| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy oszczędzą na badaniach lekarskich

Firmy oszczędzą na badaniach lekarskich

Pracownicy nie muszą już przechodzić wstępnych badań lekarskich, jeśli przerwa między kolejną umową o pracę nie będzie dłuższa niż jeden miesiąc. Dla firm oznacza to oszczędności w wydatkach.

Nowelizacja kodeksu pracy umożliwia pracodawcom zaoszczędzić na badaniach lekarskich swych pracowników. Osoby, z którymi rozwiązano umowę już nie muszą być wysyłane na badania lekarskie. Jeśli przerwa pomiędzy zawarciem nowych umów nie będzie dłuższa niż 30 dni wizyta w gabinecie lekarskim będzie zbędna.

Dzięki nowelizacji firma szybciej dopuści pracownika do pracy, a ten wcześniej uzyska możliwość zarobkowania. Dotychczas firma mogła nie wysłać pracowników do gabinetu lekarskiego, tylko gdy podpisała z nimi nową umowę bezpośrednio po rozwiązaniu starej. Nie mógł upłynąć nawet jeden dzień przerwy, gdyż w takim wypadku badania byłyby już konieczne.

Zmiana w kodeksie pracy miała wpłynąć pozytywnie na wydawanie świadectw pracy. Nowe przepisy gwarantują pracownikom zatrudnionym na podstawie umów na czas określony wydanie jednego świadectwa za okres dwóch lat. Jednak to rozwiązanie przynosi pewne komplikacje. Firmy będą mieć problemy z ustaleniem czasu wydania świadectwa. Nowe przepisy nie są sprecyzowane czy świadectwo wydane ma być po upływie dwóch lat czy po wygaśnięciu umowy.

Gdy pracownik zażąda świadectwa po upływie czasu umowy firma musi wydać mu to świadectwo w ciągu tygodnia.

Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?

Autor: Anna Grabarska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »