REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany ostrzeżeń na papierosach mogą kosztować handel 200 mln zł

Jeżeli zmiany dotyczące nowych ostrzeżeń o szkodliwości palenia umieszczanych na paczkach papierosów nie będą miały co najmniej rocznego vacatio legis, handel może stracić 200 mln zł - ostrzega Polska Izba Handlu.

Jakie są korzyści dla przedsiębiorców z zawierania umów zlecenia i o dzieło

Pracodawca, który chce ograniczyć koszty zatrudnienia, powinien rozważyć, czy warto zatrudniać osoby na podstawie umów cywilnoprawnych. Taka forma zatrudnienia daje bowiem zatrudniającym sporo korzyści.

Treści video jako sposób promocji firmy i strony internetowej

Reklamowy film video to skuteczny sposób nie tylko na promocję firmy, produktu czy nowej usługi w Internecie, ale także samej strony internetowej w wyszukiwarkach. Eksperci powszechnie wskazują, że opublikowanie na firmowej stronie internetowej filmu video, może mieć znaczny wpływ na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Ważne orzeczenie: publiczne udostępnianie utworu w lokalu przedsiębiorcy

Odtwarzanie fonogramów w pokojach hotelowych jest publicznym udostępnianiem, a więc trzeba uiścić wynagrodzenie z tego tytułu. W gabinecie stomatologicznym do publicznego udostępniania nie dochodzi, więc dentysta płacić nie musi.

REKLAMA

Do wystąpienia ze spółki cywilnej nie jest konieczna forma aktu notarialnego

Sąd Najwyższy potwierdził, że jeżeli majątek wspólników spółki cywilnej obejmuje nieruchomość, do wykreślenia z księgi wieczystej wspólnika występującego ze spółki wystarczy jego oświadczenie złożone w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.

Tworzenie przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych

1 stycznia 2012 r. weszły w życie zmiany wprowadzone do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz do ustawy o opłacie skarbowej dotyczące tworzenia przedstawicielstw i uzyskiwania wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

Lokalizacja sklepu - przegląd opcji dostępnych na rynku

Lokalizacja sklepu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia. Gdzie warto otworzyć sklep? Wybierz najlepszą lokalizację dla działalności gospodarczej.

Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

Jeżeli planujesz otworzyć sklep, pizzerię, zakład fryzjerski lub inny biznes, musisz podjąć strategiczną decyzję dotyczącą lokalizacji. Smykałka do handlu nie wystarczy, aby ustrzec się błędu. Warto poznać kilka podstawowych zasad, stosowanych m.in. przez sieci sklepów.

REKLAMA

Kapitał docelowy w spółce akcyjnej

Jednym ze sposobów podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej jest podwyższenie docelowe w ramach kapitału docelowego. Pozwala to na szybsze finansowanie spółki przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pozyskania kapitału.

Mieszkanie u dewelopera i rynek mieszkaniowy w lutym 2012

We wszystkich obszarach, monitorowanych przez GUS, odnotowano poprawę na rynku mieszkaniowym. Mieszkania są budowane głównie dzięki deweloperom – w lutym 2012 oddali oni do użytkowania 108,7% więcej lokali niż rok temu. Uruchomili też dużo nowych inwestycji mieszkaniowych.

Kto może pozwolić sobie na kredyt w euro?

Banki stawiają wysokie wymagania przed osobami, które ubiegają się o kredyty w euro. Żeby udzieliły kredytu w euro, musimy przeciętnie zarabiać kilkanaście tys. zł i pochwalić się wkładem własnym. Przyjrzyjmy się kredytom w euro w poszczególnych instytucjach.

Jaki kryzys? Rośnie sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w lutym br. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 13,7 proc. - podał GUS.

KSU udzieli fachowej pomocy w rozwoju firmy

Coraz więcej przedsiębiorców potrzebuje fachowej pomocy w rozwoju swojego biznesu.  W szczególności szukają oni porady przy wypełnianiu i weryfikacji wniosków o dofinansowanie z projektów finansowanych ze środków UE. Należy jednak starannie dobierać partnerów, którzy mogą zaoferować fachową pomoc, aby uniknąć niepotrzebnych opłat np. za materiały dostępne w Internecie.

Kiedy przedsiębiorca może odzyskać prawo do opłacania preferencyjnych składek

Przedsiębiorcy tracą prawo do korzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenia społeczne tylko w okresach, w których w ramach prowadzonej działalności wykonują pracę na rzecz swojego pracodawcy. Po zakończeniu wykonywania takiej pracy przedsiębiorca może wrócić do preferencyjnych zasad opłacania składek. ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej nową wykładnię przepisów w tym zakresie.

Firmy handlujące węglem zabiegają o zmianę przepisów akcyzowych

Firmy handlujące węglem zdecydowały o powołaniu Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Zamierzają m.in. wspólnie zabiegać o zmianę przepisów, związanych z wprowadzoną z początkiem tego roku akcyzą na ten surowiec.

Kiedy warto wybrać leasing zamiast dzierżawy

Przedsiębiorca zamierzający realizować swoje cele gospodarcze przy pomocy określonych dóbr inwestycyjnych często staje przed koniecznością dokonania wyboru odnośnie sposobu wejścia w posiadanie tych dóbr. Leasing postrzegany jako alternatywa dla niekonsumenckich umów sprzedaży na raty, długoterminowych umów najmu i dzierżawy oraz umów kredytu bankowego i pożyczki może być czasami bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorcy.

Niskie raty kredytów we frankach

Osoby, które mają do spłacenia kredyty we frankach, powinny być zadowolone. Szwajcarski bank narodowy utrzymuje kurs franka na minimalnym poziomie, a to sprzyja kredytom we frankach. LIBOR również znajduje się na niskim poziomie, dzięki czemu rata kredytu we frankach jest najniższa od czerwca ur.

Przedsiębiorca może szybciej odzyskać VAT z wadium

Sprzedawca musi zapłacić VAT od wpłaconego wadium. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem w momencie wyboru oferenta. Stanie się tak, gdy w specyfikacji zaznaczone zostało, że wadium zostanie zaliczone na poczet ceny. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym wyroku. Jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorcy, który jest wyłoniony w przetargu. Może oznaczać szybsze prawo do odliczenia VAT-u.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o.

Posiadanie osobowości prawnej sprawia, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być podmiotem praw i obowiązków. Za jej zobowiązania odpowiadają jednak konkretne osoby i to takie, które brały czyny udział w powstawaniu długów.

Rośnie sektor pracy tymczasowej

Liczba pracowników tymczasowych, licząc w pełnych etatach, wzrośnie w tym roku o ok. 15 proc. - ocenia Agnieszka Bulik, wiceprezes w Polskim Forum HR. Jej zdaniem, ogólna liczba osób pracujących tymczasowo wzrośnie w 2012 roku o ok. 10 proc.

Zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach do 2 kwietnia muszą złożyć ZUS ZSWA

2 kwietnia upływa termin na przekazanie do ZUS informacji dotyczących zatrudnienia pracowników w szczególnych warunkach w 2011 r. W zgłoszeniu przekazywanym na specjalnie przeznaczonym do tego formularzu płatnicy składek muszą podać okresy wykonywania przez pracowników takiej pracy, ze wskazaniem jej rodzaju oraz wymiaru zatrudnienia.

Toshiba LT170 – ciekawe urządzenie za rozsądną cenę?

Niedawno zakończyły się targi CeBIT w Hanowerze oraz MWC 2012 w Barcelonie. Wydawało się, że przynajmniej podczas jednego z tych wydarzeń Toshiba pochwali się nowym urządzeniem. Niestety nic z tych rzeczy. Otóż firma czekała na zakończenie obu tych wydarzeń tylko po to, by zaprezentować swój nowy tablet. Czy była to dobra strategia?

Ubiegły rok był dobry dla firm

W 2011 roku firmy miały lepsze wyniki finansowe niż rok wcześniej - podał GUS. Zyskały duże i średnie firmy, straciły małe.

Znamy oficjalne ceny nowego iPada w Polsce – tanio nie będzie

Popularność marki Apple na całym świecie momentami przybiera postać psychozy. Podcza niemal każdej premiery nowego urządzenia, pojawiają się całe tłumy fanatyków, którzy są gotowi oddać całe swoje oszczędności na nową zabawkę. Czy tak będzie i tym razem podczas premiery iPada w Polsce?

Wexler.Tab 3D – niedrogi tablet z trzema wymiarami

Nie da się ukryć, że w naszym kraju nie posiadamy zbyt dużego zaufania do urządzeń z napisem „Made in Russia” czy „Made in China”. Z drugiej strony jednak jakość wyprodukowanych tam sprzętów ciągle rośnie. Może warto zaryzykować i za rozsądną cenę kupić na przykład tablet ze wsparciem technologii 3D?

Aakash 2 – kolejny indyjski tablet za grosze

W październiku zeszłego roku w Indiach zadebiutował tablet o egzotycznie brzmiącej nazwie Aakash. Nie wiemy czy każdy z Czytelników o nim słyszał, ale jeśli nadmienimy, że kosztował zaledwie 35 dolarów z pewnością wiele osób postara się znaleźć informacje na jego temat. Najtańszy tablet na rynku doczekał się swojego następcy. Jest nim Aakash 2.

Huawei Ascend 300 – pierwszy raz pod własną marką?

Huawei do tej pory plasował się raczej na uboczu obawiając się konkurencji ze strony Samsunga, LG czy HTC. Ostatnio jednak odwaga producenta wyraźnie podskoczyła, gdyż na rynku zaczynają się pojawiać coraz to ciekawsze urządzenia. Kolejną pozycją spod skrzydła Huawei jest model Ascend G300.

Toshiba Excite 10 LE – najlżejszy i najcieńszy tablet na rynku?

Jakiś czas temu na rynek trafił kolejny przedstawiciel coraz popularniejszych urządzeń – tablet Toshiba Excite 10 LE. Zdaniem producenta, jest to najlżejsze i najcieńsze urządzenie tego typu na świecie. Nie wiemy jak długo i czy w ogóle nowe urządzenie marki Toshiba będzie posiadaczem tego tytułu, ale z pewnością warto poznać je bliżej.

Czy przepisy o wywozie śmieci zaszkodzą właścicielom nieruchomości?

Od połowy przyszłego roku to gmina będzie decydowała, która firma będzie sprzątała przed naszą nieruchomością. Dokładnie chodzi o zarządzanie odpadami, związanych z nieruchomościami, które leżą na terenie gminy powyżej 10 tys. mieszkańców. Może to zaszkodzić nie tyle samym nieruchomościom, co naszym portfelom i spowodować wzrost opłat za wywóz odpadów.

UE zwiększa ochronę pracowników delegowanych za granicą

KE zaproponowała przepisy precyzujące dyrektywę o pracownikach delegowanych w celu zapewnienia uczciwej konkurencji i ochrony pracowników. Polscy europosłowie wyrażają obawy, że przepisy utrudnią wysyłanie pracowników za granicę.

Przedsiębiorcy alarmują: podniesienie wieku emerytalnego uderzy w najsłabszych

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez program Rzetelna Firma, 53 proc. przedsiębiorców przewiduje, że wydłużenie wieku emerytalnego zmniejszy gotowość firm do zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym. Najnowsze plany rządu pogorszą również sytuację absolwentów – tak uważa prawie połowa ankietowanych. O pozytywnych skutkach reformy przekonanych jest niespełna 10 proc. przedsiębiorców.

Nowa umowa podatkowa z Czechami 2013 – zasady opodatkowania polskich firm

Nowa umowa podatkowa z Czechami. Dowiedz się jak zmieniły się zasady opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez polskie firmy w Czechach, w związku z nową umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami.

Lokata terminowa dla wytrwałych – ranking

Z opodatkowanymi lokatami terminowymi w dalszym ciągu można uchronić swoje oszczędności przed inflacją. Dzięki najlepszym na rynku lokatom terminowym posiadacze nadmiaru gotówki mogą spać spokojnie. Niestety po lokacie terminowej z dzienną kapitalizacją odsetek przyszedł czas na płacenie podatku Belki.

Wynagrodzenie likwidatora spółki jawnej

Przepisy nie określają zasad ustalenia wynagrodzenia za czynności likwidatora spółki jawnej ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Przyjmuje się jednak, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie - sądy rejestrowe określają je postanowieniem. Co zrobić, gdy wysokość tego wynagrodzenia budzi wątpliwości?

Nie ma kredytów we frankach

Nordea Bank jako ostatni wycofał się z kredytów we frankach. Coraz mniej banków oferuje też kredyty w euro. Spada atrakcyjność tych ostatnich w stosunku do kredytów w złotych – wynika z analizy Home Broker.

Niewypłacalny kontrahent – co zrobić?

Niewypłacalny kontrahent to bariera rozwoju dla ponad 60 proc. małych i średnich firm. Dowiedz się jak twoja firma może poradzić sobie z zatorami płatniczymi.

Gaz łupkowy wysadzi import

Państwowy Instytut Geologiczny przedstawił dane, z których wynika, że Polska może mieć od 346 do 768 mld m3 gazu w łupkach. To znacznie mniej niż zakładała amerykańska Agencja ds. Energii.

Kredyty hipoteczne z rodzicami - czy warto?

Nie każdy może pozwolić sobie na wzięcie kredytu hipotecznego. Jak podnieść swoją zdolność kredytową, żeby cieszyć się przyznanym kredytem hipotecznym? Jakie zagrożenia wiążą się z dzielonymi kredytami hipotecznymi?

Kantor internetowy dobrym rozwiązaniem dla firm z branży TSL

Coraz więcej firm transportowych i spedycyjnych przekonuje się do kantorów internetowych. Dzięki kantorom internetowym mogą obniżyć koszty prowadzenia działalności. Z kantorami internetowymi przedsiębiorcy są w stanie zaoszczędzić setki tysięcy złotych rocznie.

Bezpłatne warsztaty dla studentów, absolwentów i młodych przedsiębiorców

Forum Młodych PKPP Lewiatan i Collegium Civitas zapraszają na tegoroczną edycję Akademii Przedsiębiorczości w Warszawie. Bezpłatne wykłady i warsztaty to doskonała okazja do zdobycia cennej wiedzy. Projekt został objęty patronatem Komisji Europejskiej.

Jakiego identyfikatora podatkowego powinni używać przedsiębiorcy?

Od 1 stycznia 2012 r. jedynym identyfikatorem podatkowym przedsiębiorcy jest NIP, a jedynym identyfikatorem osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej jest PESEL. Wprowadzenie dwóch identyfikatorów podatkowych spowodowało jednak pewne zamieszanie.

Przedsiębiorca nie skorzysta z niektórych ulg podatkowych

Opodatkowanie według skali pozwala na skorzystanie zarówno z odliczeń od dochodu np. przekazanych darowizn, wydatków na internet czy nabycie nowych technologii, jak również na wspólne rozliczenie z małżonkiem. Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo mogą jedynie zmniejszyć swój dochód o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a podatek o składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. „Kartowiczom” zostaje tylko odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Małe firmy najdłużej czekają na odzyskanie swoich należności

Małe i mikroprzedsiębiorstwa najdłużej ze wszystkich firm oczekują na odzyskanie swoich należności. Dla ponad 61 proc. stanowi to znaczącą barierę w rozwoju - wskazuje Krajowy Rejestr Długów.

Firmy rodzinne są filarem gospodarki

Firmy rodzinne są istotne dla gospodarki, są jej filarem - mówił wicepremier Waldemar Pawlak podczas środowej konferencji dotyczącej projektu "Firmy rodzinne". Jej uczestnicy wskazywali, że firmy te stanowią kręgosłup wielu europejskich gospodarek.

Współczesne koncepcje zarządzania czasem w przedsiębiorstwie

Do sprawnego funkcjonowania firmy przyczynia się odpowiednie zarządzanie posiadanymi przez nią zasobami - jednym z nich jest czas. Czy znasz nowoczesne trendy zarządzania czasem pracy w przedsiębiorstwie?

Ochrona wzorów przemysłowych - vademecum

Przedsiębiorca, który chce uzyskać ochronę dla wzoru przemysłowego, może ubiegać się o prawo z rejestracji. Dowiedz się na czym polega ochrona wzorów przemysłowych.

Wpływ poziomu zapasów na wynik finansowy firmy

Zależności pomiędzy przychodem i kosztami a wynikiem finansowym firmy są dostrzegalne i rozumiane nieomal intuicyjnie. Przedsiębiorca dąży do tego by, o ile to możliwe, zwiększać obroty, jednocześnie dbać by kontrolować koszty ponoszone na prowadzenie działalności i ograniczać wydatki. W praktyce, zależności te nie są aż tak proste.

Jaka strategia inwestycyjna sprawdza się na rynku Catalyst?

Z rynkiem Catalyst wiąże się niewielka płynność finansowa. Zastanawiając się nad różnymi rynkami, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na Catalyst niektóre papiery nie mają żadnych ofert po stronie sprzedaży. Przyjrzyjmy się rynkowi Catalyst pod względem rentowności papierów dłużnych przedsiębiorstw.

Lokata z oprocentowaniem poniżej 7-proc. to standard

Od początku kwietnia nie będzie można oszczędzać z lokatami antypodatkowymi. Na której lokacie warto teraz ulokować swoje oszczędności? Przyjrzyjmy się lokatom i innym produktom oszczędnościowym z różnym okresem zapadalności.

Maleją nierówności dochodowe

Nierówności dochodowe w Polsce stopniowo maleją. Obecnie wynoszą 31,1 proc. Eksperci zapowiadają dalsze równanie poziomów wynagrodzeń.

REKLAMA