reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Jakie są zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych w postępowaniu?

Jakie są zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych w postępowaniu?

Czy zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentu poświadczającego posiadanie przez osobę fizyczną, która będzie uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, uprawnień budowlanych czy zaświadczenia z izby inżynierów budownictwa? Ekspert odpowiada.

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający ma prawo żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania - art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759, dalej p.z.p.).

Oświadczenia lub dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu, przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, zamawiający wskazuje w ogłoszeniu o zamówieniu, lub zaproszeniu do składania ofert.

Polecamy: Czy możliwa jest cesja wierzytelności w zamówieniach publicznych?

Warunki udziału w postępowaniu służą zamawiającemu do ograniczenia kręgu potencjalnych wykonawców do takich, którzy dają rękojmie należytego wykonania zamówienia publicznego. A zatem do takich, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego określone w art. 22 ust. 1 p.z.p. i co do których nie zachodzą podstawy wykluczenia z powodu niespełniania warunków, o których mowa w art. 24 ust. 1 p.z.p.

W rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów określono, że w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia zamawiający - w postępowaniach o udzielenie zamówienia, których wartość przekracza progi unijne - ma obowiązek żądać od wykonawców dokumentów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia.

Natomiast w postępowaniach o udzielenie zamówienia, których wartość jest mniejsza niż progi unijne, takowych dokumentów może żądać. Co do zasady mają one potwierdzić istnienie lub brak podstaw do wykluczenia wykonawców z postępowania.

Polecamy: Czy zamawiający może żądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami?

Nie można żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentu poświadczającego posiadanie przez osobę fizyczną, która będzie uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, uprawnień budowlanych czy zaświadczenia z izby inżynierów budownictwa.

Aby zweryfikować, czy wykonawca spełnia warunek dysponowania osobami, które posiadają odpowiednie uprawnienia, jeśli przepisy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień, zamawiający może żądać jedynie oświadczenia wykonawcy w tym zakresie (§ 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów).

Podstawa prawna :
- art. 22, art.24, art.25 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817).


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych w postępowaniu?
Jakie są zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych w postępowaniu?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama