Czy zamawiający może żądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa prawo zamówień publicznych definiuje pojecie wykonawcy, którym mogą być osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego.
REKLAMA
W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą potwierdzeniem stawianego warunku będzie przedłożenie zaświadczenia z właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego określającego zobowiązania osoby fizycznej.
Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?
REKLAMA
Zgodnie z Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane w wymienionych dokumentach znajduje się również aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.
W zależności od wartości zamówienia zamawiający żąda lub może żądać powyższego zaświadczenia. Zaświadczenie to kwalifikuje wykonawcę w zakresie wykluczenia z postępowania w kontekście art.24 ust.1 pkt.3 Pzp.
Polecamy: Jak wykonawca zamówienia może uniknąć straty w skutek podwyżki VAT?
Identyfikacja podatkowa następuje na podstawie nadanego numeru identyfikacyjnego (NIP), który określa osobę lub podmiot w jako podatnika. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą podmiot przez nich utworzony nie uzyskuje nowego dodatkowego numeru identyfikacji podatkowej, w tym przypadku będzie nim numer przypisany osobie fizycznej prowadzącej działalność.
Tym samym wydane zaświadczenie będzie odnosiło się do konkretnego podatnika – osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.
Podstawa prawna :
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.