| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Dolar nie umocnił się względem euro

Dolar nie umocnił się względem euro

Portugalski parlament odrzucił projekt planu oszczędnościowego José Sócratesa. W rezultacie zwolennik cięć budżetowych podał się do dymisji. Mniejszościowy gabinet premiera stracił szansę na przeprowadzenie reform.

Sócrates był zdecydowanym przeciwnikiem ubiegania się o pomoc w ramach Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, a jego dymisja znacznie uprawdopodabnia taki scenariusz. Kluczowe dla losów Portugalii będą następne tygodnie, bowiem w kwietniu przypada termin wykupu obligacji o łącznej wartości 4,5 mld euro. W całym 2011 roku Portugalia ma zamiar uplasować na rynku papiery dłużne warte łącznie około 20 mld euro. Za papierek lakmusowy, wskazujący, jak silne są obawy inwestorów o koszt długu, służą rentowności obligacji. A te osiągnęły dziś – w przypadku portugalskich dziesięciolatek – najwyższy poziom od utworzenia strefy euro i wyniosły 7,7 proc. Rekordowo duża jest także różnica między rentownością 5-letnich obligacji Niemiec i Portugalii, która osiągnęła dziś poziom 5,85 proc.

Mimo czarnych chmur, zbierających się nad Portugalią, czwartek nie przyniósł umocnienia dolara względem euro. Było wręcz odwrotnie: kurs EUR/USD od rana wzrastał, a ruch ten nabrał dynamiki w godzinach popołudniowych. Przed 17.00 eurodolar powracał w okolice 1,42, jednak pierwsze testy tego poziomu okazały się nieskuteczne.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Zza Oceanu napłynęły dziś dane z rynku pracy, dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku. Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 382 tys., była zgodna z prognozami i na podobnym poziomie jak tydzień wcześniej. Zaskoczeniem i rozczarowaniem okazały się natomiast dane, dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku. W lutym ich dynamika wyniosła -0,9 proc. i wypadła znacznie poniżej prognoz na poziomie 1,2 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Na krajowym rynku obserwowaliśmy kontynuację umocnienia złotego. Rodzimej walucie sprzyjały nastroje na europejskich giełdach – najważniejsze indeksy były na solidnych plusach, skromnie zyskiwał też warszawski WIG 20. Kurs EUR/PLN spadł pod koniec sesji w okolice 4,0200, kurs USD/PLN zniżkował do poziomu 2,8370, a za jednego franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 3,1290 zł.

Bartosz Sawicki
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »