reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wzrost presji inflacyjnej w strefie euro

Wzrost presji inflacyjnej w strefie euro

Przyśpieszenie gospodarcze w strefie euro natrafiło na pierwszą przeszkodę. Wstępny odczyt wskaźników wyprzedzających koniunkturę za marzec świadczy o lekkim regresie. Spadek PMI dla sektora usług oraz przemysłu wyniósł 58,2 pkt., podczas kiedy w lutym indeks ten osiągnął 57,5 pkt.

Przyczyniło się do tego osłabienie w przemyśle, stan usług pozostaje bardzo dobry. Takie zjawisko jest dość naturalne w obecnej fazie cyklu koniunkturalnego. Rozwijający się od długiego czasu przemysł może dostać zadyszki, którą powinien zrekompensować rozwój w usługach, zależny od kondycji konsumentów. Jedyną składową PMI, która w marcu poszła w górę, był wskaźnik cen produkcji. W tym zakresie odczyty były najwyższe od lipca 2008 r. Nic dziwnego, że w takich warunkach bardzo mocno trzyma się euro. Wróciło blisko szczytów z tego miesiąca, ignorując kolejną fazę kryzysu finansów publicznych na Starym Kontynencie, za którego przejaw można uznać dymisję rządu w Portugalii.

Aprecjacja wspólnej waluty ma korzystny wpływ na złotego, ale jednocześnie podtrzymuje presję na zwyżkę cen towarów. One też odrobiły już dużą część strat, poniesionych w efekcie reakcji na kataklizm w Japonii. Rynek w tym kraju wciąż wydaje się być najlepszy do zarabiania pieniędzy, choć jego potencjał też jest ograniczony. Martwi, natomiast znaczące zawężenie zwyżek na rynku towarów, do czego najbardziej przyczyniają się paliwa i metale szlachetne. „Zdrowy” trend powstaje dzięki wzrostowi szerokiego spektrum towarów. Dla naszej giełdy, tak czy inaczej, istnieje sprzyjające otoczenie.

Dowiedz się także: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

Odczyty indeksu nastrojów konsumentów w USA nie dają powodów do zadowolenia i niedobrze rokują tamtejszemu rynkowi nieruchomości.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W kontekście słabych wyników rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, warto zwrócić uwagę na pogarszające się uwarunkowania dla konsumentów. Znajdują one odbicie w pogorszeniu się ich nastrojów. Bloomberg Consumer Comfort Index spadł do minus 48,9 pkt., czyli najniższego poziomu od sierpnia 2010 r. W największym stopniu przyczyniły się do tego oceny Amerykanów, dotyczące gospodarki. Spadek w tym względzie wyniósł w skali tygodnia blisko 6 pkt. Prognozy poszły w dół z minus 80,3 pkt. do minus 86 pkt. Natomiast oceny finansów osobistych poprawiły się o 2,2 pkt., do minus 5,5 pkt. Nastąpił też wzrost skłonności do zakupów. Z minus 57,4 pkt. indeks podniósł się do minus 55,1 pkt. BCCI waha się od minus 100 pkt. do 100 pkt. Najwyższą wartość 38 pkt. zanotował w styczniu 2000 r., najniższą, minus 54 pkt. – w listopadzie 2008 r. Daleko mu obecnie do optymistycznych odczytów. A w takiej sytuacji trudno liczyć na większe zainteresowanie Amerykanów kupnem domów, mimo że skłaniają do tego najniższe od lat ceny.

Zespół Analiz
Home Broker

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wzrost presji inflacyjnej w strefie euro sprzyja umacnianiu się wspólnej waluty, a także złotego.
Wzrost presji inflacyjnej w strefie euro sprzyja umacnianiu się wspólnej waluty, a także złotego.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama