| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nie reaktywujesz przedwojennej spółki

Nie reaktywujesz przedwojennej spółki

Akcje kolekcjonerskie nie są podstawą do reaktywowania przedwojennych spółek. Obowiązujące przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym ograniczają stosowanie wyciągów, odpisów i zaświadczeń z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS.

Ustawa powstała m.in. po to, aby walczyć z narastającym zjawiskiem reaktywacji spółek zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym. Nakłada także na administrację publiczną, sądy, banki, komorników i notariuszy obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o każdym przypadku posługiwania się takimi dokumentami.

Z procederu wykorzystywania przedwojennych spółek prawa handlowego do dochodzenia odszkodowań próbowali skorzystać m.in. posiadacze akcji spółki Giesche SA. Według prokuratury kilka lat temu mężczyźni nabyli przedwojenne, historyczno-kolekcjonerskie akcje spółki Giesche. Rzekomi nabywcy akcji na okaziciela uznali się za sukcesorów praw majątkowych spółki i na tej podstawie rozpoczęli starania o zwrot majątku lub odszkodowania.

Wystąpili do ministra gospodarki z wnioskiem o ocenę legalności decyzji nacjonalizacyjnej. Wniosek ten został dwukrotnie negatywnie rozpatrzony – decyzjami Ministra Gospodarki z 1 marca 2010 r. i 4 listopada 2009 r. Zdaniem resortu gospodarki roszczenia związane z nacjonalizacją mienia stanowiącego własność spółki zostały w całości zaspokojone, stąd nie ma podstaw do występowania z wnioskiem o weryfikację decyzji nacjonalizacyjnej.

Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?

W ocenie MG spółka Giesche S.A. z siedzibą w Gdyni nie miała prawa żądać oceny legalności decyzji nacjonalizacyjnej, gdyż przed jej wydaniem, właściciel spółki otrzymał za przejęte mienie odszkodowanie w ramach polsko-amerykańskiego Układu Indemnizacyjnego z dnia 16 lipca 1960 r. W zamian za to Amerykanie przekazali wszystkie akcje spółki polskiemu rządowi.

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK