Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca

Pracodawca musi pamiętać, aby w umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym na niepełny etat ustalić, przekroczenie której godziny pracy będzie zobowiązywało do wypłaty dodatku za pracę ponadwymiarową.

Kobiety dobrze zarządzają finansami w biznesie

Etyka, dobra organizacja pracy i motywowanie zespołu - to według firmy doradczej Deloitte cechy kobiet zarządzających finansami w biznesie. Mężczyzn charakteryzuje głównie umiejętność podejmowania odważnych decyzji. Oba style zarządzania dają porównywalne efekty.

Złamanie istotnego poziomu 1,4000 przez EUR/USD

Przebieg dzisiejszej sesji na rynku walutowym przyniósł złamanie istotnego oporu na poziomie 1,4000 przez eurodolara. Naruszenie tej  psychologicznej bariery miało miejsce już w piątek, gdy na rynek napłynęły dane z amerykańskiego rynku pracy, jednak jej bardziej zdecydowane przełamanie przez kurs EUR/USD nastąpiło dopiero dzisiaj.

Rynek pracy w Polsce w lutym 2011

Pod koniec lutego 13,2% Polaków, dokładnie tyle samo co rok temu, figurowało w statystykach jako bezrobotni. W zeszłym miesiącu bezrobocie rejestrowane zwiększyło się o 0,2 punku procentowego. W 15 województwach wzrosła stopa bezrobocia. Najsilniejszy wzrost odnotowano w warmińsko-mazurskim, najsłabszy – w lubuskim.

Rynek pracy w Polsce w lutym 2011

Pod koniec lutego 13,2% Polaków, dokładnie tyle samo co rok temu, figurowało w statystykach jako bezrobotni. W zeszłym miesiącu bezrobocie rejestrowane zwiększyło się o 0,2 punku procentowego. W 15 województwach wzrosła stopa bezrobocia. Najsilniejszy wzrost odnotowano w warmińsko-mazurskim, najsłabszy – w lubuskim.

Jakie dokumenty są również uznawane za faktury?

Istnieje szereg dokumentów nie będących fakturami, jednak w świetle prawa traktowane są jako faktury. Lista tych dokumentów oraz dane jakie muszą zawierać aby mogły być traktowane jako faktury zawiera Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację - porada

Przepisy prawa zezwalają fundacjom na prowadzenie działalności gospodarczej, ale jedynie w zakresie i na zasadach określonych w statucie. Jeżeli statut nie przewiduje takiej możliwość, podjęcie działalności nie jest możliwe. Ekspert radzi co zrobić, aby fundacja mogła rozpocząć działalność.

VAT w firmie transportowej - porada

Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od tej ogólnej zasady ustawodawca przewidział wiele wyjątków. Taki wyjątek został określony m.in. dla usług transportowych i spedycyjnych.

Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Decydując o miejscu prowadzenia działalności, warto zwrócić uwagę na aspekty podatkowe. Od tego, gdzie działa firma – w wynajętym lokalu, czy własnym domu przedsiębiorcy – zależy bowiem m.in. jakie wydatki może on zaliczyć do kosztów, które obniżają dochód do opodatkowania.

W którym banku opłaca się wziąć kredyt z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”?

Zdaniem ekspertów finansowych kredyt „Rodzina na Swoim” najbardziej opłaca się zaciągnąć w BNP Paribas Fortis, DB PBC, Citi Handlowym, PKO BP i Banku Pocztowym. Czy warto skorzystać z ofert jednej z powyższych instytucji? Za kilka tygodni nie będzie już możliwości uzyskania pożyczki na mieszkanie na starych zasadach.

Zmienne nastroje na rynku finansowym

Na podstawie ostatnich trzech sesji z minionego tygodnia można wysnuć wnioski co do kondycji polskiego rynku. Jeszcze kilka dni temu nad WIG20 wisiała groźba większego odreagowania i przekroczenia 2600 punktów. W piątek, po przełamaniu bariery na wysokości 2800 punktów, inwestorzy zamarzyli o pobiciu nowych rekordów.

Co to takiego planowanie? - porada

Planowanie jest uniwersalnym procesem, stosowanym przez wszystkie firmy, odbywającym się w kontekście określonego otoczenia. Programowanie działalności przedsiębiorstwa to umiejętność równoległego poruszania się w dwóch czasach: teraźniejszym i przyszłym.

Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Dlaczego w zeszłym tygodniu nasza waluta poniosła straty w stosunku do euro, mimo że początek dobrze rokował dla notowań złotego? Po pięciu dniach jego kurs spadł o blisko 1,3 proc., a wspólna waluta znajdowała się w rejonie poziomu 4,0000. Jak podkreślają eksperci, nadal pozostaje on istotnym oporem, hamującym zniżkę złotego wobec euro.

Jak rozliczyć mieszkanie podczas sprzedaży?

Dzięki odpowiedniej strategii sprzedaży w naszych portfelach może pozostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które musielibyśmy przeznaczyć na podatek. Eksperci od nieruchomości przestrzegają przed transakcjami gotówkowymi. Można na nich wiele stracić, a w skrajnych przypadkach trafić na policję w charakterze świadka. Jak kupić mieszkanie, aby zaoszczędzić i uniknąć ryzyka?

Pracownicy nie korzystaja z urlopu na żądanie

W 2010 roku z urlopu na żądanie nie skorzystało w ogóle aż 63 proc. pracowników, mimo że obecnie polski pracownik może wykorzystać cztery dni urlopu na żądanie w ciągu roku.

Kurs EUR/USD w konsolidacji wokół 1,40

Słowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego, chociaż zostały wypowiedziane w czwartek, nadal pozostają żywe, sądząc po kursie euro, który nie opuszcza rekordowych poziomów. Tego stanu rzeczy nie zmieniły nawet decyzje agencji Fitch i Moody’s. Ta pierwsza obniżka w piątek rating dla Hiszpanii, a w dniu dzisiejszym Moody’s obniżył rating dla Grecji z B1 do BA1.

Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

Sytuacja geopolityczna w Afryce Południowej jest coraz mniej stabilna, co winduje ceny ropy. Eksperci podkreślają, że w efekcie rośnie ryzyko wystąpienia negatywnego szoku podażowego w światowej gospodarce. Czy stanowi to zagrożenie dla globalnego ożywienia?

Energia dla firm będzie tańsza?

4 marca 2011 r. Sejm przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej. Nowe regulacje mają na celu obniżenie cen energii dla odbiorców końcowych, w tym polskich przedsiębiorstw. Ustawa wprowadza m.in. system białych certyfikatów.

Zawieszenie działalności a termin składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania

Zawiesiłem indywidualną działalność gospodarczą na okres od 1 lipca 2010 r. do 31 marca 2011 r. Przed zawieszeniem podatek dochodowy z działalności gospodarczej opłacałem według skali podatkowej, prowadząc p.k.p.r. Czy podejmując działalność gospodarczą po okresie zawieszenia, mogę w marcu 2011 r. zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Baterie i akumulatory - roczne sprawozdania

Do 15 marca 2011 r. producent lub importer baterii powinien przedstawić marszałkowi województwa sprawozdanie o rodzaju, ilości i masie wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów w 2010 roku. Do tego samego dnia należy także złożyć sprawozdanie informujące o osiągniętych poziomach zbierania wraz z wykazem punktów, w których wprowadzający prowadzi zbiórkę zużytych baterii lub akumulatorów.

GIODO. Od dziś kary za nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych

Większe kary za nieprawne przetwarzanie danych osobowych i lekceważenie zleceń GIODO wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1497). Wchodzi ona w życie 7 marca.

Dolar wbrew analizom fundamentalnym?

Ben Bernanke uparcie utrzymuje, że ryzyko nadmiernej inflacji nie istnieje, a ingerowanie w gospodarkę jest zbędne. Nie przekonuje to jednak inwestorów. Po dzisiejszym dniu na giełdzie warto zadać sobie pytanie o to, jaka publikacja danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych byłaby w stanie ukształtować dyskusję na temat polityki FED.

Słomiany zapał graczy na zwyżkę

Pierwsze godziny handlu na europejskich parkietach należały do byków. Jednak po południu na większości giełd inicjatywę przejęły niedźwiedzie. Warszawskiej GPW udało się zakończyć dzień nad kreską.

Jak kształtował się Indeks Dostępności Kredytowej?

W styczniu obniżyła się średnia wartość pensji, co automatycznie spowodowało spadek Indeksu Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. Eksperci finansowi podkreślają jednak, że mimo to w ujęciu rocznym w pierwszym miesiącu 2011 roku nastąpił największy w historii wzrost barometru, który wyniósł 10,65 proc. Czy wpłynęło to na wysokość marży dla kredytów hipotecznych?

Jak kształtują się ceny złota w porównaniu z rokiem 1980?

Złoto zaliczane jest do grupy najbardziej prominentnych aktywów. Eksperci podkreślają, że pozwala gromadzić i pomnażać posiadane środki, jak również umożliwia transfer bogactwa. Dlaczego jednak George Soros, Warren Buffett i Bill Gates zainwestowali w inny metal szlachetny, jakim jest srebro?

Sejm za systemem białych certyfikatów dla firm

Sejm uchwalił w piątek ustawę o efektywności energetycznej. Zakłada ona, że firmy będą miały obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów.

Mniej obowiązków rachunkowych przy zawieszeniu działalności

W piątkowym głosowaniu Sejm znowelizował ustawę o rachunkowości. Ogranicza ona obowiązki tych przedsiębiorców, którzy chcą zawiesić działalność gospodarczą.

Co składa się na koszty kredytu hipotecznego i koszty transakcji?

Jeżeli bank uznał, że stać Ciebie na zakup własnego mieszkania, powinieneś przygotować się na rozmaite wydatki, związane nie tylko z kosztem kredytu. Eksperci zwracają uwagę na to, że będziesz musiał ponieść również koszty transakcji. Dowiedz się, w co tak naprawdę trzeba zainwestować.

Na stacjach benzyna droga, a piwa brak

Pijani kierowcy to przeszłość - zapowiadają senatorowie. Projekt nowelizacji zakazującej sprzedaż piwa i innych rodzajów alkoholu na stacjach benzynowych przygotowała grupa kilkunastu polityków. Wyprzedzić może ich jednak sama gospodarka. Eksperci zapowiadają gwałtowny wzrost cen paliwa jeszcze w tym tygodniu.

Jak komunikuje się lider?

Gdy firma nie komunikuje, stwarza pustkę informacyjną, którą często wypełniają opinie i spekulacje osób trzecich. Chcąc ograniczyć ryzyko kreowania przez innych nierzetelnych informacji o danej marce, firmy coraz częściej podejmują dialog z otoczeniem. Osiągnięcie pozycji lidera jest możliwe dzięki równoległej i długofalowej komunikacji opartej nie tylko na pełnieniu roli informatora, ale przede wszystkim doradcy i edukatora.

Jak wybrać szkołę doskonalenia techniki jazdy?

Od 2-3 lat wybór szkoły doskonalenia techniki jazdy może być nie małym problemem dla managera floty. W końcu z trudem wywalczony na ten cel budżet trzeba nie tylko rozsądnie zagospodarować, ale co najważniejsze wykazać, że takie szkolenie rzeczywiście przynosi znaczące ograniczenia kosztów związanych z użytkowaniem samochodów firmowych.

WIG20 odrabia straty

W czwartek już drugi dzień z rzędu indeks 20 największych spółek na warszawskiej giełdzie szedł w górę. Łącznie zarobił 2,6 proc., a od dołka z 17 lutego – 4,6 proc. Tym bardziej jest to godne uwagi, że w tym samym czasie najważniejsze amerykańskie i niemieckie indeksy spadały w dół. Od 18 lutego S&P500 stracił 1 proc., a DAX – prawie 3 proc.

Ubezpieczenie zbiorowe w kontekście zamówień publicznych - porada


Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych oraz Komisji Europejskiej zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego mimo tego, że składki są opłacane z wynagrodzeń pracowników. Wynika to bezpośrednio z obowiązku stosowania dyrektyw unijnych przy zawieraniu umów grupowego ubezpieczenia pracowników.

Czy dolar wykorzysta dane Departamentu Pracy do odreagowania?

Wczoraj prezes ECB zachwiał w posadach oczekiwaniami rynku odnośnie wysokości stóp procentowych w Eurolandzie. Już wkrótce może okazać się, że nadzieje, które rozbudził, nijak mają się do rzeczywistości. Dzisiaj jednak oczy inwestorów zwrócą się w inną stronę: comiesięcznych danych, które o godz. 14.30 opublikuje Departament Pracy USA.

Czy dolar wykorzysta dane Departamentu Pracy do odreagowania?

Wczoraj prezes ECB zachwiał w posadach oczekiwaniami rynku odnośnie wysokości stóp procentowych w Eurolandzie. Już wkrótce może okazać się, że nadzieje, które rozbudził, nijak mają się do rzeczywistości. Dzisiaj jednak oczy inwestorów zwrócą się w inną stronę: comiesięcznych danych, które o godz. 14.30 opublikuje Departament Pracy USA.

Full-duplex w sieciach radiowych – recepta na większe transfery?

Naukowcy ze Stanford University opracowali nową technologię. Dzięki niej, przepustowość sieci radiowych, w tym sieci komórkowych i Wi-Fi, zwiększy się dwukrotnie. Jakie to ma znaczenie w przypadku firm i czy to coś pomoże?

Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

Zdaniem analityków, producenci mikroprocesorów dysponują obecnie zapasami gotowych układów na poziomie najwyższym od ponad 30 miesięcy. Warto zauważyć, że ostatnie poważne załamanie sprzedaży w tym segmencie nastąpiło właśnie ponad 2,5 roku temu. Załamaniu towarzyszył między innymi spadek hurtowych cen mikroprocesorów. Czy tak będzie i tym razem?

REKLAMA