Firmy oszczędzą na badaniach lekarskich
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja kodeksu pracy umożliwia pracodawcom zaoszczędzić na badaniach lekarskich swych pracowników. Osoby, z którymi rozwiązano umowę już nie muszą być wysyłane na badania lekarskie. Jeśli przerwa pomiędzy zawarciem nowych umów nie będzie dłuższa niż 30 dni wizyta w gabinecie lekarskim będzie zbędna.
Dzięki nowelizacji firma szybciej dopuści pracownika do pracy, a ten wcześniej uzyska możliwość zarobkowania. Dotychczas firma mogła nie wysłać pracowników do gabinetu lekarskiego, tylko gdy podpisała z nimi nową umowę bezpośrednio po rozwiązaniu starej. Nie mógł upłynąć nawet jeden dzień przerwy, gdyż w takim wypadku badania byłyby już konieczne.
REKLAMA
Zmiana w kodeksie pracy miała wpłynąć pozytywnie na wydawanie świadectw pracy. Nowe przepisy gwarantują pracownikom zatrudnionym na podstawie umów na czas określony wydanie jednego świadectwa za okres dwóch lat. Jednak to rozwiązanie przynosi pewne komplikacje. Firmy będą mieć problemy z ustaleniem czasu wydania świadectwa. Nowe przepisy nie są sprecyzowane czy świadectwo wydane ma być po upływie dwóch lat czy po wygaśnięciu umowy.
Gdy pracownik zażąda świadectwa po upływie czasu umowy firma musi wydać mu to świadectwo w ciągu tygodnia.
Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?
Autor: Anna Grabarska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.